Նիդերլանդների Զարգացման ֆինանսական ընկերությունը (FMO) և ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը կնքել են 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկային համաձայնագիր Նիդերլանդների Նորդվեյք քաղաքում՝ FMO-ի կողմից կազմակերպված «Ֆինանսների ապագան» կոնֆերանսի ընթացքում:
Ֆինանսական միջոցները ուղղվելու են Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես նաև գյուղատնտեսության հատվածի զարգացմանը:
Ձեռք բերված վարկային ռեսուրսը բազմարժութային է, որը ենթադրում է, որ ներգրավվող ռեսուրսը կարող է լինել ինչպես ԱՄՆ դոլարով, այնպես էլ ՀՀ դրամով: Այս համաձայնագիրը Բանկի և FMO-ի միջև առաջին ուղիղ համագործակցությունն է:
ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը FMO-ի հետ իր համագործակցությունը սկսել է դեռևս 2012թ.-ից՝ Բանկի և ՎԶԵԲ–ի միջև կնքված տեղական արժույթով վարկի շրջանակներում, որի ժամանակ FMO-ն հանդես է եկել որպես երկրորդ վարկատու:
FMO-ն հոլանդական զարգացման բանկն է, որը մոտ 46 տարի շարունակ ներդրումներ է իրականացնում զարգացող երկրների տնտեսություններում: Մոտ 85 երկրում 8.9 մլրդ եվրոյի ներդրումներ իրականացրած FMO բանկն աշխարհում մասնավոր հատվածի զարգացմանը խթանող խոշորագույն կազմակերպություններից մեկն է:

Голландский банк развития (FMO) и АКБА-Кредит Агриколь банк в рамках организованной FMO в голландском городе Нордвейк конференции «Будущее финансов» заключили кредитное соглашение на 15 млн долларов.
Финансовые средства будут направлены на развитие малого и среднего предпринимательства, а также агросектора в Армении.
Приобретенные кредитные ресурсы – мультивалютные, что подразумевает возможность привлечения ресурсов как в долларах США, так и в армянских драмах.Данное соглашение является первым шагом прямого сотрудничества между Банком и FMO.
АКБА-Кредит Агриколь банк начал сотрудничать с FMO еще с 2012 года в рамках кредита в национальной валюте, соглашение по которому было заключено между банком и ЕБРР, когда FMO фигурировал в качестве второго кредитора.
FMO – Голландский банк развития, который около 46 лет осуществляет инвестиции в экономики развивающихся стран. FMO, который осуществил инвестиции в размере около 8,9 млрд евро в порядка 85 странах, является одной из крупнейших организаций мира, стимулирующей развитие частного сектора.