Հոկտեմբերի 17-ին Երևանում տեղի է ունեցել ՌԴ ներքին գործերի նախարարության և ՀՀ ոստիկանության Միավորված կոլեգիայի նիստը, որին մասնակցելու համար Հայաստան էր ժամանել ՌԴ ՆԳՆ պատվիրակությունը՝ ՌԴ ՆԳ նախարար, ՌԴ ոստիկանության գեներալ Վլադիմիր Կոլոկոլցևի գլխավորությամբ:
Երկու գերատեսչությունների Միավորված կոլեգիայի նիստը բացվել է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի և Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի նախարար, ՌԴ ոստիկանության գեներալ Վլադիմիր Կոլոկոլցևի նախագահությամբ:
Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը, ընդգծել է երկու գերատեսչությունների համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը հանցավորության դեմ պայքարում: Նա նշել է, որ դա հատկապես հրատապ է արդի պայմաններում՝ կապված քրեական մարտահրավերների ուժգնացման հետ: Խոսքն առաջին հերթին միջազգային ահաբեկչության, անդրազգային հանացավորության, ապօրինի միգրացիայի, թմրամիջոցների ու զենքի անօրինական շրջանառության, մարդկանց առևտրի մասին է:
Կոլոկոլցևը հավելել է, որ Ռուսաստանում և Հայաստանում օպերատիվ իրավիճակի բոլոր տարբերություններով հանդերձ՝ նշված մարտահրավերները հավասարապես վտանգավոր են երկու պետությունների համար: «Այս սպառնալիքնրին հակազդելու և երկու երկրների տարածքներում իրավակարգի ապահովման գործում հանգուցային դեր ունեն մեր գերատեսչությունները, որոնց համագործակցությունը էականորեն ամրապնդվել է վերջին տարիներին:
Այսօր այն հիմնվում է ամուր միջազգային իրավական հենքի վրա, ակտիվորեն գործում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հիմքերով: Մենք արդյունավետ համագործակցում ենք տարբեր հարթակներում, նախևառաջ՝ Միավորված կոլեգիայի ու ՀԱՊԿ ձևաչափերով:
Իրավապահ ոլորտում համագործակցության ամրապնդման լրացուցիչ հնարավորություններ բացվեցին Եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալուց հետո: Նման ծավալուն նախագծի իրականացումն, անշուշտ, ավելի բարդ ու պատասխանատու խնդիրներ է դնում անդամ պետությունների առաջ, որոնց լուծումը պահանջում է բոլոր ոստիկանական գերատեսչությունների ջանքերի միավորում: Համոզված եմ, որ այս պայմաններում մեր երկկողմանի համագործակցության նշանակությունը միայն աճելու է»,-ասել է նա:
Ողջունելով Միավորված կոլեգիայի անդամներին ու նիստի մասնակիցներին՝ Վլադիմիր Գասպարյանը, մասնավորապես, նշել է. «Միավորված կոլեգիան շարունակում է գերատեսչությունների կառուցվածքային ստորաբաժանումների փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման կարևոր մեխանիզմ մնալ հանցավորության դեմ պայքարում, քանի որ նրա շրջանակում քննարկվում է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի ու խնդիրների ողջ սպեկտրը, ճշտվում են դիրքորոշումներն ու համատեղ մշակվում կոնկրետ քայլեր՝ ինչպես մեր պետություններում քրեածին իրավիճակի բարելավման, այնպես էլ արդի մարտահրավերների ու սպառնալիքների դեմ պայքարի գործում:
Բացառություն չէ նաև Միավորված կոլեգիայի այսօրվա նիստը, որի ընթացքում կդիտարկվեն հետախուզման ոլորտում երկու գերատեսչությունների համագործակցությանն ու Ռուսաստանի ՆԳՆ և Հայաստանի ոստիկանության փորձաքրեագիտական ստորաբաժանումների փոխգործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր»:
Միավորված կոլեգիայի նիստին մասնակցել են Միավորված կոլեգիայի անդամներ՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունից ու Ռուսաստանի Դաշնության ՆԳ նախարարությունից, գերատեսչությունների կենտրոնական ապարատների վարչությունների պետեր, ինչպես և ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքում կազմակերպված հանցավորության և այլ վտանգավոր հանցատեսակների դեմ պայքարի համակարգման բյուրոյի տնօրեն, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Օլեգ Կոնովալովը:

Вступление Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) расширило возможности правоохранительных органов России и Армении по сотрудничеству в борьбе с международной преступностью. Об этом заявил глава МВД России Владимир Колокольцев, сообщает пресс-служба МВД РФ.
17 октября Колокольцев в качестве председателя Совета министров внутренних дел государств СНГ выступил на заседании объединенной коллегии МВД России и полиции Республики Армения.
«Мы плодотворно взаимодействуем в формате Совета министров внутренних дел стран СНГ и ОДКБ. Дополнительные возможности для укрепления международного сотрудничества в правоохранительной сфере открылись перед нами после присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу», — заявил Колокольцев.
Он отметил, что масштаб Союза ставит перед государствами – его участниками более сложные и ответственные задачи, решение которых потребует консолидации усилий всех полицейских ведомств. Особенно актуально это, по мнению российского министра, с учетом новых криминальных вызовов современного мира, в частности — транснациональной преступности, нелегальной миграции, незаконного оборота наркотиков и оружия, торговли людьми.
«При всех различиях оперативной обстановки в России и Армении, эти виды преступлений в равной степени представляют опасность для обоих государств, и ключевая роль в противодействии этим угрозам и обеспечении правопорядка принадлежит органам внутренних дел», — сказал Колокольцев.
Он добавил, что в настоящее время существенно улучшилось качество обмена оперативно-справочной, розыскной и криминалистической информацией. В результате только за 9 месяцев 2016 года ОВД России задержано 36 лиц, разыскиваемых правоохранительными органами Армении. Установлено местонахождение четырех человек, пропавших без вести.
Начальник полиции Армении Владимир Гаспарян в свою очередь отметил, что в результате обмена информацией в 2015-2016 годах сотрудники органов внутренних дел России задержали 82 лица, объявленных полицией Армении в межгосударственный розыск, и нашли шесть без вести пропавших человек.
«За отчетный период полицейскими органами Армении было задержано 151 лицо, которых разыскивали правоохранительные органы России и выявлено 8 пропавших без вести человек», – добавил Гаспарян, передает Mir24.tv.
ЕАЭС был создан на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и действует с 1 января 2015 года. Членами ЕАЭС являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Россия и Кыргызстан. Ранее желание создать ЗСТ с ЕАЭС уже выразили более 40 стран и международных организаций, в том числе Китай, Таиланд, Египет, Индия.