ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Վարչապետը նշել է, որ մեծապես կարևորում է ԵՄ հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, որոնք հիմնված են առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է առաջ մղելու ԵՄ հետ փոխգործակցությունը տնտեսական համագործակցության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, շարժունակության, արդյունավետ կառավարման և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ բնագավառներում:
Նշելով, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու ԵՄ-ի հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների 5-րդ փուլը՝ Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ կողմերին կհաջողվի պահպանել դրական միտումը:
Առանձին ոլորտային համագործակցության ծրագրերից կառավարության ղեկավարն ընդգծել է COSME և «Հորիզոն 2020» ծրագրերը՝ համոզմունք հայտնելով, որ դրանք կնպաստեն Հայաստանում փոքր ու միջին ձեռներեցության և գիտական ու նորարարական կարողությունների զարգացմանը, որոնք կառավարության գերակայությունների թվում են: Վարչապետը կարևորել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացում ԵՄ-ի տեխնիկական օժանդակությունը և եվրոպական ֆինանսական կառույցների ներգրավվածությունը մեր երկրում ենթակառուցվածքային տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում:
Կարապետյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ընդլայնելու ԵՄ-ի հետ համագործակցության շրջանակը՝ բիզնես միջավայրի բարելավման, ներդրումների ներգրավման, եվրոպական կառավարման մշակույթի ներդրման և այլ ուղղություններով:
Սվիտալսկին նշել է, որ Կարապետյանի նշանակումը կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Սվիտալսկին հայտնել է ԵՄ աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը՝ բարեփոխումների շարունակականության ապահովման գործում և նշել, որ այսօր առկա ՀՀ-ԵՄ հագեցած օրակարգը կարող է ապահովել դրական զարգացումներ և նախանշել այն հեռահար ծրագրերը, որոնք կամրագրվեն շրջանակային նոր համաձայնագրում:
Նա ողջունել է ՓՄՁ-ների զարգացմանն ու բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված կառավարության նպատակային ծրագրերը և նշել, որ այդ ուղղությամբ ևս ԵՄ-ն շահագրգիռ է համագործակցել գործադիրի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել 2017-2020 թթ. ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք աջակցության փաստաթղթին, Գործընկերության առաջնայնությունների մշակման գործընթացին, վիզային ռեժիմի ազատականացմանը, ավիացիոն ոլորտում համագործակցությանը և երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող այլ հարցեր:

18 Октябрь 2016 - 11:57 AMT
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял руководителя делегации ЕС в Армении, посла Петра Свитальского.
Премьер-министр РА отметил, что придает важное значение дальнейшему развитию отношений с ЕС, основанных на общности основополагающих ценностей.
Карапетян подчеркнул, что правительство Армении готово продвигать экономическое сотрудничество с ЕС, а также сотрудничество в вопросах демократии, прав человека, мобильности, эффективного управления и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Отметив, что вскоре предстоит 5-й этап переговоров по новому рамочному соглашению с ЕС, Карапетян выразил уверенность, что сторонам удастся сохранить положительные тенденции. Он отдельно отметил программы COSME и «Горизонт 2020», выразив уверенность, что они будут способствовать развитию малого и среднего бизнеса в Армении, а также научного и инновационного потенциала, что включено в приоритеты правительства Армении.
Премьер отметил важность технического содействия ЕС в процессе осуществляемых в Армении реформ и вовлеченности европейских финансовых структур в различных инфраструктурных проектах в республике.
По словам Карапетяна, правительство Армении готово расширить рамки взаимодействия с ЕС в направлении улучшения бизнес-среды, привлечения инвестиций, внедрения европейской культуры управления и других сферах.
Свитальский отметил, что назначение Карапетяна на должность премьер-министра послужит дальнейшему развитию и углублению отношений с ЕС. Он подтвердил готовность ЕС содействовать правительству Армении в проведении последовательных реформ, отметив, что сегодняшняя насыщенная повестка Армения-ЕС может обеспечить положительное развитие и обозначить перспективные программы, которые будут зафиксированы в новом рамочном соглашении.
Свитальский приветствовал целевые программы правительства Армении, направленные на развитие малых и средних предприятий и улучшение деловой среды, отметив, что ЕС заинтересован в сотрудничестве с правительством Армении в данных вопросах.
В ходе встречи собеседники затронули вопросы по документу об оказании помощи Армении в 2017-2020 гг., а также вопросы разработки приоритетов сотрудничества, либерализации визового режима, сотрудничества в сфере авиации и другие вопросы повестки двустороннего сотрудничества.