«Սկիապարելլին» մեր հարևան մոլորակի առաջին «բնակիչը» չէ: PanARMENIAN.Net-ը թարմացնում է Մարսի բնակեցման ժամանակացույցը:
Մարսի հետազոտման պատմության ընթացքում մարդկությունը 13 անգամ փորձել է արհեստական օբյեկտների վայրէջքն ապահովել մոլորակի վրա: Որոշ փորձեր անհաջող եղան. խորհրդային «Մարս 2», «Մարս 3», «Մարս 6», ամերիկյան Mars Polar Lander-ը և Deep Space 2-ը, ինչպես նաև բրիտանական «Բիգլ-2»-ը կապ չհաստատեցին կոշտ վայրէջքից և սարքավորումների շարքից դուրս գալու պատճառով: Մյուսներն ավելի հաջողված էին, և այդ սարքերն աշխատեցին հանուն մարդկության բարօրության: Դրանց մասին էլ խոսք կգնա:
«Վիկինգ 1», ԱՄՆ, վայրէջքը 1976թ. հուլիսի 20-ին
Սա առաջին տիեզերական սարքն է, որը հաջող վայրէջք է կատարել Մարսի վրա և ամբողջությամբ կատարել հետազոտությունների ծրագիրը: «Վինկինգ-1»-ը նաև այն երկու տիեզերական սարքերից մեկն էր, որը գործարկվեց NASA-ի դեպի Մարս «Վիկինգ» առաքելության ժամանակ: «Վիկինգ-1»-ի օգնությամբ ստացվել է Մարսի մակերեսի առաջին գունավոր լուսանկարը, որը, ցավոք, չի պահպանվել:
Մարսի մակերեսի առաջին պատկերը, որը փոխանցել է «Վիկինգ-1» կայանը 1976թ. հուլիսի 20-ին: Անկյունում տեսանելի է կայանի վայրէջքի հենակետը:
Սարքը բազմաթիվ սև-սպիտակ համայնապատկերային լուսանկարներ է ուղարկել Երկիր, կատարել է բոլոր անհրաժեշտ էքսպերիմենտները և նույնիսկ ստուգել է Էյնշտեյնի Հարաբերականության ընդհանուր տեսությունը: «Վիկինգ-1»-ը Կարմիր մոլորակի մակերեսին է աշխատել 6 տարի և 116 օր Երկրի ժամանակով: 1982թ. նոյեմբերի 11-ին օպերատորի սխալի հետևանքով ծրագրային ապահովման թարմացման ժամանակ ուղղորդված անտենան ներքև է թեքվել և կապը խզվել է:
«Վիկինգ-2», ԱՄՆ, վայրէջքը 1976թ. սեպտեմբերի 3-ին
«Վիկինգ» առաքելության շրջանակում գործարկված երկրորդ սարքը փափուկ վայրէջք է կատարել Ուտոպիա հարթավայրում, սակայն անսարքությունների պատճառով կենսաբանական էկրանը մնացել էր միացած ուղեծրային սարքին: Չնայած դրան, սարքին հաջողվել է վերցնել Կարմիր մոլորակից հողի առաջին նմուշն ու ուղարկել մակերեսի առաջին գունավոր պատկերները:
Առաջին գունավոր պատկերը, որը փոխանցել է «Վիկինգ 2» ավտոմատ մարսիական կայանը:
«Վիկինգ-2»-ը մակերեսին աշխատել է 1281 մարսիական օր` մինչև 1980թ. ապրիլի 11-ը, երբ շարքից դուրս եկան մարտկոցները:
Mars Pathfinder, ԱՄՆ, վայրէջքը 1997թ. հուլիսի 4-ին
Երկու տասնամյակ անց NASA-ն Մարս ուղարկեց պատմության մեջ առաջին Sojourner («Եկվորը») Մարսագնացը Mars Pathfinder ծրագրի շրջանակում, որը բաղկացած էր բուն մարսագնացից և անշարժ մարսիական կայանից:
Մարսագնաց Sojourner-ը «Յոգի» քարի չափումներ է կատարում ալֆա-պրոտոնային ռենտգենային սպեկտրագրի օգնությամբ:
Առաքելության ընթացքում Ամերիկյան տիեզերական գործակալությունն առաջին հերթին մտադիր էր հղկել էժան վայրէջքի նորագույն համակարգի կիրառման հետ կապված որոշ տեխնիկական լուծումները: Կայանի օգնությամբ կատարվել են բոլոր գիտական էքսպերիմենտները` սպեկտրագրի միջոցով ուսումնասիրվել է ապարների, մթնոլորտի բաղադրությունը, և, անշուշտ, ստացվել են նոր առավել մանրամասն լուսանկարներ: Ընդհանուր առմամբ 16,5 հազար լուսանկար է փոխանցվել Մարսում կայանի տեսախցիկներից, և 550 լուսանկար մարսագնացի տեսախցիկներից: Կատարվել է ապարների 15 անալիզ: Գիտական արդյունքները հաստատել են այն հիպոթեզը, որ մի ժամանակ Մարսն ավելի «խոնավ և տաք» է եղել:
«Սպիրիթ», ԱՄՆ, վայրէջքը 2004թ. հունվարի 4-ին:
Օգտվելով նույն սխեմայից, որը հիանալի աշխատեց 70-ականներին, NASA-ն միանգամից երկու մարսագնաց է գործուղել Մարս Mars Exploration Rover ծրագրի շրջանակում: Առաջինը «Սպիրիթն» էր` 185 կգ քաշով ռոբոտը, որն աշխատեց մինչև 2010թ. մարտի 22-ը:
Երեք մարսագնացների մոդելները համեմատության մեջ. Sojourner (ամենափոքրը), «Սպիրիթ/Օփորթյունիթի» (միջինը) և Curiosity (ամենամեծը):
Մարսագնացը շատ ավելի երկար աշխատեց, քան նախապես էին ծրագրել ինժեներները` Մարսի քամիների շնորհիվ, որոնք պարբերաբար մաքրում էին ավազից սարքի արևային պանելները: Մարսագնացը որոնել և նկարագրել է հողաշերտերը և լեռնային ապարաները, որոնք վկայում են մոլորակի նախորդ ջրային ակտիվության մասին, որոշել է վայրէջքի տեղանքում առկա հանքանյութերի, ապարների և հողերի տարածվածությունն ու բաղադրությունը: Դա թույլ է տվել հասկանալ, թե ինչ երկրաբանական գործընթացներ են ձևավորել տեղանքի ռելիեֆն ու քիմիական կազմը:
Դասակարգելով հանքանյութերն ու երկրաբանական շերտերը` «Սպիրիթը» որոնել է այն երկրաբանական պատճառները, որոնք ձևավորել են շրջակա միջավայրի այն պայմանները, որոնք եղել են, երբ մոլորակում հեղուկ ջուր կար:
«Օփորթյունիթի», ԱՄՆ, վայրէջքը 2004թ. հունվարի 25-ին:
Սա Mars Exploration Rover ծրագրի նմանակն է: «Օփորթյունիթի» մարսագնացը վայրէջք է կատարել Իգլ խառնարանում, Մերիդիանի բարձրավանդակում: Այսօրվա դրությամբ սարքը շարունակում է արդյունավետ գործել, արդեն ավելի քան 40 անգամ գերազանցելով սահմանված ժամկետը:
Ֆրամ խառնարանի համայնապատկերը, 2004թ. ապրիլի 24
«Օփորթյունիթի»-ն կատարում է գրեթե այն նույն էքսպերիմենտները, ինչ «Սպիրիթը»: Մարսագնացը համոզիչ ապացույցներ է ներկայացրել, որոնք հաստատում են նրա գիտական առաքելության հիմնական նպատակը` քարերի և հողի որոնում և հետազոտում, որոնք կարող են տվյալներ պարունակել Մարսում ջրային շրջանի մասին: Այն պարզել է, որ հնում Կարմիր մոլորակում ջուր է եղել, պիտանի կենդանի օրգանիզմների համար:
«Ֆենիքս», ԱՄՆ, վայրէջքը 2005թ. մայիսի 25
Mars Exploration Rover ծրագրի տրամաբանական շարունակությունը դարձավ Mars Scout նախագիծը, որի գլխավոր նպատակն էր ջրի երկրաբանական պատմության ուսումնասիրությունը, ինչպես նաև միջավայրի հետազոտումը` պարզելու համար միկրոօրգանիզմների բնակության համար բարենպաստ պայմանները: «Ֆենիքսը» վայրէջքային մոդուլ է, որը պատմության մեջ առաջին անգամ հաջող վայրէջք է կատարել մոլորակի բևեռային շրջանում:
Մակերեսը «Ֆենիքսի» տակ: Հնարավոր է, սառույց է երևում:
Սարքի հետ կապի վերջին միացումը տեղի է ունեցել 2008թ. նոյեմբերի 2-ին, իսկ նույն թվականի նոյեմբերի 10-ին հայտարարվեց առաքելությունն ավարտելու մասին: Առաքելության գլխավոր գիտական արդյունքը սառույցի հայտնաբերումն էր բարակ հողաշերտի տակ, ինչպես նաև հողաշերտի քիմիական անալիզը` այսինքն սարքն առաջին անգամ ջուր էր հայտնաբերել Մարսում:
Curiosity, ԱՄՆ, վայրէջքը 2012-ի օգոստոսի 6-ին
899 կգ քաշով երրորդ սերնդի մարսագնացն այս պահի դրությամբ Կարմիր մոլորակի գլխավոր «քաղաքացին է» և ամենահայտնի ռոբոտը Մարսում: NASA-ի բազմամիլիարդանոց նախագիծը մինչ օրս ուրախացնում է իր գիտական արդյունքներով` շրջելով մոլորակի մակերեսով և բարձրորակ լուսանկարներ ուղարկելով:
Curiosity-ի աշխատանքը Մարսի վրա նկարչի պատկերացմամբ
Հողաշերտի և մթնոլորտի առավել մանրամասն ուսումնասիրությունից բացի, մարսագնացն օգտագործել է RAD ռադիացիոն դետեկտորը, որի օգնությամբ կարելի է գնահատել պոտենցիալ սպառնալիքները, կապված մարդկանց ճառագայթման հետ դեպի Մարս ուղևորատար թռիչքի դեպքում: Պարզվել է, որ դեպի Մարս տիեզերագնացներ ուղարկելու դեպքում, նրանք տիեզերական ճառագայթման մահացու բաժին կստանան` իոնիզացված ճառագայթման 1 զիվերտից ավելի, որի երկու երրորդը ճամփորդները կստանան դեպի Մարս թռչելիս:

«Скиапарелии» не первый «обитатель» нашей соседки: PanARMENIAN.Net обновляет перепись населения Марса.
За всю историю исследования Марса человечество 13 раз пыталось спустить на планету искусственные объекты. Некоторые из попыток оказались неудачными: советские «Марс-2», «Марс-3», «Марс-6», американские Mars Polar Lander и Deep Space 2, а также британский «Бигль-2» не смогли выйти на связь из-за жесткой посадки и отказа оборудования. Другим сопутствовал успех, и эти аппараты продолжали работать верой и правдой во благо человечества. О них и пойдет речь.
«Викинг-1», США, время посадки 20 июля, 1976 года
Первый космический аппарат, успешно приземлившийся на поверхность Марса и полностью выполнивший программу исследований. «Викинг-1» также был первым из двух космических аппаратов, задействованных в ходе марсианской миссии NASA под названием «Викинг». При помощи «Викинга -1» был получен первый цветной снимок поверхности Марса, который, к сожалению, был утерян впоследствии.
Первое изображение поверхности Марса, передано автоматической марсианской станцией «Викинг-1» 20 июля 1976 г. В углу видна посадочная опора аппарата.
Аппарат отправил на Землю большое количество черно-белых панорамных снимков, выполнил номинально все необходимые эксперименты и даже проверил Общую теорию относительности Эйнштейна. «Викинг-1» проработал на поверхности Красной планеты 6 лет и 116 дней по земному времени. 11 ноября 1982 года вследствие ошибки оператора при обновлении программного обеспечения направленная антенна опустилась вниз, и связь была потеряна.
«Викинг-2», США, время посадки 3 сентября, 1976 года
Второй аппарат, задействованный в ходе миссии «Викинг» совершил мягкую посадку на Равнине Утопии, однако из-за неполадок с разделением биологический экран остался присоединенным к орбитальному аппарату. Несмотря на это, аппарату удалось провести первый анализ почвы Красной планеты и отправить первые цветные изображения поверхности.
Первое цветное изображение переданное автоматической марсианской станцией «Викинг-2»
«Викинг-2» проработал на поверхности 1281 марсианский день до 11 апреля 1980 года, когда вышли из строя аккумуляторные батареи.
Mars Pathfinder, США, время посадки 4 июля, 1997 года
Спустя два десятилетия NASA отправило на Марс первый в истории Марсоход Sojourner («Пришелец») в рамках программы Mars Pathfinder, состоящей из самого марсохода и неподвижной марсианской станции.
Марсоход Sojourner проводит измерение камня «Йоги» альфа-протонным рентгеновским спектрометром.
В ходе миссии Американское космическое агентство намеревалось отработать в первую очередь некоторые технические решения, связанные с использованием новейшей схемы дешевой посадки. При помощи станции были выполнены все необходимые научные эксперименты – изучение состава пород с помощью спектрометра, исследование состава атмосферы, и, конечно, получение новых, более детальных фотографий. Всего было передано 16,5 тыс. снимков камеры марсианской станции и 550 снимков камер марсохода, проведено 15 анализов пород. Научные результаты дали дополнительные подтверждения гипотезы о том, что когда-то Марс был более «влажным и теплым».
«Спирит», США, время посадки 4 января, 2004 года
Используя ту же схему, которая прекрасно зарекомендовала себя в 70-х, NASA отправило на Марс сразу два марсохода в рамках программыMars Exploration Rover. Первым был «Спирит» – 185 килограммовый робот, который проработал до 22 марта 2010 года.
Модели всех трех марсоходов в сравнении Sojourner (самый маленький), «Спирит/Оппортьюнити» (средний), Curiosity (самый большой)
Марсоход оказался не робкого десятка и проработал гораздо дольше, чем было запланировано инженерами благодаря марсианским ветрам, которые периодически очищали от песка солнечные панели аппарата. Марсоход провел поиск и описание разнообразия горных пород и почв, которые свидетельствуют о прошлой водной активности планеты, определил распространение и состав минералов, горных пород и почв, которые окружают место посадки. Это позволило понять, какие геологические процессы сформировали рельеф местности и химический состав. Осуществляя классификацию минералов и геологических текстур, «Спирит» искал геологические причины, сформировавшие те условия окружающей среды, которые существовали, когда на планете присутствовала жидкая вода.
«Оппортьюнити», США, время посадки 25 января, 2004 года
Второй «брат-близнец» программы Mars Exploration Rover. Марсоход «Оппортьюнити» совершил посадку в кратере Игл, на плато Меридиана. На сегодняшний день аппарат продолжает эффективно функционировать, уже более чем в 40 раз превысив запланированный срок.
Панорама кратера Фрам, 24 апреля 2004 года.
«Оппортьюнити» выполняет почти те же эксперименты, что и «Спирит». Марсоход предоставил убедительные доказательства в поддержку главной цели его научной миссии: поиск и исследование камней и почв, которые могут содержать данные о прошлой деятельности воды на Марсе. Он выяснил, что в древние времена на Красной планете была вода, пригодная для живых организмов.
«Феникс», США, время посадки 25 мая, 2005 года.
Логическим продолжением программы Mars Exploration Rover стал проект Mars Scout, главной целью которого было изучение геологической истории воды, а также исследование среды, с целью выявления условий, благоприятных для жизни микроорганизмов. «Феникс» – посадочный модуль, который впервые в истории совершил успешную посадку в полярном районе планеты.
Поверхность под днищем «Феникса». Возможно, виден лед.
Последний сеанс связи с аппаратом прошел 2 ноября 2008 года, и 10 ноября того же года было объявлено об окончании миссии. Главным научным результатом миссии стало обнаружение льда под тонким слоем грунта, а также химический анализ грунта – то есть аппарат впервые нашел воду на Марсе.
Curiosity, США, время посадки 6 августа, 2012 года
899 килограммовый марсоход третьего поколения Curiosity является на данный момент главным «гражданином» Красной планеты и самым известным роботом на Марсе. Многомиллиардный проект NASA радует научными результатами до сих пор, колеся по поверхности и отправляя высококачественные фотоснимки.
Работа Curiosity на поверхности Марса в представлении художника.
Кроме более детального изучения состава почвы и атмосферы, марсоход использовал радиационный детектор RAD, при помощи которого можно было оценить потенциальные угрозы, связанные с облучением людей при пилотируемом полете на Марс. Выяснилось, что что участники пилотируемого полета к Марсу получат потенциально смертельную дозу космической радиации: свыше 1 зиверта ионизирующего излучения, две трети из которого путешественники получат во время полета к Марсу.