Հայաստանում միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կազմակերպչական կոմիտեն հայտնում է, որ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության Կրթական բաժնում կայացել է թվով 11-րդ օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը, որին մասնակցության հայտ է ներկայացրել և մրցել 35 մասնակից՝ 24 երկրից. Արգենտինայից, Հայաստանից, Բելառուսից, Բրազիլիայից, Չինաստանից, Եգիպտոսից, Ֆիլիպիններից, Գերմանիայից, Հոնկոնգից, Հնդկաստանից, Իրանից, Հորդանանից, Մալազիայից, Պերուից, Ռուսաստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Սերբիայից, Թայվանից, Թաիլանդից, ՄԱԷ-ից, Միացյալ Թագավորությունից, Ուկրաինայից, ԱՄՆ-ից և Վիետնամից: Օլիմպիադայի առաջին փուլի 896 մասնակցից 71-ը ներկայացրել են Հայաստանի բուհերը և ՏՏ ընկերությունները, իսկ 820-ը՝ միջազգային համալսարանները:
Օլիմպիադային մասնակցությամբ աչքի են ընկել ոլորտի՝ մինչև 30 տարեկան տարիքային խմբի ամենատաղանդավոր ուսանողները: 2016-ի օլիմպիադայի շրջանակում մրցույթային թեմաները ներառել են «Թվային IC նախագծումը և փորձարկումը», «Անալոգային և խառն ազդանշանային IC նախագծումը և փորձարկումը», «Կիսահաղորդիչ սարքերը և տեխնոլոգիաները», ինչպես նաև «Էլեկտրոնային նախագծային ավտոմատացման մաթեմատիկական և ալգորիթմային խնդիրները»:
Մրցույթն անցկացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլը, որը կայացել է մասնակից երկրներում, ներառել է թեստային առաջադրանք՝ ուղղված ունակությունների մակարդակի գնահատմանը: Մրցույթի երկրորդ փուլում մասնակիցները պետք է կատարեին ամենաբարդ մակարդակի՝ համալիր լուծումներ պահանջող ինժեներական առաջադրանքներ: Առաջին փուլի արդյունքներով՝ 896 մասնակիցներից 35-ն անցել են օլիմպիադայի երկրորդ փուլ, որը կայացել է հոկտեմբերի 18-ին «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության Կրթական բաժնում:
Միջոցառումը կազմակերպվել է Էլեկտրատեխնիկայի և էլեկտրոնիկայի ինժեներների ինստիտուտի (IEEE) Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (TTTC) հետ համագործակցությամբ: Օլիմպիադայի կազմակերպիչն է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը օլիմպիադայի ինֆորմացիոն հովանավորն է: 2010.-ին ստանձնելով օլիմպիադայի գլխավոր հովանավորությունը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը յոթ տարվա ընթացքում տրամադրել է ավելի քան 59.200.000 դրամ՝ ծրագրի իրականացման նպատակով:
Օլիմպիադայի հովանավորներն են «Յունիկոմպ» ընկերությունը, «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը, «Վիասֆեր Տեխնոպարկ» ընկերությունը, Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտը և ՏՀՏ գործատուների միությունը: Միկրոէլեկտրոնիկայի, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կրթության ոլորտին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի երկարաժամկետ աջակցությունը պայմանավորված է այս ոլորտների՝ երկրի տնտեսական և գիտատեխնիկական առաջընթացի կարևորագույն բաղադրիչներից և գերակա ուղղություններից մեկը դառնալու ներուժով, ինչի մասին փաստում է բազմաթիվ երկրների փորձը:
«Նպատակների և անելիքների մեր ցանկում պետք է առանձնացնել առնվազն մեկ առաջնահերթ խնդիր՝ աջակցությունը երկրի սոցիալ-տնտեսական առաջընթացին նպաստող երկարաժամկետ ծրագրերին: Միկրոէլեկտրոնիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտների զարգացումը պետք է լինի ներդրումների առաջնային թիրախ: Ավելին, այս ոլորտներում երկարաժամկետ սոցիալական ներդրումների բացակայությունը կարող է հույժ բացասական ազդեցություն ունենալ երկրի ապագայի վրա: Վերոնշյալ ոլորտներում սոցիալական ներդրումները նախևառաջ կնպաստեն մրցակցային առավելության ձևավորմանը, ինչն իր հերթին կնպաստի տնտեսական աճին, կօգնի կանխել «ուղեղների արտահոսքը» և, վերջապես՝ կնպաստի Հայաստանի վարկանիշի բարձրացմանը թե՛ երկրի սահմաններից դուրս, և թե՛ նրա ներսում՝ ամրապնդելով ժողովրդի հավատը երկրի ապագայի նկատմամբ»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանում միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային 11-րդ օլիմպիադայի հաղթողներին մրցանակները հանձնվել են 2016թ. հոկտեմբերի 19-ին՝ «Սինոփսիս»-ի գալա-միջոցառման ընթացքում: Օլիմպիադայի հաղթողներն են.
• Առաջին մրցանակ՝ «Ոսկե» մեդալակիր Ֆլորին Բուրչիա (Գերմանիայի Դաշնություն) • Երկրորդ մրցանակ՝ «Արծաթե» մեդալակիր Յու Չնտի (Հոնկոնգ) • Երրորդ մրցանակ՝ «Բրոնզե» մեդալակիր Ամին Մեշկատ (Իրանի Իսլամական Հանրապետություն)
Գալա-միջոցառման ընթացքում մրցանակներ են հանձնվել նաև Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության նախագահի կրթական մրցանակի դափնեկիրներին:

The Organizational Committee of the Annual Olympiad announced on Thursday, October 20 that the final stage of the Eleventh Microelectronics Olympiad took place at the Synopsys Armenia Education Department (SAED), with 35 contestants from 24 countries – Argentina, Armenia, Belarus, Brazil, China, Egypt, Philippines, Germany, Hong-Kong, India, Iran, Jordan, Malaysia, Peru, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Taiwan, Thailand, UAE, UK, Ukraine, the USA, and Vietnam – participating.
Out of the 896 competitors in the first stage, 71 were from Armenian universities and IT companies and 820 others represented universities abroad.
Some of the brightest, most talented students under 30 took part in the Olympiad. Topics for 2016 included Digital IC Design and Test, Analog and Mixed-Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).
The competition was conducted in two stages. The first stage, held in the participants’ countries, involved a test to establish a baseline. The second stage involved a challenging contest consisting of advanced engineering tasks requiring complex solutions. Out of 896 participants in the first stage, 35 were qualified to progress to the second stage, which was held on October 18 in Yerevan at the SAED.
The event has been held in cooperation with the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Test Technology Technical Council (TTTC). The organizer of the Olympiad is Synopsys Armenia CJSC. VivaCell-MTS is the information partner of the Olympiad, having undertaken the general partnership of the Olympiad in 2010 donating more than AMD 59.200.000 for organizing the annual event throughout seven years. The Olympiad is also sponsored by Unicomp CJSC, Ingo Armenia ICJSC, Viasphere Technopark, Yerevan's Mergelyan Computer Research and Development Institute and UEICT.
The rationale behind VivaCell-MTS’ long-term support to the sphere of education in microelectronics is clear, the company said, adding that microelectronics along with IT and telecommunications has a potential to become a driver of Armenia’s economic development and steady growth, as it has been the case with many countries.
“In our current tough to-do list, there should be at least one high-priority task – supporting projects with long-term social-economic outcome for the future. The development of microelectronics, along with IT and telecommunications, is one of those priorities we have to invest in. More importantly, non-investing in the future will impact the country negatively over the years. Social investment in the above-mentioned sectors will help first to create a sound compatible advantage for the country and will reflect itself in the economic growth, secondly, it will keep bright brains in Armenia, and, most importantly, will enhance Armenia’s image externally and internally,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
The winners of the Eleventh Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia were awarded with prizes at the Synopsys Gala Evening held on October 19, 2016. The winners are:
• First prize – Gold Medal went to Florin Burcea (Germany) • Second prize – Silver Medal went to Ms. Yu Chendi (Hong Kong) • Third prize – Bronze Medal went to Amin Meshkat (Islamic Republic of Iran)
Along with the winners of the Eleventh Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia, the winners of the Twelfth Presidential Educational Awards were also honored at the Gala evening, followed by a reception and a concert.