Երիտասարդ հայ ռեժիսոր Էվելինա Բարսեղյանի «Բրավիստ» կարճամետրաժ ֆիլմն առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի Manhattan Short փառատոնի կողմից:
Ակնկալվում է, որ առաջիկա օրերին ամերիկյան կինոակադեմիան կհրապարակի մրցանակի հավակնորդ ֆիլմերի երկար ցուցակը, որից հետո կընտրվեն սեղմ ցուցակի ֆիլմերը: «Բրավիստը» կարող է պայքարել «Օսկարի» համար «Լավագույն կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմ» անվանակարգում:
«Այժմ կարող եմ հստակ ասել, որ դա «Բրավիստի» ամբողջ թիմի հաջողությունն է: Manhattan Short փառատոնի շնորհիվ ֆիլմը տեսել են Ամերիկայի, Շվեյցարիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ավստրալիայի, Ֆրանսիայի և այլ երկրների կինոսերները: Այժմ մենք «Օսկարին» հավակնելու հնարավորություն ենք ստացել: Հազվադեպ է կարճամետրաժ ֆիլմը նման շրջանառություն ունենում, համաշխարհային ժյուրիի նման ուշադրության արժանանում»,-ասել է Էվելինա Բարսեղյանը PanARMENIAN.Net-ին:
«Բրավիստը» պատմություն է սիրո և ցինիզմի մասին: Ֆիլմի հերոսը` Անդրեյը, ամեն երեկո հագնում է սմոկինգը և «բրավո» է բղավում թատրոններում փողի դիմաց: Անդրեյը վստահ է` բոլորը խաբում են, մինչև որ չի հանդիպում դահլիճում ամենաանկեղծ աղջկան: Գլխավոր դերերը կատարել են Պետերբուրգից հայտնի դերասաններ Իգոր Սերգեևը («Ելք», «Օտարը») և Կարինա Ռազումովսկայա, որը վերջերս արժանացել է «Ոսկե դիմակի» երկու մրցանակի: Ռազումովսկայան նաև հայտնի է մի շարք դերերով` «Մաժոր» սերիալում, «Ոչինչ պատահական չէ» ֆիլմում:
Սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Բարսեղյանի ֆիլմն անցել է Մանհեթենի Manhattan Short փառատոնի եզրափակիչ փուլ, իսկ դերասան Իգոր Սերգեևն առաջադրվել է որպես «Գլխավոր դերի լավագույն կատարող»: Փառատոնի շրջանակում ֆիլմը ցուցադրվել է աշխարհի 250 քաղաքում: Քվեարկության արդյունքներով «Բրավիստն» առաջին տեղն է գրավել Ռուսաստանում:
«Բրավիսիտի» հայկական պրեմիերան տեղի է ունեցել 2016-ի հուլիսին «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակում: Ֆիլմն ընդգրկված էր հիմնական ծրագրում:
Ավելի վաղ ֆիլմն ընդգրկվել էր Կաննի կինոփառատոնի արտամրցութային ծրագրում, որտեղ միաժամանակ ներկայցնում էր և Հայաստանը, և Ռուսաստանը:
Էվելինա Բարսեղյանի նախորդ` «Մեկը ձեզ սիրում է» (2014) և «Փայլատակողը» (2015) ֆիլմերի պրեմիերաները նույնպես տեղի են ունեցել Կաննի փառատոնում:
Ընթերցեք նաև.«Երկրաշարժի» հեղինակները պարզաբանել են, թե ինչու ֆիլմը չի ընդգրկվել «Օսկարի» հավակնորդների ցանկում

20 Октябрь 2016 - 13:31 AMT
Короткометражный фильм молодого армянского режиссера Эвелины Барсегян «Бравист» представлен на американскую кинопремию «Оскар» от фестиваля Manhattan Short.
Ожидается, что в ближайшие дни американская киноакадемия обнародует лонг-лист фильмов, из которых будет образован шорт-лист. «Бравист» может побороться за «Оскар» в номинации «Лучший игровой короткометражный фильм».
«Теперь точно могу сказать, что это успех для всей команды «Брависта». Благодаря Manhattan Short фильм увидели зрители из Америки, Швейцарии, Великобритании, Австралии, Франции и тд, теперь мы получили возможность номинироваться на «Оскар». Редкий короткометражный фильм имеет такой прокат, такое внимание среди мирового жюри», – сказала Эвелина Барсегян PanARMENIAN.Net.
«Бравист» – история о любви и цинизме. Герой фильма – Андрей, каждый вечер надевает смокинг и кричит «браво» в театрах за деньги. Андрей уверен — все врут. Пока не встречает самую искреннюю девушку в зале. Главные роли исполнили известные петербургские актеры Игорь Сергеев («Исход», «Чужой» и Карина Разумовская, актриса театра БДТ, недавно удостоившаяся двух премий «Золотая маска». Она также известна по ролям в сериале «Мажор», «Все не случайно» и в др.
Главные роли в фильме исполнили известные российские актеры Карина Разумовская и Игорь Сергеев.
В сентябре стало известно, что третий короткометражный фильм режиссера Эвелины Барсегян «Бравист» прошел в финал Манхэттенского фестиваля (Manhattan Short – ред.) короткометражного кино 2016. Актер «Брависта» Игорь Сергеев был также номинирован как «Лучший исполнитель главной роли» . В рамках фестиваля с 23 сентября по 2 октября 2016 года фильм был показан в 250 городах мира. По итогам голосования «Бравист» занял первое место по России.
По миру победил фильм «Держись» Шарлотты Скотт-Уилсон.
В Manhattan Short «Бравист» был заявлен от России, он стал вторым российским фильмом, попавшим в финал Манхэттенского фестиваля за 19 лет.
Армянская премьера «Брависта» состоялась в июле 2016 года на международном кинофестивале «Золотой абрикос». Фильм был включен в основную программу.
Ранее «Бравист» был включен во внеконкурсную программу Каннского фестиваля Short film corner, где одновременно представлял две страны – Армению и Россию.
Мировая премьера короткометражного драматического фильма «Бравист» (Bravoman) состоялась на 69 Каннском кинофестивале во Франции. В 2015 году сценарий фильма вошел в пятерку лучших на питчинге (презентации сценария). Также фильм «Бравист» отобран телеканалом Eurochannel для международного показа. Режиссер, сопродюсер фильма Эвелина Барсегян и представитель телеканала уже подписали контракт.
Предыдущие короткометражные фильмы Эвелитны Барсегян «Один человек вас любит» (2014), «Мерцающий» (2015) также были представлены на Каннском кинофестивале.
Читайте также: Создатели фильма «Землетрясение» объяснили, почему фильм не указан в лонг-листе «Оскара»