21 Հոկտեմբեր 2016 - 13:56 AMT
Ապրիլյան մարտական գործողություններից մեկ-երկու շաբաթ անց վնասված զրահատեխնիկայի 80 տոկոսը նորոգվել է, վերադարձվել շարք: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԶՈՒ սպառազինության վարչության զրահատանկային ծառայության շահագործման և պլանավորման բաժնի պետ, գնդապետ Զորայր Գաբրիելյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ըստ գնդապետի, հաջողվել է վերականգնել զրահատեխնիկան, թեև հակառակորդն առաջին անգամ կիրառել էր նորագույն սերնդի գերճշգրիտ սպառազինություն, խոցման միջոցներ, իսրայելական արտադրության «Spike» հակատանկային համալիրներ, որոնց առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ խոցում է տանկը վերևի հատվածից, որտեղից թույլ է պաշտպանված:
«Նույնիսկ ամենալավ արտադրության տանկը վերևի հատվածից հուսալի պաշտպանություն չունի: Ճիշտ է, տարբեր երկրներում կատարվում են մշակումներ ակտիվ պաշտպանություն համակարգերի ուղղությամբ, այդ թվում նաև Իսրայելում, Ռուսաստանում: Վերջին դեպքերի հետ կապված մենք էլ ենք սկսել նման աշխատանքներ, համագործակցում ենք Հայաստանի գիտական, արտադրական հիմնարկների հետ, որպեսզի դեռ նախնական էտապում տրվի այն կոնցեպցիան, որի հիման վրա պետք է արդիականացվի տեխնիկան»,- ասել է Զորայր Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքով, առհասարակ, վերջին տարիներին սկսվել են տանկերի արդիականացման աշխատանքներ` հիմնական շեշտը դնելով տեղական ուժերի վրա, բայց, համագործակցելով նաև միջազգային այլ կազմակերպությունների հետ:
Խոսելով զրահատանկային ծառայության անցած ուղու մասին, նա ասել է, որ մինչև 1994 թվականը զրահատանկային տեխնիկայի 70 տոկոսը հակառակորդի կողմից առգրավված տեխնիկան էր:
«Անսարք էին, անհրաժեշտ էր կարճ ժամանակում վերականգնել և մտցնել շարք: Այդ ժամանակ ձևավորվեց զրահատանկային ծառայությունը, նորոգման ստորաբաժանումները, որոնք իրենց գործունեությունը ծավալում էին ոչ միայն թիկունքում, այլ նաև անմիջապես մարտի դաշտում»,- ասել է Զ.Գաբրիելյանը:
Գնդապետ հիշել է, որ 1992-94 թթ. մարտական գործողությունների ամենադժվար շրջանում Մոնթե Մելքոնյանն ասում էր՝ «տվեք ինձ 30 տանկ և ես կգրավեմ Աղդամը»: «Հետագայում այդպես էլ եղավ, բայց ոչ թե 30, այլ ավելի քիչ քանակի տանկերով»,- հավելել է Գաբրիելյանը:
Նա ընդգծել է, որ տանկային ստորաբաժանումների մարտունակությունը, անձնակազմերի ուսուցանումը, տանկատեխնիկական ապահովման հարցերը միշտ էլ գտնվել են հրամանատարության ուշադրության կենտրոնում:

Работы по модернизации танков проводятся на месте. Об этом сообщил журналистам начальник отдела эксплуатации и планирования бронетанковой службы управления вооружений ВС Армении полковник Зорайр Габриелян.
«За последние годы мы начали работы по модернизации танков. Основной акцент ставим на местные силы, используя армянский научный и производственный потенциал, но в сотрудничаем также и с зарубежными компаниями», – отметил Габриелян.
Он отметил, что благодаря профессионализму армянских специалистов 80% танков, получивших повреждения во время апрельской эскалации в Карабахе, были отремонтированы и возвращены в строй.
«И это при том, что впервые противник применил сверхточные противотанковые комплексы новейшего поколения, в том числе израильские «Спайки», которые поражают танки сверху, то есть в самом незащищенном месте.
Габриелян отметил, что бронетанковые войска играют существенную роль в вооруженных силах и военно-политическое руководство страны уделяет им важное значение.
Он рассказал также об истоках появления бронетанковых войск. "Все началось с конфискации в 1991 году в Степанакерте будущим Национальным героем Армении и Арцаха Юрием Погосяном боевой машины десанта милицейского полка. Вместе с тремя друзьями они освоили технику, которая участвовала во многих боевых операциях», – сказал Габриелян, передает «Новости-Армения».
Он добавил, что после распада СССР, Армии обороны Карабаха достались «девять с половиной танков», так как у одной из машин в исправном состоянии было вооружение, но не работала ходовая часть.
«Этот танк пришлось доставлять на передовую на буксире», -сказал Габриелян.
По словам Габриеляна, около 70% танков Армии обороны Карабаха до 1994 года были трофеями, отбитыми у противника.