Արտերկրում հանդես եկող 13 ֆուտբոլիստ հրավիրվել է ազգային հավաքական:
Նոյեմբերի 11-ին՝ ժամը 21:00-ին, Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում կկայանա Աշխարհի 2018 թ. առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Չեռնոգորիա հանդիպումը: Հայաստանի ազգային հավաքականի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Արթուր Պետրոսյանը հրապարակել է Հայաստանի ազգային հավաքականի՝ արտերկրում հանդես եկող ֆուտբոլիստների անունները, որոնք ստացել են նախապատրաստական հավաքին մասնակցելու հրավեր.
Լևոն Հայրապետյան, «Փայքան», Իրան,Հրայր Մկոյան, «Էսթեղլալ», Իրան,Վարազդատ Հարոյան, «Փադիդե», Իրան,Տարոն Ոսկանյան, «Կարմիոտիսա», Կիպրոս,Գոռ Մալաքյան, «Ստալ» (Ուկրաինա),Դավիթ Մանոյան, «Կարմիոտիսա» (Կիպրոս),Հենրիխ Մխիթարյան, «Մանչեսթեր Յունայթեդ» (Անգլիա),Մարկոս Պիզզելլի, «Ալ Ֆուջեյրահ» (ԱՄԷ),Արաս Օզբիլիս, «Բեշիքթաշ» (Թուրքիա),Գևորգ Ղազարյան «Մարիտիմու» (Պորտուգալիա),Գեղամ Կադիմյան, «Կարպատի» (Ուկրաինա),Արթուր Սարկիսով «Մորդովիա» (Ռուսաստան),Ռուսլան Կորյան «ԲՄԱ-Խաբարովսկ» (Ռուսաստան):
Այսպիսով հավաքական չի ընդգրկվել «Ռեալ Սոլթ Լեյք» վերջերս տեղափոխված Յուրա Մովսիսյանը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը 2016-ի մարտին հայտարարել էր, որ Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի որոշ առաջատարներ այլևս չեն հրավիրվելու ազգային ընտրանի:
«Յուրա Մովսիսյանին, Ռոբերտ Արզումանյանին ու Գևորգ Կասպարովին հավաքական չհրավիրելն իմ պահանջն է. նրանք այլևս չեն լինելու մեր գլխավոր թիմում: Նշված ֆուտբոլիստների վերջին 2 տարիների ելույթները հավաքականում ձեր աչքի առջև են եղել: Թող մեկն ինձ ասի, որ Մովսիսյանը և Արզումանյանը նվիրված պայքարել ու խաղացել են: Այո, նրանք ունեն ֆուտբոլային բարձր որակներ, բայց դա չի նշանակում, որ հավաքականը նրանց համար զբոսանքի կամ զվարճանքների վայր է, որ գան ու զվարճանան», – ասել էր նա:
Կարդացեք նաև՝«Հայկական ֆուտբոլի սան է, ծանոթ է եվրոպական ֆուտբոլի նրբություններին». Մասնագետները՝ նոր մարզչի մասին

Новый главный тренер сборной Армении Артур Петросян вызвал 13 легионеров для подготовки к предстоящим матчам, среди них – полузащитник «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян, выступающий за турецкий «Бешикташ» Араз Озбилиз, сообщает официальный сайт ФФА.
В списке приглашенных в сборную игроков не значится имя форварда Юры Мовсисяна, который в настоящее время высутпает за американский«Реал Солт-Лейк».
Американский «Реал Солт-Лейк» приобрел трансфер армянского футболиста Юры Мовсисяна у «Спартака».
Среди вызванных футболситов – Левон Айрапетян, «Пайкан» (Иран); Грайр Мкоян, «Эстеглал» (Иран); Вараздат Ароян «Падидех» (Иран), Тарон Восканян, «Кармиотисса» (Кипр), Гор Малакян, «Сталь» (Украина), Давид Маноян, «Кармиотисса» (Кипр), Генрих Мхитарян, «Манчестер Юнайтед» (Англия), Маркос Пизелли, «Аль-Фуджейра (ОАЭ), Араз Озбилиз, «Бешикташ» (Турция), Геворк Казарян, «Боавишта» (Португалия), Гегам Кадимян, «Карпаты» (Украина), Артур Саркисов, «Мордовия» (Россия), Руслан Корян, «СКА-Хабаровск» (Россия).
11-го ноября в 21:00 по ереванскому времени на «Республиканском» стадионе состоится матч отборочного раунда ЧМ-2018 Армения – Черногория.
Как отмечают в ФФА, список футболистов, выступающих в чемпионате Армении, и окончательная заявка сборной будут опубликованы позже.
Мовсисян был исключен из сборной Армении в 2015 году из-за конфликта с президентом Федерации футбола РА Рубеном Айрапетяном.