Դպրոցն առանձնացած է շրջապատից բարձր պարիսպներով և երկաթե դարպասով: Ներսում հայտնվելով, կարծես, կտրվում ես հայկական իրականությունից և հայտնվում Իրանում: Այստեղ ամեն ինչ իրանական է, ամեն քայլափոխին այաթոլլահի և ԻԻՀ նախագահի նկարներն են, մեջբերումներ Ղուրանից, բոլոր աղջիկները՝ անգամ ամենափոքրերը, գլխաշորով են:
Երևանում գործող Շահիդ Ֆամիդե կրթահամալիրը իրանական կրթական չափանիշներով կրթություն է իրականացնում ինչպես իրանցի, այնպես էլ հայ աշակերտների համար: Ավանդական իրանական-կրոնական կարգերից միակ շեղումը թերևս այն է, որ տղա և աղջիկ աշակերտները համատեղ են դասերն անցկացնում, ինչը դեմ է Ղուրանին: Երեխաները մեկ դասասենյակում են, բայց նրանց միջև առկա անջրպետը երևում է անգամ անզեն աչքով:
Դպրոցի տնօրեն Աֆշին Մահմուդվանդը նշում է՝ համատեղ դասերի անցկացման պատճառը երեխաների թվաքանակն է (մոտ 150 աշակերտ), և վստահեցնում՝ Իրանում գործող դպրոցների հետ այլ տարբերություն չկա:
Շահիդ Ֆահմիդեն (Մուհամեդ Հուսեյն Ֆահմիդե) իրանցի ազգային հերոս է, Իրան-Իրաք պատերազմի խորհրդանիշը: Պաշտոնական կենսագրության համաձայն, նա 13 տարեկան է եղել, երբ սկսվել է պատերազմը: Ծնողներից գաղտնի Ֆահմիդեն հեռացել է տնից և գնացել ուղիղ ռազմաճակատ՝ կռվելով առաջին գծում: Մարտերից մեկի ժամանակ, երբ իրաքյան տանկերի շարասյունը պետք է անցներ մի նեղ արահետով, Ֆահմիդեն գիտակցաբար իրեն գցել է տանկի առաջն ու սեփական կյանքի գնով խոչընդոտել շարասյան առաջընթացին: Այս քայլով նա որոշակի ժամանակ է շահել իրանական զորքերի համար՝ փոխելով մարտի ընթացքը:
Դպրոցի մասին
Դպրոցը բաց է շաբաթը 6 օր՝ առավոտյան 9-ից ժամը 14:00-ն: Այստեղ սովորում են հիմնականում դեսպանատան, մշակույթային կենտրոնի աշխատակիցների սաները: Քիչ չեն նաև Իրանից այստեղ բնակության տեղափոխված պարսկահայերի երեխաները:
Ներկայիս հասցեում դպրոցը գործում է արդեն մոտ տասը տարի: Կրթօջախը բաղկացած է 6 շինությունից, այդ թվում՝ մեծերի և փոքրերի մասնաշենքերը, մարզադահլիճը, ճաշարանը: Դպրոցն ունի նաև փոքրիկ հյուրատուն, որտեղ հանգրվանում են Վրաստանից, Իրանից կամ Թուրքիայից այստեղ ստուգայցի եկող տեսուչները:
Շահիդ Ֆահմիդե կրթահամալիրում ստեղծվել են լիարժեք կրթության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները՝ ժամանակակից տեխնիկական հագեցվածությամբ դասարաններ, մանկավարժական փորձառու անձնակազմ, նամազի սենյակ: Դպրոցում գործում է նաև ՏՏ սենյակ, գրադարան ու մարզասարքերով համալրված մարզասրահ: Այստեղ կա հանդիսությունների համար նախատեսված դահլիճ, իսկ բացօդյա տարածքը մոտ 2000 քառակուսի մետր է: Ի դեպ, այստեղ վերջերս Նոր Նորքի թաղապետարանի աջակցությամբ երեխաների համար նախատեսված մարզասարքեր են տեղադրվել:
Աֆշին Մահմուդվանդը նշում է, որ տեխնիկական հագեցվածությամբ և շենքային պայմաններով կրթահամալիրը զգալիորեն տարբերվում է ԻԻՀ դպրոցների ճնշող մեծամասնությունից: Տեղի դպրոցները հիմնականում չեն կարողանում իրենց նման «շքեղություններ» թույլ տալ:
Կրթական ծրագրերը
Այստեղ ուսուցումն իրականացվում է պարսկերեն լեզվով և իրանական դասագրքերով՝ ԻԻՀ կրթական ծրագրերի համաձայն: Կրթության պարտադիր բղադրիչն են կրոնի դասաժամերը, որի ժամանակ երեխաները Ղուրանն են ուսումնասիրում, նամազ անում:
Ի դեպ, ազգությամբ հայ երեխաներն այս ժամերից ազատված են. այդ ընթացքում նրանք առանձնանում են հիմանական դասարանից: Փոխարենը նրանց համար կազմակերպվում են հայոց լեզվի դասընթացներ:
Ծրագրային կետերից մեկն էլ այցելություններն են Հայաստանի պատմական, տեսարժան վայրերը, թանգարաններ:
«Մեր դպրոցի սաները հիմա Հայաստանում են ապրում, այստեղ են մեծանում, և ցանկությունը մեծ է, որ նրանք նաև ծանոթանան իրենց հյուրընկալող երկրին, տեսնեն տեսարժան վայրերը, իմանան Հայաստանի պատմությունը»,- նշում է դպրոցի տնօրենը:
Մանկավարժական կազմը
Դպրոցում հիմնականում դասավանդում են Իրանից ժամանած ուսուցիչները: Ընդ որում, տնօրենը վստահեցնում է, այստեղ գալիս են ԻԻՀ լավագույն մանկավարժները, քանի որ աշխատանքի ընդունվելն այդքան էլ հեշտ չէ. ցանկացողները պետք է մի շարք քննություններ հանձնեն, ինչից հետո միայն նրանց թույլ են տալիս դասավանդել արտասահմանում: Ի դեպ, կրթահամալիրում դասավանդող ուսուցիչները դիվանագիտական աշխատողի կարգավիճակ են ստանում և համարվում են դեսպանատան աշխատակիցներ: Իրանական նման դպրոցներ գործում են աշխարհի 85 երկրում:
Բացի այդ, ՀՀ ԿԳ և սպորտի նախարարությունները դպրոցին ևս 3 ուսուցիչ են հատկացրել՝ հայոց լեզվի, անգլերենի և ֆիզիկական կուլտուրայի մասնագետներ:
Ի դեպ, դպրոցի հիմնական դասացանկը նախատեսված է երկուշաբթիից-ուրբաթ օրերի համար, սակայն շաբաթ օրերին դպրոցը ևս գործում է, և իրանցի երեխաների համար կազմակերպվում են լրացուցիչ հայոց լեզվի և անգլերենի դասեր, որոնք սիրողական են և պարտադիր բնույթ չեն կրում: Շուտով դասացանկում ավելանալու են նաև երաժշտության դասաժամեր:
Դպրոցը վճարովի է. տարրական դասարանների աշակերտների համար այստեղ մեկ ուսումնական տարվա համար վարձավճարը կազմում է 200.000, 7-9-րդ դասարանների համար՝ 250.000, իսկ 10-12-րդ՝ 300.000 ՀՀ դրամ:

The school is located behind a high fence and iron gates. Getting inside, you step out of Armenia and find yourself in Iran. There are portraits of the country’s Supreme Leader and President and extracts from Koran on the walls. All the girls, even the smallest ones are wearing headscarves.
The school curriculum is developed in line with Iran’s educational standards both for Iranian and Armenian students. The only exception is that the school in Yerevan is not segregated, although the barrier between boys and girls is easily observed (students sit in different rows).
Principal Mahmoudvandi says that the reason for co-education is the small number of students (about 150) and assures that it’s the only differences from the schools operating in Iran.
Mohammad Hossein Fahmideh (1967-1980) is an Iranian war hero and an icon of the Iran–Iraq war. According to his official biography, when the war broke out, Fahmideh was a 13-year-old boy from Qom. He left his home without his warning his parents and went to the frontline. In one of the fierce battles, seeing that his older brothers-in-arms were already dead or wounded, Fahmideh put on a grenade belt from a nearby body, pulled the pins out, and jumped underneath an advancing Iraqi tank, killing himself and disabling the tank. This made the Iraqi tank column believe that Iranians mined the area and cease their advance. Fahmideh was posthumously awarded the 1st grade Fath Medal (Victory Medal).
About the school
The school is open 6 days a week from 9 am to 2 pm. Most of its students are the children of the Iranian embassy and cultural center employees. There are also kids from Iranian-Armenian families, who moved to live in Yerevan. The building consists of six parts, including the sections for the junior and senior grade students, gym and canteen. There is also a small guesthouse, which hosts inspectors arriving from Georgia, Iran or Turkey.
The school offers all conditions essential for the educational process: well-equipped classrooms, professional teaching staff and a room for namaz. There is also a computer room, library and an event hall. The outdoor territory is about 2000 square meters, where new sports equipment was installed with the assistance of the Nor Nork district administration.
Mahmoudvandi says that majority of schools in Iran can’t afford such ‘luxury’.
Curriculum
The lessons are taught in the Persian language with the textbooks published in accordance with the Iranian standards. Religion classes are the inseparable part of the curriculum, during which the students study the Koran and make namaz. It should be noted that Armenian-born students are free not to attend these classes. Instead, they study the Armenian language. The educational program also includes sightseeing and visits to museums.
“Our students live and grow up in Armenia and we would like them to know the history and sights of this hospitable country,” the principal says.
Teaching staff
The school teachers mostly arrive from Iran. Principal Mahmoudvandi assures they invited the best tutors, who had to pass special exams. They are granted diplomatic status and are rated as embassy employees. Similar Iranian schools operate in 85 countries.
Besides, the Armenian Ministry of Education and Science and the Ministry of Sports invited the teachers of the Armenian and English languages, as well as physical culture.
The general curriculum provides for 5-day educational week. However, Iranian students can attend on Saturdays as well: for the Armenian and English classes, which are optional. Music classes are supposed to be introduced soon.
The annual education fee is AMD 200,000 for the primary school; 250,000 for the 7th-9th grade students and 300,000 for the 10th-12th grade students.