«Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում հոկտեմբերի 27-30-ը անցկացվում է «ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսը:
Բացմանը ներկա է գտնվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հանրապետության նախագահը շրջել է «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) կողմից արդեն վեցերորդ տարին կազմակերպվող ցուցահանդեսում, որին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից հայտնի ոսկերչական ընկերություններ, անհատ ոսկերիչներ, փորձագետներ:
Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, դիտել հայրենական և արտերկրյա ընկերությունների ներկայացրած ոսկերչական իրերը, ոսկերչական արտադրության սարքավորումները, ծանոթացել այդ ընկերությունների գործունեությանն ու հետագա ծրագրերին։
Ցուցահանդեսային կենտրոնը տեղակայված է ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու տարածքում, որից օգտվող տնտեսվարողներն օգտվում են հարկային և մաքսային արտոնություններից:
Նախագահը հոկտեմբերի 27-ին ներկա է գտնվել նաև «Երևան» տոնավաճառ առևտրի կենտրոնի բացմանը:
Կենտրոնի ստեղծումը նախաձեռնել է «ՍԻԼ Կոնցեռն» ընկերությունը: Հանրապետության նախագահին շրջայցի ընթացքում հիշյալ ընկերության պատասխանատուները ներկայացրել են առաջին փուլի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, կատարված ներդրումները, բացված նոր աշխատատեղերը, ինչպես նաև զարգացման առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես՝ երկրորդ փուլում նախատեսվող աշխատանքները:
2016թ. հունվարից մինչև հոկտեմբեր տոնավաճառի շինարարության աշխատանքներում մշտապես ներգրավված են եղել ավելի քան 250 աշխատակից, որոնց միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 200.000 դրամ: Տոնավաճառի առաջին փուլով շահագործման հանձնված հատվածում կբացվի 550 աշխատատեղ՝ ամսական միջինը 150.000 դրամ աշխատավարձով:
Կառույցի այս փուլի ներդրումները, պատասխանատուների հավաստմամբ, կազմել են մոտ 2 մլրդ 500 մլն դրամ: Երկրորդ փուլի իրականացման արդյունքում 2017թ. ամռանը Երևանը կունենա 43.000 քմ տարածքով, 850 մանրածախ և մեծածախ առևտրի համար նախատեսված վաճառքի տաղավարներով հագեցված և ժամանակակից բոլոր պահանջներին համապատասխանող տոնավաճառ, որտեղ կբացվի շուրջ 1000 աշխատատեղ՝ միջին ամսական 150 000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով:

Президент Армении Серж Саргсян в выставочном центре «Меридиан» присутствовал на открытии международной ювелирной выставки JUNWEX Yerevan Show 2016.
Выставочный центр расположен в ювелирной свободной экономической зоне, и здесь хозяйствующие субъекты пользуются налоговыми и таможенными льготами.
В организуемой уже в 6-й раз Всемирным союзом армянских ювелиров (AJA) выставке участвуют известные ювелирные компании и эксперты из разных стран мира.
Саргсян обошел павильоны выставки, посмотрел представленные отечественными и иностранными компаниями ювелирные изделия, оборудование ювелирного производства, ознакомился с деятельностью и дальнейшими программами этих компаний, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Глава Армении присутствовал также на открытии торгового центра «Ереван».
Инициатором создания центра является концерн «Сил». Ответственные лица данной компании представили президенту выполненные в рамках первого этапа работы, инвестиции, созданные рабочие места, а также предстоящие программы развития, в том числе и запланированные в рамках второго этапа работы.
Отмечается, что с января по октябрь 2016 года в строительных работах в центре на постоянной основе были заняты свыше 250 человек (со средней ежемесячной зарплатой в 200 тыс. драмов). На уже открывшейся части ярмарки будет создано 550 рабочих мест (со средней ежемесячной зарплатой в 150 тыс. драмов).
После реализации второго этапа, летом 2017 года, в Ереване появится ярмарка, вмещающая 850 павильонов для оптовой и розничной торговли и соответствующая всем современным требованиям. Откроется около 1000 новых рабочих мест.