Ինչո՞վ կարողացավ զարմացնել «խնձորային» ընկերությունը: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է Apple-ի երկրորդ աշնանային շնորհանդեսի արդյունքները:
Սահմանափակ կարողություններով մարդկանց համար
Apple-ն ամեն ինչ անում է, որպեսզի իր արտադրանքը մատչելի լինի սահմանափակ կարողություններով մարդկանց համար: Նմանատիպ մոտեցում ազդարարեց իր շնորհանդեսի ժամանակ նաև Microsoft-ը: «Տեխնոլոգիաները պետք է մատչելի լինեն բոլորին»,-հայտարարել է ընկերության ղեկավար Թիմ Քուկը, իսկ ձայնային օգնական Siri-ն հատուկ բաժին է ներկայացրել Apple-ի կայքում: Այն պատմում է iOS, Watch OS, TV OS և macOS սարքերի և օպերացիոն համակարգերի լայն հնարավորությունների մասին սահմանափակ կարողություններով մարդկանց համար: Հենց Siri-ն է լինելու այն ինտերֆեյսը, որը դյուրին կդարձնի հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց գործակցությունը ընկերության արտադրանքի հետ:
Apple TV
Թվային մուլտիմեդիային Apple TV նվագարկիչը մի քանի թարմացում ունի: Առաջինը`այժմ համակարգում մատչելի է Siri ձայնային օգնականը, ինչն ավելի դյուրին է դարձնում գործակցությունը մուլտիմեդիային բովանդակության հետ: Օրինակ, օգտատերը կարող է ուղղակի ասել` «միացրու իմ սերիալը» և ձայնային օգնականն ինքը կգտնի ալիքն ու կմիացնի հեռուստաշոուի պահանջված էպիզոդը:
Երկրորդը, ընկերությունը թողարկել է TV հավելված, որտեղ կան բաժիններ`«գրադարան», «խանութ», «որոնում» և «դիտել հիմա»: Մի քանի հավելվածի ռեժիմը մի էկրանին թույլ կտա, օրինակ, միաժամանակ ֆիլմ դիտել և հետևել ֆեյսբուքյան էջին:
Macbook Pro
Ծրագրի մեխը նորացված Macbook Pro նոութբուքն էր բավականին տարօրինակ, բայց ոճային արտաքինով: Գլխավոր նորամուծությունն, անկասկած, այսպես կոչված Touch Bar-ն է` սենսորային OLED դիսփլեյը, որը գտնվում է ֆունկցիոնալ ստեղների տեղում: «Սա այն ամենի խտացումն է, ինչին մենք հասել ենք Apple-ում»` այսպես ներկայացվեց նոր սարքը:
Touch Bar-ը լիարժեք multitouch դիսփլեյ է: Ընդ որում, դիսփլեյի գործառույթները փոխվում են կախված այն հավելվածներից, որոնք բացված են նոութբուքի էկրանին: Օրինակ, եթե օգտատերը էկրանին չաթ է բացել, ապա Touch Bar-ում կհայտնվի էմոդզիների երկար շարքը: Եթե էկրանին բրաուզեր է, multitouch դիսփլեյը ցույց կտա նախընտրած կայքերի մանրապատկերները, իսկ եթե օգտատերն աշխատում է ֆոտոխմբագրի հետ, դիսփլեյի վրա կարտացոլվի գունապնակը: Multitouch դիսփլեյի աջ անկյունում Touch ID մատնահետքերի սքաներն է:
Ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ դա Apple-ի ամենաբարակ և թեթև նոութբուքն է: 13-դյույմանի էկրանի քաշը 1 կգ է, հաստությունը` 14,9 մմ, իսկ 15-դյույմանի տարբերակի քաշը 1,3 կգ է` 15,15 մմ հաստությամբ: Դիսփլեյը 67%-ով ավելի պայծառ է, քան նախորդ MacBook Pro-ում, կոնտրաստը բարելավված է 67%-ով, իսկ գունային հագեցվածությունը 25%-ով ավելի բազմազան է:
Սարքը հագեցած է 2133 ՄՀց հաճախականությամբ Intel Core i7 4-միջուկանի պրոցեսորով, Radeon Pro տեսաքարտով, մինչև 2 Տբ SSD կուտակիչով: Նոր Macbook Pro-ն ունի Thunderbolt 3 միացում USB-C աջակցությամբ, հսկայական թաչփադ և հպումներին ավելի արագ արձագանքող ստեղնաշար: Սարքը չունի SD քարտի «ռիդեր» և սովորական USB միացումներ, փոխարենն ունի աուդիոմիացում: Կարող է ինքնավար աշխատել մինչև 10 ժամ:

28 Октябрь 2016 - 09:01 AMT
Чем же смогла удивить «яблочная» компания? PanARMENIAN.Net представляет итоги второй осенней презентации Apple.
Для людей с ограниченными возможностями
Apple делает все, чтобы его продукты были доступны для людей с ограниченными возможностями – что-то подобное в ходе своей презентации анонсировал и Microsoft. «Технологии должны быть доступны каждому» , – заявил глава компании Тим Кук, а голосовой помощник Siri представил специальный раздел на сайте Apple. Он рассказывает о широких возможностях устройств и операционных систем iOS, Watch OS, TV OS и macOS для людей с ограниченными возможностями. Именно Siri будет тем интерфейсом, который упростит взаимодействие людей с инвалидностью с продуктами компании.
Apple TV
Цифровой мультимедийный проигрыватель Apple TV получил несколько обновлений. Во-первых, теперь в системе доступен голосовой помощник Siri, что делает взаимодействие с мультимедийным контентом еще проще. Например, пользователь может просто сказать – «Включи мой сериал», и голосовой помощник сам найдет канал и включит необходимый эпизод телешоу.
Во-вторых, компания выпустила приложение TV, в котором есть разделы «Библиотека», «Магазин», «Поиск» и «Смотреть сейчас». Режим нескольких приложений на одном экране позволит, например, одновременно смотреть кино и читать ленту «Фейсбук».
Macbook Pro
Гвоздем программы стал обновленный ноутбук Macbook Pro весьма странной, но стильной внешности. Главным нововведением, несомненно, стал так называемый Touch Bar – сенсорный OLED-дисплей, расположенный на месте функциональных клавиш. «Квинтэссенция всего, что мы достигли в Apple», – такими словами был представлен новый аппарат.
Touch Bar представляет собой полноценный мультитач дисплей. При этом, функции на дисплее меняются в зависимости от приложений, открытых на экране ноутбука. Например, если пользователь откроет на экране чат, то на Touch Bar появится длинная лента эмодзи. Если на экране браузер, мультитач дисплей покажет иконки любимых сайтов, если же пользователь работает с фоторедактором, на Touch Bar будет отображена палитра цветов. В правом углу мультитач дисплея расположен сканер отпечатков пальцев Touch ID.
Представители компании заявили, что это самый тонкий и легкий ноутбук Apple. Модель с 13-дюймовым экраном весит 1 кг, ее толщина составляет 14,9 мм, а 15-дюймовая версия весит 1,3 кг при толщине 15,15 мм. Дисплей на 67% ярче, чем в предыдущем MacBook Pro, контраст лучше на 67%, и на 25% разнообразнее и насыщеннее цвета.
Начинка аппарата состоит из четырехъядерного процессора Intel Core i7 с частотой 2133 МГц, видеокарты Radeon Pro, SSD-накопителя до 2 Тб. Новый Macbook Pro оснащен четырьмя портами Thunderbolt 3 с поддержкой USB-C, огромным тачпадом и более отзывчивой к касаниям клавиатурой. На аппарате отсутствуют ридер SD-карт и обычные USB-порты, но добавлен аудиоразъем. Время автономной работы – до 10 часов.