Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիր, կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 145-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարք է սկսվում Հայաստանում:
Միջոցառումների մեկնարկը կտրվի Ա. Սպենդիարյանի ծննդյան օրը՝ նոյեմբերի 1-ին։ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ճեմասրահում կբացվի կոմպոզիտորի կյանքի և ստեղծագործական գործունեության տարբեր փուլերը ներկայացնող «Մեր Սպենդիարյանը» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցահանդեսը, որը կգործի մինչև նոյեմբերի 20-ը:
Ցուցադրության բացումից անմիջապես հետո կկայանա համերգ, որի ընթացքում կհնչեն կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները: Միջոցառումների մուտքն ազատ է: Միջոցառումները կազմակերպել են Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը` ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:

В Ереване пройдет цикл мероприятий, посвященный 145-летию со дня рождения основателя армянской классической симфонической музыки, композитора Александра Спендиарова.
Цикл проводится при поддержке Министерства культуры Армении и Дома-музея Александра Спендиарова, совместно с Национальным академическим театром оперы и балета им. А. Спендиарова.
Мероприятия стартуют в день рождения Спендиарова — 1 ноября с посещения могилы композитора.
В этот же день откроется временная выставка «Наш Спендиаров», представляющая различные этапы жизни и творческой деятельности композитора. Сразу после открытия выставки состоится концерт, в ходе которого прозвучат произведения композитора, передает Sputnik-Армения.