Արդիական էներգախնայող համակարգի հիման վրա գործող՝ արտաքին լուսավորությունը հասանելի դարձավ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի համար: Սահմանամերձ գյուղի 5,425մ երկարությամբ տարածքն այսուհետ ապահովված է 175 LED լուսարձակներով:
Բերդավանը թվով 15-րդ գյուղն է, և առաջինը՝ Տավուշի մարզում, որտեղ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ջանքերով, «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակներում ներդրվում է շրջակա միջավայրի ու հանրային առողջության համար անվտանգ արդիական ու էներգախնայող LED համակարգ:
Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը համայնքային զարգացման կարևոր նախապայման է: Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքների բյուջետային ծախսերը՝ թույլ տալով դրանք ուղղել այլ խնդիրների լուծմանը: Բերդավանում իրականացված ծրագիրը հանրային ու մասնավոր սեկտորների, ու նաև համայնքի միջև համագործակցության արդյունք է: Այսպես, մոնտաժման լայնածավալ աշխատանքներն իրականացվել են համայնքի ուժերով:
Նախկինում, էներգախնայողության նպատակով, այս համայքնում տեղադրել են էկոնոմ լամպերով աշխատող լուսարձակներ: Արդյունքը, սակայն, գոհացուցիչ չի եղել. սպառվել է սպասվածից ավելի շատ էկելտրաէներգիա՝ ապահովելով ոչ բավարար լուսավորություն: Տարեկան կտրվածքով, լուսարձակների մոտ 50 տոկոսն էլ շարքից դուրս էր եկել՝ առաջացնելով դրանք նորերով փոխարինելու՝ լրացուցիչ ծախսերի անհրաժեշտություն:
Ծրագրի արդյունքում լուսավորվել են համայնքի հիմնական բոլոր փողոցները, գյուղի սահմանային եզրը, դեպի մանկապարտեզ, դպրոց և համայնքային նշանակության այլ կառույցներ տանող փողոցները: Ի հավելումն նոր համակարգի գործարկմամբ լուսավորված մոտ 5,425մ երկարությամբ տարածքի, ապամոնտաժված նախկին լուսարձակներն օգտագործելու շնորհիվ լուսավորվել է ևս 4 փողոց։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ իրականացվող՝ էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը, բնապահպանական բաղադրիչով հանդերձ, թույլ է տալիս ոչ միայն թեթևացնել համայնքի ֆինանսական բեռը, այլև աշխուժացնել համայնքային կյանքը, լուծել օրվա ուշ ժամերին անվտանգ քայլելու ու երթևեկելու խնդիրները, ինչն առավել կարևոր է սահմնամերձ գյուղերի պարագայում:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են FPWC հիմնադրամի գլխավոր ճարտարագետ, ծրագրի պատասխանատու Մարտին Մարալչյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը և համայնքի բնակիչները:
«Մենք ձգտում ենք մեր հայրենակիցներին աջակցել երկարաժամկետ ծրագրերով: Մեկանգամյա աջակցությունը չի կարող թեթևացնել նրանց սոցիալական բեռը, մինչդեռ տնտեսական ներկա իրավիճակում՝ դա կարևոր է: Տնտեսված գումարներն, անկախ հավաքագրման չափից, կարող են նպատակաուղղվել այլ խնդիրների լուծմանը՝ թեթևացնելով համայնքի սոցիալական բեռը: Զուգահեռաբար, այսօրինակ ծրագրերով կփոխվի հասարակության սպառողական մոտեցումը, ինչն անհրաժեշտ է ոչ միայն քաղաքակիրթ մշակույթի ձևավորման համար, այլև բնապահպանական տեսանկյունից»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:

An energy-saving outdoor illumination system has been installed in the village of Berdavan in Tavush province. About 5,425 m long area of the border village is provided with lighting through 175 light-holding units with LED lamps.
Berdavan is the 15th village in Armenia and the 1st one in Tavush, where VivaCell-MTS jointly with the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) installed modern and environmentally-friendly LED illumination system in the framework of The Alternative Energy Project.
Having cost-efficient outdoor illumination system is an important precondition for community development which will allow the community to essentially reduce budgetary costs, directing them to other problems. The project implemented in Berdavan is an outcome of tripartite cooperation among corporate and public sectors, and the rural community: the installation of the LED light system was performed by the villagers themselves.
For energy saving purposes, lights with economy lamps have been installed in this community before. However, the result has not been satisfactory: more electric energy was consumed than expected; also the lighting provided was insufficient. About 50% of the lamps were getting out of order annually, causing additional expenditures.
Unlike electric lights, the LED lamps are more productive and resistant, and can serve much longer, reducing the community's outdoor lighting costs by up to 80%. As a result of the project all the main streets of the community have been illuminated, including the border part of the village, the streets leading to the kindergarten, the school, as well as those to other important buildings of the community. In addition to 5,425 m long area, 4 more streets have been illuminated with searchlights that were previously unoperational.
The effect from the project implemented through VivaCell-MTS’ support is threefold: in addition to the environmental objective, cost-efficient technologies not only help reduce the financial burden, but also make community life more vibrant, also giving people the opportunity to walk and drive safe during dark hours also.
“We try to support our compatriots by implementing long-term projects. The money saved, irrespective of the amount, can be directed to the solution of other problems easing the social burden of the community. Simultaneously, this sort of projects will help change the public’s attitude, which is a must to shape a civilized culture and is equally important from an environmental viewpoint,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.