ԱՄՆ Սմիթսոնի ինստիտուտի պաշտոնական հանդեսը հոդված է հրապարակել Հայաստանի, որպես գինեգործության օրրանի մասին:
Հոդվածում հիշատակվում է, թե ինչպես դեռևս մ.թ.ա. 8-րդ դարում Ուրարտուի արքաները Հայաստանն անվանել են «խաղողի այգիների երկիր», իսկ ասորական բանակին զարմացրել է Հայաստանում մրգատու ծառերի ու խաղողի այգիների առատությունը: Ըստ Աստվածաշնչի (Գիրք ծննդոց), Նոյն է առաջին խաղողի վազը տնկել Արարատի ստորոտում և գինովցել, ասվում է հոդվածում:
«Դարեր անց, սակայն, խորհրդային իշխանությունները գրեթե ոչնչացրեցին ավանդական գինեգործությունը Հայաստանում: 1930-ից մինչև 90-ականների սկիզբը հայ գինեգործներն ըստ հրահանգի կենտրոնացած էին կոնյակի արտադրության վրա, ոչ թե ավանդական սեղանի գինիների: Անուշադրության մատնվելով` խաղողի այգիներից շատերը անպիտան դարձան, այդ վիճակը պահպանվեց մինչև 1990-ականների վերջը, երբ գինեգործները նորից սկսեցին կյանքի կոչել այդ ոլորտը»,-ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ 2010-ին Կալիֆորնիայի համալսարանի, Լոս Անջելեսի համալսարանի և Հայաստանի հնագիտության ինստիտուտի համատեղ հետազոտությունների արդյունքում Արենիում հայտնաբերվեցին աշխարհում հայտնի գինու ամենահին արտադրամասի հնագիտական վկայոությունները:
Հայաստանում հայտնաբերվել են գինու ստեղծման և պահպանման համար անհրաժեշտ հնագույն պարագաներ, որոնք մոտ 6000 տարեկան են: ՀՀ Վայոց ձորի Արենիի քարանձավներում հայտնաբերել են խաղողի մամլիչ, խաղողի կորիզների մնացորդներ, գինու կարասներ, ինչպես նաև պնակներ, որոնք հայտնաբերվել են քարանձավում գտնվող դամբարանների հարևանությամբ: Հայտնաբերված գինու անոթներն ու գինու պատրաստման համար նախատեսված սարքերը թվագրվում էին մ.թ.ա 4000 թ:
Այդպիսով, ավանդական գինեգործությունը Հայաստանում գոյություն է ունեցել դեռ 6100 տարի առաջ: Ինչպես նշվում է հոդվածում, ելնելով վերջին հայտնագործություններից, Հայաստանի նոր սերնդի գինեգործները մտադիր են վերածնել երկրի գինեգործական ավանդույթները, վերականգնել խաղողի պատմական տեսակները:
Հոդվածը նաև ներկայացրել է, թե որտեղ կարելի է համտեսել ավանդական գինու տեսակները Հայաստանում` նշելով Ռինդ, Արենի գյուղերն ու Եղեգնաձորը Վայոց ձորում, ինչպես նաև Աշտարակը:

Официальный журнал Смитсоновского института США опубликовал статью об Армении, как о древней колыбели виноделия.
В статье рассказывается о том, как еще в 8-м веке до н.э. цари Урарту называли древнюю Армению «землей виноградников», а ассирийския армия дивилась огромным количеством фруктовых деревьев и виноградников на территории древней Армении. Согласно Книге Бытия, в горах Арарата Ной посадил первую виноградную лозу и стал пьяным от вина, говорится в статье на сайте журналаSmithsonian.
«Много веков спустя, однако, советская власть практически стерла традиционное виноделие из культуры Армении. С 1930-х годов и до начала 90-х годов армянские виноделы работали по полученной инструкции для массового производства крепленых вин и бренди, а не традиционных армянских столовых вин. Оставшись без постоянного внимания и контроля, многие виноградники пришли в негодность и прибывали в таком состоянии до конца 1990-х годов, когда виноделы вновь начали вдыхать жизнь в эту сферу»,- говорится в статье.
Отмечается, что в 2010 году исследователи из Калифорнийского университета, университета Лос-Анджелеса и Армянского института археологии и этнографии обнаружили археологические свидетельства старейшего в мире известного винного завода в селе Арени на юго-востоке Армении.
В сентябре 2010 археологи закончили раскопки большого чана (60 сантиметров глубиной), похороненного рядом с мелким бассейном (1 метр длиной), сделанным из трудно упакованной глины с поднятыми краями. Установка предполагает, что виноторговцы изготовляли свое вино старомодным путем, используя ноги. Сок от растоптанного винограда стекал в чан, где его оставляли для брожения. Вино было тогда сохранено во флягах — прохладные, сухие условия пещеры сделали из нее прекрасный винный погреб.
Таким образом, в Армении традиционное виноделие существовало еще 6100 лет тому назад. Как отмечается в статье, исходя из недавних открытий, новое поколение виноделов в Армении хочет вернутьвинодельческое наследие страны, способствовать возвращению исторических сортов винограда.
Издание также предлагает несколько направлений, чтобы попробовать лучшие вина времен возрождения виноделия в Армении. Так, в статье отмечены села Ринд, Арени и Ехегнадзор в Вайоцдзорской области, а также город Аштарак Арагацотнской области.