Հայաստանը 5.000 հակակարկտային կայանի կարիք ունի: Այդ մասին հոկտեմբերի 31-ին ասել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը խորհրդարանական հանձնաժողովներում 2017-ի բյուջեի քննարկման շրջանակում:
«Այժմ Հայաստանում 496 նման կայան կա, որոնք ծածկում են ՀՀ տարածքի 8,9%-ը: Անբավարար է նաև ռադիոլոկացիոն կայանների քանակը, որոնք ընդամենը երկուսն են»,-ասել է Երիցյանը:
Ըստ նրա, Ռուսաստանն առաջիկայում երկու ռադիոլոկացիոն կայան կնվիրի Հայաստանին, որոնցից յուրաքանչյուրի արժեքը $1,5 մլն է:
Մինչդեռ, որոշ փորձագետներ կարծում են, որ հակակարկտային կայաններն արդյունավետ չեն` առաջարկելով փոխարենն օգտագործել հակակարկտային ցանցեր: Ամեն տարի ՀՀ տնտեսությունը մեծ վնասներ է կրում բերքի կորուստից:
Երիցյանը նշել է նաև, որ ՀՀ ԱԻՆ-ին $36 մլն է պետք հատուկ տեխնիկա գնելու համար, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
«Հայաստանում 190 բարձրադիր լեռնային համայնք կա, դեպի ուր տանող ճանապարհները վատ եղանակի դեպքում կարող են փակ մնալ 10-15 օր: Այդ պայմաններում օգնության կարիք ունեցող մարդկանց ձեռքերի վրա են տարհանում»,-ասել է Երիցյանը` նշելով, որ միջոցների մի մասը կհատկացվի համապատասխան տեխնիկա գնելու համար:
2017-ի բյուջեի նախագծով ԱԻՆ-ին 11,2 մլրդ դրամ կհատկացվի, որից 10 մլրդ կուղղվի աշխատավարձերի վճարմանը:

31 Октябрь 2016 - 12:59 AMT
Армении необходимо 5 тысяч антиградовых станций. Об этом сказал 31 октября министр по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян в ходе обсуждения проекта бюджета на 2017 год в парламентских комиссиях.
«В настоящее время в Армении действует 496 станций, которые покрывают 8,9% территории Армении. Недостаточно также количество радиолокационных станций, которых осталось всего две», – сказал Ерицян.
По его словам, Россия в ближайшее время передаст в дар Армении две радиолокационные станции (стоимость каждой из них – $1,5 млн).
Между тем, некоторые эксперты считают, что антиградовые станции неэффективны, предлагая использовать взамен антиградовые сетки. Ежегодно экономика Армении терпит большие убытки из-за ущерба, наносимого градом урожаю.
Ерицян также отметил, что МЧС Армении необходимо $36 млн на покупку спецтехники, пишет АРКА.
«В Армении есть 190 высокогорных общин, дороги к которым закрываются на 10-15 дней в случае непогоды. В этих условиях людей, нуждающихся в помощи, спасатели выносят на руках», – сказал Ерицян, подчеркнув, что часть средств будет предоставлена на покупку соответствующей техники.
По проекту бюджета 2017 года МЧС будет предоставлено 11,2 млрд драмов, из которых более 10 млрд пойдет на выплату зарплаты сотрудников.