Հայաստանում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի գրանցված դեպքերի թիվը տարեցտարի ավելանում է: 1988թ.-ից պաշտոնապես գրանցված դեպքերի թիվը հասել է 2481-ի: Սակայն, հաշվարկային թիվն իրականում ավելին է՝ 3600։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ մարդիկ խուսափում են այցելել բուժհաստատություն ստուգվելու նպատակով:
ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ուղղությամբ, Գլոբալ հիմնադրամի դրամաշնորհի շրջանակներում իրականացվում է «Աջակցություն Հայաստանի Հանրապետությունում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի հակազդման ազգային ծրագրին» ծրագիրը, որը համակարգում է «Առաքելություն Արևելք» մարդասիրական օգնության կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղը (ՄՕԿ ՀՄ)՝ գործընկեր 4 հասարակական կազմակերպությունների ենթածրագրերի միջոցով։
2016թ.-ին իրազեկման գործընթացին է միացել նաև Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ որպես մասնավոր հատված դրսևորելով սոցիալական պատասխանատվության օրինակելի մոտեցում։ Ընկերության կողմից հատկացված ֆինանսական աջակցությունն ուղղվելու է ծրագրի նպատակների իրականացմանը, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Իրականացվող ծրագրի գործառույթներն են՝ թիրախային խմբերի շրջանում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի մասին իրազեկության բարձրացումը, կանխարգելման միջոցների տրամադրումը, ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց վաղ հայտնաբերման նպատակով՝ ՄԻԱՎ-ի կամավոր խորհրդատվությունը և հետազոտությունը (ԿԽՀ), ինչպես նաև ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց խնամքի և աջակցության տրամադրումը: Ծրագրի շրջանակներում իրականացվող բոլոր միջոցառումներն ու ծառայություններն անվճար են ՀՀ քաղաքացիների համար, իսկ տեղեկությունների գաղտնիությունը երաշխավորված է օրենքով:
«ՄԻԱՎ վարակի դեպքում «իմը և քոնը» չկա: Խնդիրը բոլորինս է հավասարապես՝ թե՛ թիրախային խմբերինը, և թե՛ ընդհանուր բնակչությանը: Հայաստանից արտագնա աշխատանքի մեկնումը մեծ թիվ է կազմում, որն էլ փոխել է երկրում համաճարակի տարածման պատկերը: ՄԻԱՎ-ի հետազոտություն անցնելու կարիք ունեն բոլոր այն մարդիկ, ովքեր երբևէ դրսևորել են ռիսկային վարքագիծ: Հորդորում ենք պատասխանատու մոտեցում դրսևորել սեփական, ինչպես նաև մերձավորների ու առհասարակ՝ այլոց առողջության նկատմամբ: Եվ իբրև առաջին քայլ հետազոտվել ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ: Անչափ կարևոր է նաև հանդուրժողական վերաբերմունքը վարակակիրների հանդեպ: Ռիսկային խմբերում ընդգրկված մարդկանց հետազոտվելու պատրաստակամությունն էապես կախված է դրանից: Չարությունը, խնդրի մասին չբարձրաձայնելն ու անհանդուրժողականությունը չեն նպաստելու նրան, որ մարդիկ գիտակցեն կանխարգելման անհրաժեշտությունը ու ստուգվելու կարևորությունը»,- ասել է «Առաքելություն Արևելք» ՄՕԿ ՀՄ-ի տնօրեն Արմեն Բեժանյանը:
ՄԻԱՎ-ի ախտորոշում անցնելու համար հարկավոր է դիմել ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն, Մաշկաբանության և սեռավարակաբանության բժշկագիտական կենտրոն կամ ՄԻԱՎ-ի կամավոր խորհրդատվությունը և հետազոտություն իրականացնող ցանկացած հաստատություն (կանանց կոնսուլտացիաներ, որոշ պոլիկլինիկաներ և այլն):

VivaCell-MTS and Mission East Humanitarian Aid Organization's Armenian Branch have joined efforts in the fight against the spread of HIV/AIDS in the country.
The number of registered HIV/AIDS cases in Armenia increases every year. According to the official statistics, the number of cases, registered since 1988, has reached 2481. The estimated number, however, stands at 3600. This is conditioned by the fact that people avoid visiting health care facilities for testing.
Aiming at the prevention of HIV/AIDS, the project Support to the National Programme on the Response to HIV Epidemic in Armenia” is implemented in the framework of the Global Fund grant. The programme is coordinated by Mission East Armenia Humanitarian Aid Organization (HAO) Armenian Branch through 4 sub-recipient civil society organizations’ projects. Since 2016 VivaCell-MTS, the leading telecommunications operator in Armenia has joined the programme, bringing an exemplary social responsibility approach. The financial support provided by the Company will be used for the implementation of the programme’s objectives.
The activities of the programme include increasing HIV/AIDS awareness of target groups, distribution of preventive measures, voluntary counseling and testing (VCT) for HIV aimed at early detection of HIV cases, as well as provision of care and support to people living with HIV/AIDS.
All the services provided in the framework of the program are free of charge for the citizens of Armenia, and confidentiality is guaranteed by the law.
"There is no 'mine' and 'yours' about HIV. The problem is a common one. The programme encourages taking responsibility for one's own, the loved ones’ and others’ health, and, as a first step, getting tested for HIV. Tolerant attitude towards people living with the disease is also very important," said Armen Bezhanyan, Country Director of Mission East HAO Armenian Branch.