Նոյեմբերի 4-8-ը Երևանում անցկացվելու է «Կին» միջազգային 13-րդ կինոփառատոնը, որի տարբեր ծրագրերում՝ մրցութային, հյուրերի, հետահայաց ցուցադրություն նվիրված հայ վավերագրող Արշա Օվաննեսովային, ներկայացվելու է 60 ֆիլմ` 20 երկրից:
Արդեն ավանդական դարձած կինոփառատոնի նպատակն է` վերաիմաստավորել կնոջ տեղը և դերը հասարակության մեջ, կինոյի միջոցով լուսաբանել նրա խնդիրները, ձևավորել մի նոր հենակետ, որը կնպաստի Հայաստանում կանանց կողմից ստեղծված ֆիլմերի խթանմանը, նոր անունների բացահայտմանը, ինչպես նաև` տարբեր ազգերի մշակույթների փոխընկալմանը:
Այս տարի փառատոնի հետահայաց ցուցադրումը նվիրված կլինի հայ վավերագրող Արշա Օվաննեսովային: Կցուցադրվի «Կինը` պողպատից ու արցունքներից» վավերագրական ֆիլմը, որը կպատմի իր ստեղծագործական ուղու մասին: Ֆիլմը նկարահանել է մեկ այլ հայ ազգի վավերագրող` Սեդա Պումպյանսկայան, ում ծննդյան 100-ամյակն է լռանում այս տարի:
«Հյուրերի» ծրագրում կցուցադրվեն բազմաթիվ միջազգային մրցանակներ ստացած ֆիլմեր` «Վարպետն ու Տատյանան» (ռեժ. Գեդրե Ժիցկիտե), «Փոշոտ կտոր» (ռեժ. Ահու Օզթուրք), իսկ փակմանը կներկայացվի Էլլա Մանժեևայի «Ճայեր» ֆիլմը:
Փառատոնի շրջանակում կայանալու է կլոր սեղան՝ «Կինը և կինեմատոգաֆիան», Ժուրիի անդամ Ռութ Օլշանը, «Ճայեր» ֆիլմի պրոդյուսեր Ելենա Գլիկմանը կվարեն վարպետության դասեր:
Փառատոնի ժյուրիի անդամներն են՝ Կարինե Վերդյան-Կոսմոլ (սցենարիստ, Հայաստան/Գերմանիա), Ռուսլան Սաղաբալյան (սցենարիստ, Հայաստան/Ռուսաստան), Ռութ Օլշան (ռեժիսոր, Գերմանիա), Մելիս Բեհլիլ (կինոգետ, Թուրքիա), Մոա Ջանստրոմ (ռեժիսոր, Շվեդիա):
Փառատոնի հյուրերն են՝ Զեյնեփ Կոպրուլու (ռեժիսոր, Թուրքիա), Ելենա Գլիկման (պրոդյուսեր, Ռուսաստան) և ուրիշներ:

2 Ноябрь 2016 - 11:26 AMT
Во всех программах фестиваля будут представлены 60 фильмов из 20 стран, которые будут демонстрироваться в здании Армянского Всеобщего Благотворительного союза (AGBU), а также Центре искусств Нарекаци, сообщает пресс-служба фестиваля.
В 2016 году ретроспективная программа будет посвящена армянскому документалисту Арше Ованнесовой.
Будет продемонстрирован документальный фильм «Женщина из стали и слез», рассказывающий о ее творческом пути. Кинолента снята другим армянским документалистом Седой Пумпянской, 100-летний юбилей которой отмечается в этом году.
В программу «Гости» включены фильмы-лауреаты многочисленных международных конкурсов, такие как «Мастер и Татьяна» Гедре Жицките, «Тряпка» Агу Озтюрка.
Фестиваль закроется фильмом Эллы Манжеевой «Чайки». Также будут организованы мастер-классы и круглые столы.
Кинофильмы оценит жюри, в состав которого вошли кинодеятели Карине Вердян-Космол (Армения-Германия), Руслан Сагабалян (Армения-Россия), Рут Олшан (Германия), Мелис Беглил (Турция), Моа Джанстром (Швеция). Гостями фестиваля станут турецкий режиссер Джейнеп Копрулу, российский продюсер Елена Гликман и другие.
Победителям фестиваля будут вручены награды в номинациях «Лучший фильм», «Специальная награда», дипломы в номинациях – «Лучший российский фильм» и «Специальная награда».
Целью проведения фестиваля является переосмысление роли и места женщины в обществе, освещение ее проблем посредством кино, формирование новых возможностей для женщин-кинематографистов, выявление новых имен, а также способствование взаимопониманию между разными культурами.