«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Մեծ Բրիտանիայի իր տեղական մարմնի հովանավորությամբ Աղձք համայնքում (Արագածոտնի մարզ) մեկնարկել է երկհարկանի մանկապարտեզի կառուցումը:
Մանկապարտեզը կունենա երեխաների կրթության ու հանգստի համար արդի բոլոր հարմարությունները: Խմբային ու ննջարանային սենյակներից բացի նախատեսվում է մարզադահլիճ, խաղասրահ, խաղահրապարակ և համակարգչային սենյակ, որտեղ սաները կանցկացնեն իրենց ժամանցն ու պարապմունքները:
Նախակրթարան կարող է հաճախել մինչև 90 երեխա:
«Երեք տարի առաջ գյուղի մանկապարտեզը վթարային լինելու պատճառով դադարեց գործել, և այն, որ Բրիտանիայի մեր հայրենակիցները ստանձնել են նոր մանկապարտեզի կառուցում, մեծ ուրախություն է համայնքի համար»,- ասում է Աղձքի գյուղապետ Արսեն Ավդալյանը:
Բրիտանահայ համայնքը կարևորում է երեխաների ու պատանիների կրթությունը և հիմնականում ստանձնում կրթության և առողջապահության ոլորտներին միտված ծրագրեր: Վերջին տարիներին համայնքի նվիրատվություններով իրականացված ծրագրերից են Սասունիկ գյուղի մանկապարտեզի կառուցումը և Երևանի Շենգավիթ համայնքի գիշերօթիկ մանկապարտեզի վերակառուցումը:

The Hayastan All-Armenian Fund has begun construction on a new kindergarten in Aghdzk, a village in Armenia’s Aragatsotn povince. The project is sponsored by the British-Armenian community.
The future kindergarten will be a two-story structure featuring a full complement of amenities. In addition to bright, spacious classrooms and naprooms, the facility will have a gym, a game hall, a computer room, and a sizeable playground, all of which will make for an enriching educational and leisure environment. The kindergarten will accommodate up to 90 kids.
“As our old kindergarten had to be shut down three years ago because the building was no longer safe, the fact that our British-Armenian compatriots are now sponsoring the construction of a new kindergarten is of great importance for our community,” said Aghdzk mayor Arsen Avdalyan.
With an abiding commitment to the education and healthy development of children in the homeland, the British-Armenian community sponsors projects mainly in the education and health sectors. In recent years, the Hayastan All-Armenian Fund has implemented several major projects with the British-Armenians' support, including the construction of a kindergarten in the village of Sasunik, Armenia, as well as the reconstruction of the boarding kindergarten of Yerevan’s Shengavit district.