«Զվարթնոց» օդանավակայանին կից արդեն 43 տարի գործում է «Ավիաուսումնական կենտրոնը», որտեղ օդաչուներ, օդային երթևեկության կարգավարներ՝ դիսպեչերներ, ու տեխնիկներ են պատրաստում: PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության ստորաբաժանումը հանդիսացող «Ավիաուսումնական կենտրոնի» տնօրեն Ֆրիդա Մուրադյանի հետ՝ փորձելով հասկանալ՝ քանի ուսանող ունի այժմ կենտրոնը, ովքեր են այնտեղ սովորում և աշխատանքային ինչ հնարավորություններ ունեն շրջանավարտները:
Ավիաուսումնական կենտրոնը
Ավիաուսումնական կենտրոնը բացվել է 1973 թվականին, և մինչև այժմ գործում է` տարբեր իրավաբանական կարգավիճակներով: Այժմ այն Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության ստորաբաժանումներից մեկն է և կոչվում է «Ավիաուսումնական կենտրոն ՓԲԸ»:
Ուսումնական գործունեությունը
Որպես կրթական հաստատություն՝ Ավիաուսումնական կենտրոնն իրականացնում է միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով ավիացիոն մասնագետների հիմնական բազային ուսուցում և ավիացիոն կայացած մասնագետների վերապատրաստում, որակավորման բարձրացում և կատարելագործում:
Կոնտրոնը ՀՀ ԿԳՆ կողմից լիցենզավորված է իրականացնել ուսուցում հետևյալ մասնագիտություններով՝ կոմերցիոն օդաչուներ, ավիադիսպեչերներ, տեխնիկ կարգավարներ և ավիատեխնիկներ: Օդաչուների և ավիատեխնիկների ուսման տևողությունը 3 տարի է, իսկ մյուս երկու բաժիններում՝ 2.5 տարի: Ավարտական պետական քննություններն անցկացվում են թեստավորման միջոցով: Ի դեպ, թեստերը յուրաքանչյուր տարի փոխվում են:
Կենտրոնի շրջանավարտները ստանում են պետական նմուշի դիպլոմ և պատրաստ են միջին մասնագետի որակավորմամբ աշխատանքի անցնել քաղաքացիական ավիացիայի տարբեր ոլորտներում: Ուսումնական ցանկն էլ է բավական հետաքրքիր ու տիպիկ: Այստեղ դասավանդվում են մի շարք զուտ մասնագիտական առարկաներ, ինչպիսիք են ավիացիոն անգլերենը, աէրոդինամիկան, օդանավի կառուցվածքը, օդային օրենսդրությունը, վերջին տարիներին ավիացիայում կարևորվող «մարդկային գործոնները»:
Ավիացիոն մասնագետների վերապատրաստումն իրականացվում է միջազգային ավիացիոն կազմակերպությունների պահանջներին համապատասխան: Կենտրոնը գործակցում է Ուլյանովսկի ավիացիոն ինստիտուտի, ԻԿԱՕ-ի՝ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության Կիևի տարածաշրջանային կենտրոնի հետ: Բացի այդ կենտրոնում կազմակերպվում են բորտուղեկցորդների կուրսեր, ինչպես նաև՝ օդաչուների և կարգավարների ավիացիոն անգլերենի ատեստավորում, որը կատարվում է 3 տարին մեկ անգամ և պարտադիր է:
Ընդունելությունն ու ուսանողները
«Ավիաուսումնական կենտրոնում» այժմ սովորում է 67 ուսանող: Ընդունելությունը կատարվում է միջնակարգ կրթության ատեստատի միջին գնահատականի հիման վրա:
Նախկինում կենտրոնի ուսանողները հիմնականում տղաներ էին, սակայն վերջին տարիներին ոլորտի հանդեպ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում նաև աղջիկները: Այժմ այստեղ սովորում է 15 աղջիկ ուսանող: Ի դեպ, կենրտոնի տնօրենը վստահեցնում է, որ վերջիններս շատ ավելի հեշտ ու արագ են հետագայում աշխատանքի տեղավորվում քաղաքացիական ավիացիայի տարբեր ոլորտներում: Ինչ վերաբերում է աշխատանքին, աշխատատեղ ոչ ոք չի երախավորում. օդանավակայաններում աշխատանքի անցնելու համար կենտրոնի շրջանավարտները պետք է լրացուցիչ քննություն հանձնեն:
«Ավիաուսումնական կենտրոնում» ուսման վարձը կազմում է տարեկան 250.000 դրամ: Բարձր առաջադիմությամբ 15 ուսանող սովորում են պետպատվերի շրջանակում, գործում է նաև ռոտացիոն համակարգը:

The Aviation Training Center under the General Department of Civil Aviation has operated for 43 years at Zvartnots International Airports, instructing future controllers and technicians. PanARMENIAN.Net talked to the Executive Director of the center, Frida Muradyan, who told about the educational process and opportunities of the graduates.
The center that opened in 1973 now operates as a subsidiary of the General Department of Civil Aviation.
Educational process
As an educational institution, the Aviation Training Center offers the basic course for beginners as well as advanced trainings for specialists. The center is licensed to instruct commercial pilots, air traffic control officers, technician operators and aircraft maintenance technicians. Commercial pilots and air traffic control officers study for 3 years, while mastering in the other two professions takes 2,5 years. Upon completion of the course examinations are held. At that, the content of the tests is changed each year.
The students are offered special topics like aviation English, aerodynamics, aircraft structure, air law, as well as human factor in aviation. The graduates of the centers get a national diploma and can be employed as average skilled specialists at any aviation-related organization.
The training of aviation specialists is held in line with international standards. The center is cooperating with Russia’s Ulyanovsk Aviation Institute and Kyiv-based regional headquarters of the International Civil Aviation Organization (ICAO). Besides, the center offers courses for flight attendants and organizes English language competency tests for pilots and controllers once in three years.
Admission and students
Today, the center has 67 students, who were admitted on the basis of secondary education certificate. In the past, the students were mostly boys but now there are 15 female students attending. By the way, the center executive says that girls have less difficulty in finding a job in civil aviation institutions. To become an airport employee, the graduates must take an extra examination.
The annual fee is AMD 250,000. The education of 15 students with high abilities is subsidized by the state. A rotation system is also enabled.