2 Նոյեմբեր 2016 - 12:08 AMT
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն դիմել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով Հայաստանում սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների վերանայման հայտով՝ նպատակ ունենալով կանխել վերջին տարիներին բնական գազի ընդհանուր սպառման անկումը, ստեղծել նպաստավոր պայմաններ բնական գազի շուկայի կայունացման և սպառման ծավալների աճի համար, ինչպես նաև խրախուսել գազասպառող կազմակերպությունների գործունեության ընդլայնումը: Ընկերությունը նաև հաշվի է առել հետևյալ գլխավոր գործոնները.
1. Վրաստանի տարածքով բնական գազի տարանցման գնի նվազեցում:
«Գազպրոմ Արմենիա»ՓԲԸ-ի հասարակայնության և զանգվածային լրատվության միջոցների հետ կապերի ծառայությունը պարզաբանում է, որ Հայաստանին մատակարարվող բնական գազի տարանցման պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է տարեվերջին և ՀՀ բնական գազի մատակարար «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի ու «Վրաստանի գազատրանսպորտային ընկերություն» ՍՊԸ-ի միջև պետք է կնքվի նոր պայմանագիր: Հաշվի առնելով դա՝ ՀՀ կառավարությունը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի, «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի և վրացական կողմի հետ նախաձեռնել է բանակցություններ՝ բնական գազի տարանցման գնի հնարավոր նվազեցման նպատակով:
2. Հայաստանում սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների նվազեցման արդյունքում սպառման ծավալների ակնկալվող աճ:
3. «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի ֆինանսական ծախսերի օպտիմալացման ծրագրի իրականացում՝ ուղղված Ընկերության ֆինանսական պարտավորությունների նվազեցմանը և ներդրումային ծրագրերի վերանայմանը:
4. «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միակ բաժնետեր «Գազպրոմ» ՀԲԸ-ի կողմից նախատեսվող ֆինանսավորում՝ Հայաստանի բնական գազի սպառման շուկայի կայունացման և աճի միտումների խթանման նպատակով:
Նոյեմբերի 1-ին հայտնի է դարձել, որ «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերությունը մտադիր է դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` Հայաստանի Հանրապետությունում սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների վերանայման հայտով՝ գազը սպառողների համար կէժանանա 7.7 դրամով, բացի այդ՝ կստեղծվեն սպառողների նոր խմբեր, որոնց համար սակագինը նորովի կհաշվարկվի։

Компания «Газпром Армения» представила основные цели и факторы пересмотра тарифов на газ.
«ЗАО«Газпром Армения» обратилось в КРОУ Армении с заявкой о пересмотре тарифов на газ с целью предотвратить падение потребления газа, наблюдаемое в последние годы в Армении, и для создания благоприятных условий для стабилизации рынка потребления газа, роста объемов потребления газа, а также для поощрения деятельности газопотребляющих организаций», – говорится в заявлении компании.
Отмечается, что при этом ЗАО«Газпром Армения» учитывало следующие факторы:
1.Снижение стоимости транзита через территорию Грузии.
Срок договора о транзите через территорию Грузии газа для Армении истекает в конце 2016 года, и компания-поставщик газа для Армении ООО «Газпром экспорт» и ООО «Грузинская газотранспортная компания» должны заключить новый договор. С учетом этого, правительство Армении инициировало переговоры с участием ЗАО«Газпром Армения», ООО «Газпром экспорт» и ООО «Грузинская газотранспортная компания» о пересмотре транзитных цен в сторону уменьшения.
2. В результате снижения потребительских цен на газ в Армении ожидается увеличение его потребления.
3. Осуществление программы оптимизации финансовых расходов компании ЗАО«Газпром Армения», которая будет направлена на уменьшение финансовых обязательств ЗАО«Газпром Армения» и пересмотр инвестиционных программ.
4. Ожидаемое финансирование со стороны единственного владельца ЗАО«Газпром Армения» – компании «Газпром», направленного на повышение потребления газа и на стабилизацию потребления газа в Армении.
1 ноября стало известно, что «Газпром Армения» обратится в Комиссию по регулированию общественных услуг республики с предложением о пересмотре тарифов на продаваемый армянским потребителям природный газ.