Իրանական «Մափնա» ընկերությունը մտադիր է ներդրումներ իրականացնել Հայաստանում՝ հողմային կայանների կառուցման բնագավառում: Խոսքը առաջին փուլում 50 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ կայանների կառուցման մասին է:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության պատվիրակության հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 1-ը Իրան կատարած այցի շրջանակներում այցելել է իրանական «Մափնա» ընկերություն:
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրագծի կառուցման գլխավոր կապալառու «Սանիր» ընկերություն։ Քննարկվել են բարձրավոլտ գծի կառուցման հետ կապված հարցեր, հայտնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
2005թ. Պուշկինի լեռնանցքում` ծովի մակարդակից 2038մ բարձրությամն վրա կառուցված է 2,64 Մվտ ընդհանուր հզորությամբ «Լոռի-1» հողմակայանը, որը շահագործում է «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը: Այն Հայաստանում շահագործված առաջին հողմակայանն է, որն իբրեւ մեր երկրում հողմային էներգետիկայի զարգացման մեկնարկային ծրագիր, իրականացվել է Իրանի դրամաշնորհների միջոցով և իրանական «Սանիր» ընկերության մասնակցությամբ:
Քամու էներգիայի պոտենցիալը Հայաստանում կազմում է մոտ 10 000 ՄՎտ, ինչը 10 անգամ գերազանցում է ԱԷԿ-ում արտադրվող էներգիայի ծավալը:
Ընթերցեք նաև. Իրանի հետ գազի առուվաճառքի, տարանցման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը նախաստորագրվել է

Иран построит в Армении ветряные электростанци общей мощностью 50 мегаватт. Об этом сообщили в пресс-службе министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении.
Заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян в ходе визита в Тегеран на встрече с заместителем министра энергетики Ирана обсудил вопросы увеличения объема взаимных перетоков электроэнергии, увеличения объема пропускной способности ЛЭП Армения-Иран-Грузия, а также регионального сотрудничества Иран-Армения-Грузия-Россия после ввода в эксплуатацию новых инфраструктур.
Отмечается, что делегация Армении посетила компанию «Сапна», которая намерена осуществить в Армении инвестиции в сфере строительства ветряных станций. На первом этапе будут построены станции общей мощностью 50 мегаватт.
Первая в Армении и на Южном Кавказе ветряная электростанция «Лори-1», мощностью в 2,64 МВт, на Пушкинском перевале на севере страны, была открыта в 2005 году на грант правительства Ирана.