Արտ-շուկայի խնդիրների և ստեղծված լճացումից դուրս գալու հնարավոր ուղիների մասին է մեր զրույցը շուկայագետ, «Խաչատրյան Արտ Քոլեքշն» նախագծի հեղինակ Տաթև Թաթոյանի և նկարիչ Աբգար Խաչատրյանի հետ:
(?) Ի՞նչ է կատարվում այսօր արտ-շուկայում, կա՞ ինչ-որ առաջխաղացում:
(!) Տաթև Թաթոյան. Իրավիճակն իրոք ողբալի է: Հիանալի նկարիչներ կան, որոնք պարփակված են իրենց ներաշխարհում ու հազիվ են գոյատևում: Նրանցից շատերը բացարձակ չեն պատկերացնում ինչպես կարելի է ներկայանալ աշխարհին ու ներկայացնել սեփական աշխատանքները, նրանք ծանոթ չեն շուկայական մեխանիզմներին: Եվ պետք էլ չի, որ նրանք զբաղվեն դրանով: Համաձայնեք, ստեղծագործող մարդու համար դժվար է անցում կատարել բոլորովին այլ ոլորտ, որը կապված է զուտ նյութական բաղադրիչի հետ, որտեղ բոլորովին այլ օրենքներ են գործում: Արվեստի ու բիզնեսի միջև պետք է միջնորդ լինի, որն այսպես ասած հոգ կտանի նյութը «նյութականացնելու» մասին` չվերածելով արվեստը զուտ բիզնեսի: Բիզնեսը պետք է ծառայի արվեստն առաջ տանելուն, ոչ թե հակառակը:
Իրավիճակն արտ-շուկայում տասնամյակներ շարունակ գործնականում անփոփոխ է մնացել, սակայն, հարկ է նշել, որ մեծ հետաքրքրություն կա մասնավոր անձանց մոտ, որոնք ցանկանում են գործը շարժել մեռյալ կետից: Այդպիսի ձեռնարկներից մեկն էլ իմ արտ նախագիծն է, որի նպատակն է հարթել տաղանդավոր նկարչի ճանապարհը դեպի իր «հանդիսատեսը»:
Աբգար Խաչատրյան. Նկարիչներին առաջ մղելու համար շատ արդյունավետ կլիներ, եթե նրանք պարբերաբար մասնակցեին ժամանակակից արվեստի միջազգային տոնավաճառներին, դա շատ կարևոր փուլ է ինչպես առանձին նկարչի, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ երկրի արվեստը ճանաչելի դարձնելու համար: Սակայն ֆինանսավորման բացակայության պատճառով այդ մշակույթը չի զարգանում: Ի դեպ, ի տարբերություն արտ-էքսպոյի, շարքային ցուցահանդեսները չեն կարող մեծ լսարան ապահովել, դա շատ նեղ տարածք է նկարչին բացահայտելու և զարգացնելու համար:
(?) Օրինակ, ԱՄՆ-ում կան ամենատարբեր ուղղվածության բազում պատկերասրահներ, որտեղ յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է շփվել նկարիչների հետ, քննարկել նրանց ստեղծագործությունները: Հենց այնտեղ էլ կարելի է գնել հավանած նկարը: Այդպիսով, կենդանի շփում է ծավալվում նկարիչների և պոտենցիալ գնորդների միջև, արդյունքում երկուսի վարկանիշերն էլ աճում են: Այդպես, շուկայական օրգանիզմը լիարժեք չի գործում: Ճիշտ է, այստեղ կա բիզնեսի հորձանուտում արվեստը կորցնելու վտանգ, որից անպայման կտուժի նրա «նյարդն» ու ոգին:
(!) Տաթև Թաթոյան. Սա առանցքային պահ է: Եթե արվեստի նպատակը միայն փող վաստակելն է, ապա բնականաբար դա կսպանի արվեստը: Այսինքն արվեստին ծառայելն ու նրա տնտեսական արժեքի ստեղծումը պետք է զուգահեռ ընթանան, որպեսզի արվեստի գործը չդառնա լոկ բիզնեսի առարկա: Սակայն, այն իր հերթին բիզնեսի միջոցով պետք է հասանելի դառնա հանրությանը: Եթե պետությունն ինչ-որ կերպ սատարեր նկարիչներին, որպեսզի նրանք իրենց հարթակն ունենային առանց լրացուցիչ ֆինանսական ծախսերի, նրանք ի վերջո կկարողանային իրենց արվեստը ներկայացնել միջազգային մակարդակով: Չէ որ հենց արվեստի միջոցով է երկիրը ճանաչելի դառնում, հենց դա պետք է լինի մեր պետության այցեքարտը:
Աբգար Խաչատրյան. Ի դեպ, հարթակի մասին: Բավականին հետաքրքիր հարթակ էր վերնիսաժը, որտեղ կենդանի շփում էր տեղի ունենում նկարիչների և գնորդների միջև: Վերջերս այն վերանորոգվեց, և չգրված օրենք ներմուծվեց, որի համաձայն այժմ այն «բաց է» ոչ միայն շաբաթ-կիրակի օրերը, այլ ամեն օր: Այս նորամուծությունը բավականին խութեր ունի: Բանն այն է, որ եթե նախկինում նկարիչը 5 օր աշխատում էր և հետո կարող էր հանգստյան օրերին ներկայացնել իր աշխատանքները վերնիսաժում, նրանց տեղն այժմ կզբաղեցնեն վերավաճառողները, որոնք շատ ցածր գներով գնում են նկարիչների աշխատանքները: Որպես արդյունք, նկարիչն իր լավագույն աշխատանքները չի վաճառի, կամ ուղղակի կդադարի որակյալ գործեր անել վերնիսաժի համար: Այդպես շուկայի սխալ աշխատանքը մեռցնում է արվեստը: Կան վաճառողներ, որոնք նույնիսկ պրինտեր են վաճառում յուղաներկի բարակ շերտով պատված` դրանք որպես օրիգինալ աշխատանքներ ներկայացնելով: Արդյունքում նվազում է գնորդի վստահությունը, կորչում է նկարիչ ոգեշնչումը:
(?) Այս քաոսում հորիզոնին այնուամենայնիվ հայտնվում են որոշ հուսադրող նախագծեր, որոնք նպաստում են արտ-շուկայի զարգացմանը: Դրանց է դասվում նաև ձեր նախագիծը, Տաթև: Այս իրավիճակից Դուք ի՞նչ ելք եք առաջարկում:
(!)Տաթև Թաթոյան. Ես դեռ կայացման փուլում եմ: Գլխավոր նպատակը եղած «նյութը» շուկայագիտական տեսակետից ճիշտ ներկայացնելն է ու պրոֆեսիոնալ ձևով մատուցելը: Ես ուզում եմ մի հարթակ ստեղծել, որտեղ հնարավոր կլիներ ներկայացնել նկարիչներին մատչելի միջոցներով: Այսինքն, ոչ թե ուղղակի պատկերասրահ կազմակերպել և կրկին սպասողական ռեժիմում գտնվել, այլ օգտագործել ժամանակակից տեխնոլոգիաները` ինտերնետը, սոցցանցերը, գտնելու համար իր գնորդին:
Աբգար Խաչատրյան. Կցանկանայի ևս մեկ հետաքրքիր նախագիծ նշել: Բոլորվին վերջերս «Զվարթնոց» օդանավակայանում ցուցահանդես կազմակերպվեց: Գաղափարը նորարարական էր և շատ գրավիչ ինչպես նկարիչների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար: Շատերին այն անհեթեթ թվաց իր արտասովոր լինելու պատճառով, սակայն ընդամենը մի քանի օրում արդարացրեց իրեն: Արտերկրից ժամանող հյուրերը հետաքրքրությամբ էին բացահայտում իրենց համար Հայաստանի արվեստն ու բնականաբար հայ նկարիչներին: Այդ հարթակը «շատ բաց» լինելով չափազանց հեռանկարային ուղղություն է արտ-շուկայի զարգացման տեսակետից:

О существующих проблемах арт-рынка и возможных путях выхода из сложившейся застойной ситуации моя беседа с маркетологом, автором проекта «Хачатрян Арт Коллекшн» Татев Татоян, а также с художником Абгаром Хачатряном.
(?) Что происходит сегодня на арт-рынке, есть ли какие-нибудь подвижки?
(!) Татев Татоян: Ситуация действительно весьма плачевная. Много прекрасных художников заперты в своем мире и влачат почти нищенское существование. Среди них много народу, кто абсолютно не знает, как представить себя и свои работы, они не владеют рыночными механизмами. В принципе они и не должны этим заниматься. Согласитесь, человеку занятому поиском творческих решений трудно переключаться в совершенно другую сферу, связанную с сугубо материальной составляющей, здесь действуют совершенно другие законы. Между искусством и бизнесом должен быть посредник, который взял бы на себя так сказать заботу по «овеществлению» материала, при этом никак не превращая искусство в сугубо бизнес. Бизнес должен служить его продвижению, и никак не наоборот.
Ситуация на арт-рынке на протяжении десятилетий практически не изменилась, однако стоит заметить, что наблюдается большая заинтересованность у частных лиц, которые хотят сдвинуть дело с мертвой точки. К одним из таких начинаний относится и мой арт-проект, суть которого заключается в облегчении пути талантливых художников к своему «зрителю».
Абгар Хачатрян: Для продвижения художников весьма эффективно было бы их периодическое участие на международных ярмарках современного искусства, это очень важный этап в узнавании как отдельно взятого художника, так и искусства страны в целом. Однако из-за отсутствия финансирования эта культура остается пока не развитой. К слову сказать, в отличии от арт-экспо, просто выставки не в состоянии охватить большую аудиторию, это очень узкое пространство для раскрытия и развития художников.
(?) К примеру, в США есть много галерей самых разных направлений, где любой желающий имеет возможность пообщаться с художниками, обсудить их произведения. Там же можно купить понравившуюся картину. Таким образом создается живой диалог между художниками и потенциальными покупателями, в результате рейтинг тех или иных авторов растет. Так, рыночный организм функционирует полноценно. Правда здесь есть опасность затерять искусство в дебрях бизнеса, от чего непременно будет страдать ее «нерв» и дух.
(!) Татев Татоян: Это ключевой момент. Если цель искусства – только зарабатывание денег, то это естественно убьет искусство. То есть служение искусству и создание ее экономической ценности должны идти параллельно, для того чтобы произведение искусства не стало лишь предметом бизнеса. Однако, в свою очередь посредством бизнеса оно должно дойти до общества. Если бы государство в какой-то мере поддержало бы художников в том, чтобы они имели свою площадку без дополнительных финансовых затрат, они наконец имели бы возможность представлять свое искусство на международном уровне. Ведь именно через искусство познается страна, именно это и должно стать визитной карточкой нашего государства.
Абгар Хачатрян: Кстати, о площадке. Достаточно интересной площадкой был вернисаж, где происходило живое общение художников с покупателями. Недавно его отремонтировали и ввели негласное правило: теперь он «открыт» каждый день, вместо прежней традиции субботы-воскресенья. Это нововведение достаточно коварно. Суть в том, что, если раньше художник работал пять дней и потом имел возможность в субботу-воскресенье представлять свои работы на вернисаже, то сейчас, если он не будет каждый день присутствовать на вернисаже, его место займут перекупщики, которые скупают у художников картины по очень низким ценам. Как результат, художник будет продавать свои не самые лучшие работы, а то и вовсе перестанет рисовать качественные работы для вернисажа. Так, неправильная работа рынка умерщвляет искусство. Есть продавцы, которые даже продают принты с небольшим слоем масляной краски, выдавая их за оригинальные работы. В результате падает доверие у покупателя и вдохновение у художника.
(?) В этом круговороте хаоса, на горизонте все же появляются некоторые обнадеживающие проекты, способствующие развитию арт-рынка. К таким относится и ваш проект Татев, какой выход из ситуации предлагаете вы?
(!) Татев Татоян: Я нахожусь пока на стадии становления. Основная его идея заключается в маркетологически правильной и профессиональной подаче имеющегося «материала». Я хочу создать площадку, где было бы возможно представлять художников доступными средствами, то есть не просто организовать галерею и опять находиться в режиме ожидания, а используя современные технологии – интернет, социальные сети самим «прийти» к своему покупателю.
Абгар Хачатрян: В этой связи хочу сказать еще об одном интересном проекте. Совсем недавно в аэропорту «Звартноц» открылась выставка. Идея новаторская и очень привлекательна как для художников, так и для туристов. Многим она показалась нонсенсом в силу необычности, однако всего за пару дней она оправдала себя. Заграничные гости с интересом открывали для себя искусство Армении и естественно ее художников. Эта площадка в силу своей особой «открытости» очень перспективное явление с точки зрения развития арт-рынка.