Նոյեմբերի 2-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում ամփոփվել է 8-րդ «ՌեԱնիմանիա» Երևանի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի փառատոնի արդյունքները։ Ձեզ ենք ներկայացնում փառատոնի մրցութային ծրագրերի հաղթողներին՝
Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ է ճանաչվել «Փսիքոնաթես.մոռացված երեխաներ»-ը՝ Իսպանիա, 2015, ռեժիսոր՝ Կարլոս Խուարես:
Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ է ճանաչվել «Բեմադրված»-ը՝ Ֆրանսիա, Իսպանիա, 2016, ռեժիսոր՝ Ալբերտո Վազքես:
Լավագույն հայկական անիմացիոն ֆիլմ՝ Լև Ատամանովի անվան մրցանակ է ստացել «Պապիկիս երազը», Հայաստան, 2016, ռեժիսոր՝ Հայկ Կիրակոսյան:
Լիամետրաժ ֆիլմի լավագույն արտ կոնցեպտ` Վալենտին Պոդպոմոգովի անվան մրցանակ է ստացել «Փսիքոնաթես. մոռացված երեխաներ», Իսպանիա, 2015, ռեժիսոր՝ Կարլոս Խուարես:
Լավագույն հեռուստատեսային և ուսուցողական ֆիլմ է ճանաչվել «Փախչող Բիսկվիթը», Բելգիա, Ֆրանսիա, 2016, ռեժիսոր` Պասկալ Էկե:
Լավագույն ավարտական ֆիլմ է ճանաչվել «Գրամեքենա-գլուխ», Գերմանիա, 2015, ռեժիսոր՝ Էրիկ Ջիեսման:
Լավագույն երաժշտական անիմացիոն հոլովակ է ճանաչվել «Միրգ», Գերմանիա, 2016, ռեժիսոր՝ Գերհարդ Ֆանք:
ReAnimania միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է Երևանում 2009-ին։ Նախագծի նխատակն անիմացիոն արվեստի օժանդակությունն է, համաշխարհային կարգի անիմատորների նոր սերնդի դաստիարակությունը և հայ անիմատորների աշխատանքների ցուցադրությունը համաշխարհային ասպարեզում, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհից լավագույն անիմացիոն ֆիլմերի ցուցադրությունը։

3 Ноябрь 2016 - 08:29 AMT
Восьмой Ереванский международный фестиваль анимационного кино ReAnimania-2016 вечером 2 ноября объявил победителей.
В номинации «Полнометражные фильмы» приз Общественного жюри отошел к фильму «Нердланд» Криса Приноски (США).
Победителем в категории «Лучшая арт-концепция полнометражного фильма» стал фильм «Психонавты: забытые дети» Карлоса Хуареса (Испания). Он был отмечен призом имени Валентина Подпомогова.
«Лучшим армянским анимационным фильмом» признан мультфильм «Сон моего дедушки» Айка Киракосяна (Армения), который также удостоился приза имени Льва Атаманова.
«Лучшим короткометражным фильмом» стал фильм «Декорадо» Альберта Васкеса, а специальный приз жюри отошел к фильму «Попытка и ошибка» Антье Хейна. В той же номинации Общественное жюри отметило фильм «Джонас и море» Марлиеса Ван Дер Вела (Нидерланды), сообщает «Новости-Армения».
«Лучшим телевизионным и обучающим фильмом» стал «Убегающий бисквит» Паскаля Экле (Бельгия-Франция). Приза Общественного жюри в той же номинации удостоился фильм «ЗуЗ» Романа Бланка-Таилора.
«Лучшим музыкальным анимационным клипом» стал клип «Фрукты» Герхарда Фанка. Общественное жюри в этой номинации лучшим отметило клип «Северн-Хендрикс» Бенджамена Каласзи (Венгрия).
Международный анимационный кинофестиваль ReAnimania впервые прошел в Ереване в 2009 году. Целью проекта является помощь в развитии анимационного искусства, воспитание нового поколения художников-аниматоров мирового класса и организация форума для демонстрации работ армянских аниматоров на мировой арене, а также представление армянскому зрителю образцов лучших анимационных фильмов со всего мира.