ՀՀ գազ մատակարարող ընկերությունը չի սուբսիդավորվում կառավարության կողմից: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության նոյեմբերի 3-ի նինտում:
«Բյուջեն, կառավարությունը գազ մատակարարող ընկերությանը չի սուբսիդավորում՝ ոչ ստվերային, ոչ ուղիղ, ոչ մի ձև»,- հայտարարել է Կարապետյանը՝ նշելով, թե այս հարցի շուրջ որոշակի թերըմբռնում կա:
«Գազպրոմ Արմենիան» փորձում է մոտիվացնել, որպեսզի շուկան մեծանա, ընդլայնվի և բիզնեսը հնարավորություն ունենա իր ինքնարժեքի վրա ակտիվ շուկայի մեծացման հաշվին աշխատել, որպեսզի բիզնեսը շահավետ դառնա»,- վստահեցրել է վարչապետը՝ հիշեցնելով, որ սպառողների համար սակագինը 146.7 դրամից դարձել է 139 դրամ, իսկ սոցիալապես անապահովների համար դարձել է 100 դրամ, գրում է A1+-ը:
Նոյեմբերի 1-ին հայտնի է դարձել, որ «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերությունը մտադիր է դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` Հայաստանի Հանրապետությունում սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների վերանայման հայտով՝ գազը սպառողների համար կէժանանա 7.7 դրամով, բացի այդ՝ կստեղծվեն սպառողների նոր խմբեր, որոնց համար սակագինը նորովի կհաշվարկվի։

Бюджетных субсидий «Газпром Армения» неполучает. Об этом 3 ноября заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян.
«Правительство не субсидирует поставщика газа – ни теневым образом, ни прямым образом, никак», – заявил Карапетян, отметив, что по этому вопросу есть некоторое недопонимание.
«Газпром Армения» пытается мотивировать, чтобы рынок вырос, расширился и бизнес имел возможность за счет активного увеличения рынка на себестоимости, чтобы бизнес стал выгодным», – заверил премьер-министр, передаетA1+.
Карапетян напомнил, что для потребителей тариф снизился с 146.7 драм до 139 драм, а для социально малоимущих – 100 драм.
Ранее компания «Газпром Армения» представила основные цели и факторы пересмотра тарифов на газ. «ЗАО«Газпром Армения» обратилось в КРОУ Армении с заявкой о пересмотре тарифов на газ с целью предотвратить падение потребления газа, наблюдаемое в последние годы в Армении, и для создания благоприятных условий для стабилизации рынка потребления газа, роста объемов потребления газа, а также для поощрения деятельности газопотребляющих организаций», – говорится в заявлении компании.