3 Նոյեմբեր 2016 - 14:45 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 3-ին ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի` Վիկտոր Քոչարյանը նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ` ազատվելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնից:
Նույն օրը նախագահի ստորագրած մեկ այլ հրամանագրով ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Վիտալի Բալասանյանը նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար։
Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանի քաղաքական գործունեությունը սկսվում է դեռևս 1991 թ., երբ նա ընտրվում է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր։ Այնուհետև երկու անգամ ևս Բալասանյանը պատգամավորի մանդատ է զբաղեցրել Արցախի օրենսդիր մարմնում։ 2005 թ. խորհրդարանական ընտրություններում «ՀՅԴ-Շարժում-88» դաշինքի համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԼՂՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր, եղել պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ։ 2010 թ. պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համամասնական ցուցակով։ 2010-2012 թթ. հանդիսանում էր «Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ։ 2007-2010 եղել է նաև ԼՂՀ նախագահի խորհրդական։ 2012 թ. ապրիլի 28-ին Վիտալի Բալասանյանն իր թեկնածությունն է առաջադրել ԼՂՀ նախագահի ընտրություններում։ 2012 թ.-ից ԼՂՀ ԱԺ անկախ պատգամավոր։

3 Ноябрь 2016 - 15:08 AMT
3 ноября президент НКР Бако Саакян подписал указ о назначении Виктора Кочаряна заместителем секретаря Совета безопасности Нагорно-Карабахской Республики, освободив его от должности секретаря Совета безопасности НКР.
Другим указом президента депутат Национального собрания НКР Виталий Баласанян назначен секретарем Совета безопасности Нагорно-Карабахской Республики.
Виталий Баласанян – армянский военный, политический и общественный деятель, депутат Национального собрания НКР, герой Арцаха, генерал-майор.В 1976 году окончил среднюю школу Аскерана, 1977-79 гг. служил в советской армии. Будущий генерал в 1990 году окончил техникум кооперативной торговли в Ереване. В 2011 году Баласанян окончил Армянский государственный экономический университет.
В 1991 году Виталий Баласанян был избран в Верховный совет первого созыва Нагорно-Карабахской Республики. В 2005 — избран в парламент Арцаха по списку «Дашнакцутюн-Движение 88». В 2010 году был избран в НС Арцаха по пропорциональному списку АРФ Дашнакцутюн. В 2007-2010 гг. был советником президента НКР. 28 апреля 2012 года выдвинул свою кандидатуру на пост президента НКР. Он получил на президентских выборах 2012 года 32,5 % голосов избирателей (22 966 человек), уступив действующему президенту Бако Саакяну, набравшему 66,7 % голосов.