Ապրիլյան պատերազմին մասնակցած ուսանողների ուսման վարձը կվերանայվի, այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասել է ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Մարտական հերթապահություն անցկացրած երիտասարդները ստանում են բուհերում 30 տոկոս զեղչ, ապրիլյան պատերազմին մասնակցածները՝ առնվազն 50 տոկոս։ Այստեղ հարցադրումը հետևյալն է, թե ինչպե՞ս պետք է ֆիքսել, որ այդ անհատն ապրիլյան կռիվներին մասնակցել է: Այստեղ կա ավելի մեծ հիմնահարց, ի վերջո՝ այսօր էլ սահմանի վրա երեխաների մի զգալի հատվածը մարտական հերթափոխ է իրականացնում։ Մենք երևի կարիք ունենք ընդհանրապես հասկանանալու, թե մարտական հերթափոխ իրականացրած երիտասարդներին ինչով կարող ենք օժանդակել»,-ընդգծել է նախարարը:
Նա նշել է, որ ճշտելու համար, թե իրականում ովքեր են մասնակցել ապրիլյան պատերազմին, պետք է համապատասպան զորամասերից տեղեկանք ստանալ։
«Սա լավ գաղափար է, պարզապես դա չպետք է բերի չարաշահումների։ Ցավոք սրտի, կան շերտեր, որոնք փորձում են չարաշահել այս հանգամանքը»,-ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ մարտական գործողություններին մասնակցելու մասին գրության բացակայության պատճառով ապրիլյան քառօրյային մասնակցած որոշ ուսանողներ չեն կարողանում օգտվել սահմանված՝ ուսման 50 և ավելի տոկոս զեղչից: Պաշտպանության նախարարությունից պատասխանել են, թե զինվորական գրքույկներում մարտական գործողությունների կարգ սահմանված չէ, և աշխատանքներ են տարվում համապատասխան կարգի մշակման ուղղությամբ:
Նաև հայտարարել էին, որ բոլոր նրանք, ովքեր քառօրյային մասնակցել են և նրանց զինգրքույկում չի լրացվել մարտական գործողություններին մասնակից գրությունով կարող են առանձին դիմել ՊՆ՝ սխալն ուղղելու համար:

5 Ноябрь 2016 - 06:49 AMT
Министр образования Армении: Будут пересмотрены льготы на обучение для студентов -участников апрельской войны
Плата за обучение для студентов, участвовавших в апрельских боевых действиях в зоне карабахского конфликта, будет пересмотрена. Об этом в парламенте Армении заявил министр образования и науки Левон Мкртчян.
«Несшие боевое дежурство студенты-военнослужащие получают в вузах 30% скидку на плату за обучение, участники апрельских боевых действий – минимум 50% скидку», – сказал Левон Мкртчян.
Однако, по словам министра, проблематичным является вопрос, как будет определяться участие молодых людей в апрельских боевых действиях.
«Здесь есть более важный вопрос: в конце концов, и сегодня значительная часть ребят несет боевое дежурство на границе. В целом, нам необходимо понять, какое содействие мы можем оказать молодым, которые несли боевое дежурство в армии», – подчеркнул министр, передает Aysor.am.
Он отметил, что для уточнения тех, кто в действительности участвовал в апрельских боевых действиях, нужны справки из соответствующих воинских частей.
«Это хорошая идея, просто она не должна привести к злоупотреблениям. К сожалению, есть слои, которые пытаются злоупотребить этим», – сказал министр.