Galaxy S8 սմարթֆոնը, որը Samsung-ի հիմնական առաջատար սարքը կլինի 2017-ին, կհագեցվի արհեստական ինտելեկտով: Այդ մասին ընկերության և վերջինիս կողմից հոկտեմբերին ձեռք բերված Viv սկսնակ ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել են Սեուլում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում:
«S8-ը մեր առաջին սմարթֆոնը կլինի արհեստական ինտելեկտ-գործակալի տեխնոլոգիայով»,-ասել է Samsung Electronics-ի փոխնախագահ Ռի Ին յոն, գրում է Vesti.ru-ն The Korea Times-ի վրա հղումով:
Նա նշել է, որ այդպես ընկերությունն իր ապագայի տեսլականն է կյանքի կոչում, որտեղ սարքերը մտավոր փոխգործակցության մեջ են օգտատերի և իրար հետ`ավելի հարմարավետ դարձնելով մարդկանց կյանքը:
Խոսքը Viv վիրտուալ օգնականի մասին է Samsung Galaxy S8-ում, որը մշակել են Siri-ի հեղինակներ Դագ Քիթլաուսը և Ադամ Չեյերը: Ըստ Samsung-ի ներկայացուցչի, համակարգը բաց կլինի կողմնակի մշակողների համար, որոնք հնարավորություն կունենան ինքնուրույն լրացնելու նրա գործառույթները իրենց հավելվածների և ծառայությունների փլագիններով:
2016-ի գարնանը ներկայացված Viv օգնականը շատ ավելի մոտ է Amazon-ի Alexa-ին կամ Facebook Messenger-ի չաթ-բոթերին, քանի որ կարողանում է միանալ համակարգի կողմերին ապրանք գնելու կամ ամրագրման համար: Դրա ֆոնին Siri-ն, որը կարողանում է միայն որոնել համացանցում ու կառավարել iPhone-ի հիմնական գործառույթները, հնաոճ է երևում:

Смартфон Galaxy S8, который станет основным флагманским устройством Samsung в 2017 году, оснастят искусственным интеллектом (ИИ). Об этом представители компании и приобретенного ею в октябре месяце стартапа Viv объявили на пресс-конференции в Сеуле.
«S8 станет нашим первым смартфоном с технологией ИИ-агента», – отметил вице-президент Samsung Electronics Ри Ин-ёна, пишет Vesti.ru со ссылкой на The Korea Times.
Он отметил, что так компания реализует свое видение будущего, где устройства интеллектуально взаимодействуют с пользователями и между собой, делая жизнь людей удобнее.
Речь идет о применении в Samsung Galaxy S8 виртуального помощника Viv, которого разработали создатели Siri Даг Киттлаус и Адам Чейер. По словам представителя Samsung, система будет открыта для сторонних разработчиков, которые получат возможность самостоятельно дополнять ее функциональность плагинами своих приложений и сервисов.
Представленный весной 2016 года Viv гораздо ближе к помощнику Amazon Alexa или чат-ботам Facebook Messenger, поскольку умеет подключаться к сторонним системам для покупки товаров или бронирования. На его фоне Siri, которая способна лишь искать в Интернете и управлять базовыми функциями iPhone, выглядит отсталой.