2016թ-ի ընթացքում ենթակառուցվածքային տարբեր ծրագրերին զուգահեռ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն առանձնատներ է կառուցել և կառուցում Արցախի 5 և ավելի զավակ ունեցող ընտանիքների համար:
Այս նպատակին են ուղղվել Հեռուստամարաթոն 2015-ի ընթացքում հավաքագրված գումարների մի մասն ու անհատ բարերարների նվիրատվությունները:
Ընդհանուր առմամբ կառուցվել և կառուցվում է 28 առանձնատուն Արցախի ամենատարբեր համայնքներում, ներառյալ` Մարտակերտ, Մարտունի, Որոտան Ավետարանոց, Վանք, Նոր Հայկաջուր, Ճանկաթաղ, Մուշկապատ, Ճարտար, Խանձաձոր, Մեծ Թաղեր, Ակնաբերդ, Ճարեքթար, Եղեգնուտ, Միրիկ, Բերդիկ, Քրասնի, Չափար, Կուսապատ, Մայրամաձոր, Նորագյուղ, Վարանդա, Վուրգավանդ քաղաքային և գյուղական համայնքներում:
Ինն առանձնատուն արդեն կառուցված է, լիովին կահավորված է և պատրաստ շահագործման: Ճարտար, Քրասնի, Մարտակերտ, Մարտունի և Ճանկաթաղ համայնքներում բնակվող հինգ բազմազավակ ընտանիքներն (Հարությունյանների, Շիրինյանների, Բաղդասարյանների, Մովսեսյանի, Պետրոսյանների, Սարգսյանների) արդեն նշել են իրենց բնակարանամուտը:
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի և տեղական մարմինների համատեղ նիստի որոշմամբ, 2016 թ.-ի նոյեմբերի 24-ին կայանալիք հեռուստամարաթոնի արդյունքում հավաքագրված գումարները կնպատակաուղղվեն Արցախի տուժած բնակավայրերի վերականգնմանը, խաղաղ բնակչության անվտանգությանն ու պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումներին: Կշարունակվի Արցախի բազմազավակ ընտանիքների համար առանձնատների կառուցումը:

Parallel to implementing a wide range of infrastructure projects throughout 2016, the Hayastan All-Armenian Fund has built homes for Artsakh (Nagorno Karabakh) families with five or more children. With proceeds from its 2015 Telethon as well as contributions from individual benefactors, the fund will continue constructing houses for large families in Artsakh.
To date, a total of 28 such homes have been built or are in the process of construction in cities, towns, and villages across Artsakh, including Martakert, Martuni, Vorotan, Avetaranots, Vank, Nor Haykajur, Chankatagh, Mushkapat, Chartar, Khandzadzor, Mets Tagher, Aknaberd, Charektar, Yeghegnut, Mirik, Berdik, Krasni, Chapar, Kusapat, Mariamadzor, Noragyugh, Varanda, and Vurgavand.
Nine of the homes were recently completed and fully furnished, and are ready for occupancy. Previously, six other brand-new and fully furnished homes were presented to large families.
As determined by the Hayastan All-Armenian Fund Board of Trustees and worldwide affiliates at their most recent joint meeting, proceeds from the fund’s 2016 Thanksgiving Day Telethon, on November 24, will be allocated to initiatives for rebuilding war-ravaged communities in Karabakh, various measures to ensure the safety and security of the peaceful population of the republic, and the construction of many more homes for Artsakh families with multiple children. The meeting has also affirmed that the fund’s donors will further have the option ti support special projects of their choice.