8 Նոյեմբեր 2016 - 07:32 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Երևանի լոկոմոտիվային դեպոյում շահագործման է հանձնվել Հայաստանում ТР-3 (տեխնիկական վերանորոգում) տիպի վերանորոգում անցած առաջին էլեկտրագնացքը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն նշել է, որ վերանորոգման նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը երկաթուղու տեխնոլոգիական զարգացման նոր փուլ է բացում: Ինչպես հիշեցրել է ընկերության ղեկավարը, Հարավկովկասյան երկաթուղում արդեն վերանորոգվում են էլեկտրա- և ջերմաքարշերը:
Հայաստանի տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, իր հերթին, նշել է, որ էլեկտրագնացքի վերանորոգման ինքնարժեքն արտերկրում կատարվող նույնանման աշխատանքների հետ համեմատած մի քանի անգամ էժան է, դրա հաշվին այս ծառայությունը կարող է մրցունակ գնով առաջարկվել նաև մեր հարևաններին:
Իսկ ՀՀ-ում ՌԴ Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանի երկաթուղային համակարգը արդյունավետ զարգանում է:
ТР-3 տիպի վերանորոգումը գործարանային ցիկլի վերանորոգում է, որը թույլ է տալիս երաշխավորել էլեկտրագնացքի վազքը 500.000 կմ համար: Վերանորոգումն իրականացվել է բացառապես Երևանի լոկոմոտիվային դեպոյի մասնագետների ուժերով:
Մեկ էլեկտրագնացքի վերանորոգման արժեքը կազմում է 36 մլն դրամ, ինչը 3-4 անգամ ավելի էժան է, քան արտերկրում: Մինչև 2016-ի ավարտ վերանորոգման կկանգնի երկրորդ էլեկտրագնացքը: Բոլոր վերանորոգվող էլեկտրագնացքներն ուղևորատար են և ուղևորներին են սպասարկում մայրաքաղաքից մինչև Գյումրի, Արարատ, Արաքս և Երասխ հատվածներում:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է Հայաստանի երկաթուղային համակարգի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով:

8 Ноябрь 2016 - 07:45 AMT
В Ереванском локомотивном депо ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» сдан в эксплуатацию впервые отремонтированный в Армении электропоезд типа «ТР-3». Об этом сообщает пресс-служба министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении.
Отмечается, что среди стран Южного Кавказа Армения – первая обладает возможностью осуществления ремонта электропоездов подобного объема. ТР-3 подвергся ремонту, который по своему объему является максимально близким к капитальному ремонту заводского цикла с продлением гарантийного пробега электропоезда до 500 тысяч км.
На церемонии запуска электропоезда присутствовали министр транспорта, связи и информационных технологий Ваан Мартиросян, Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Иван Волынкин и вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Себестоимость ремонта электропоезда по сравнению с выполняемыми заграницей аналогичными работами в несколько раз дешевле, за счет этого эта услуга может предлагаться по конкурентной цене также нашим соседям», – сказал Мартиросян.
Осуществление технологической работы стало возможным благодаря капитальному ремонту Ереванского локомотивного депо, которая компания «Южно-кавказская железная дорога» завершила в 2011 году.
В свою очередь, генеральный директор «Южно-кавказская железная дорога» Сергей Валько сказал, что в настоящее время идет строительство контейнерного терминала, который позволит железной дороге повысить качество предоставляемых транспортных услуг, улучшить логистику, осуществлять на месте таможенное оформление грузов. Он отметил, что тарифы на услуги будут в среднем на 10% ниже, чем в других терминалах.