Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը վերանորոգումից հետո այցելուների համար կբացվի նոյեմբերի 9-ին: Թանգարանում գործելու է նաև համերգասրահ, որտեղ առաջին համերգը կկայանա նոյեմբեր 8-ին:
«Երևանի երաժշտական գունապնակ» նախագծի հեղինակն է կոմպոզիտոր, երգիչ Վահան Արծրունին:
«Նորաբաց թանգարանում կա համերգային դահլիճ, որը շատ հարմար է կամերային համերգների համար: Լինելու է դասական համերգների շարք և «Երևանի երաժշտական գունապնակ» նախագիծը, որի մեկնարկը տրվելու է այսօր: Համերգաշարը ներկայացնելու է մայրաքաղաքի ամենատարբեր երաժշտական դրսևորումները»,- Panorama.am-ին հայտնել է Արծրունին:
Նրա խոսքով՝ նախագծի շրջանակում ներկայացվելու է ֆոլկ, ակուստիկ, հեղինակային, ջազ երաժշտություն:
Նախագծի հեղինակը հավելել է, որ ամեն համերգին լինելու է տարբեր ժանրի երաժշտություն, կատարողներ:
Նախագծի մեկնարկը տրվելու է հենց Վահան Արծրունու Trio nuovo խմբի (Վահան Արծրունի՝ վոկալ, կիթառ Մադաթ Ավանեսով՝ ստեղնաշար, Նելլի Մանուկյան՝ ֆլեյտա) համերգով:
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը տեղեկացրել էր, որտուն-թանգարանը հի մնանորոգումից հետո վերաբացվելու է սեպտեմբերի վերջին:
2013թ. մայիսի 1-ից Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը չի գործում. այն հիմնանորոգվում է: Այն ստեղծվել է Երևանում Հայաստանի կառավարության հատուկ որոշմամբ, բացվել է 1967թ. նոյեմբերի 26-ին՝ նկարչի կենդանության օրոք: Թանգարանի շենքը բաղկացած է երկհարկանի առանձնատնից, ուր նկարիչն ապրել և ստեղծագործել է 1932-1972թթ., և եռահարկ պատկերասրահից, որը կառուցվել է այդ տանը կից 1967-ին: Սարյանի տան հատակագծի հեղինակն է Երևան քաղաքի ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը: Թանգարանային հատվածը կառուցվել է Մարկ Գրիգորյանի նախագծով:
Հիմնանորոգումից հետո թանգարանը չորս հարկով է լինելու՝ նախկին երեք հարկի փոխարեն: Չորրորդ հարկի դահլիճն օգտագործվելու է միջոցառումների, ժամանակավոր ցուցադրությունների, համերգների կազմակերպման համար:

Дом-музей армянского художника Мартироса Сарьяна откроется после ремонта 9 ноября. В музее будет также функционировать концертный зал, первый концерт в котором пройдет 8 ноября.
«В музее действует концертный зал, который довольно удобен для проведения камерных концертов. Состоится ряд классических концертов, а также будет проведена программа «Музыкальная палитра Еревана», старт которой будет дан 8 ноября. Это серия концертов, призванных представить самые разные музыкальные проявления столицы. Цель программы заключается в том, чтобы представить аудитории разнообразную музыкальную палитру Еревана», – сказал автор проекта «Музыкальная палитра Еревана», композитор, певец Ваан Арцруни, сообщает Panorama.am.
По словам Арцруни, в рамках проекта «Музыкальная палитра Еревана» будут представлены музыка в стиле фолк, инструментальная музыка, джаз и авторская музыка.
Старт проекту «Музыкальная палитра Еревана» будет дан концертом группы Trio nuovo Ваана Арцруни.
Дом-музей М. Сарьяна с 1 мая 2013 года закрыт на ремонт. Коллекция музея в связи с ремонтными работами была передана на хранение Институту древних рукописей «Матенадаран» имени св. Месропа Маштоца.
Дом-музей выдающегося художника ХХ века Мартироса Сарьяна (1880-1972) был построен в Ереване по особому решению правительства Армении и открыт 26 ноября 1967 года, при жизни мастера. Здание музея представляет собой двухэтажный особняк, в котором художник жил и работал в 1932-1972 гг. К особняку пристроена трехэтажная галерея, возведенная в 1967 году.
Автором планировки дома Сарьяна был Александр Таманян. Музейная часть была построена по проекту Марка Григоряна. Мозаика на верхней части фасада здания была собрана известным художником Гагиком Смбатяном по эскизу М.Сарьяна.