Գյումրիում մեկնարկել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ևս մեկ կարևոր նախաձեռնություն, որն ուղղված է Հայաստանի մարզերում երաժշտական կրթության զարգացմանը։ Մարզային այցելությունների ընթացքում կանցկացվեն հանդիպում-վարպետության դասեր «Անկախության սերունդ» համահայաստանյան երիտասարդական նվագախմբի երաժիշտների հետ։ Երևանից ժամանած մասնագետների մոտ վարպետության դասեր կանցնի Շիրակի և Տավուշի մարզի՝ համահայաստանյան այս նախագծին մասնակցած 12-18 տարեկան 22 երաժիշտ։
Վեցերորդ տարին անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստանձնում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր գործընկերոջ առաքելությունը։ Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի երկարաժամկետ աջակցության շնորհիվ նվագախումբը զգալի ձեռքբերումներ է ունեցել դասական երաժշտության գլուխգործոցները հանրությանը ներկայացնելու գործում։
«Հայաստանը մշակութային հարուստ ավանդույթներ ունեցող երկիր է։ Մեր նպատակն է պահպանել ու զարգացնել այդ ավանդույթները։ Այդ նպատակներին շատ ավելի դյուրին է հասնել, երբ կողքիդ ունես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի նման գործընկեր ու համախոհ։ Ընկերությունը և նրա գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն անգնահատելի ներդրում ունեն դասական երաժշտության հանրայնացման, տարածման գործում»,-ասել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում և խրախուսում է երաժշտական նվագախմբին՝ իր օգտաշահ ու բարի առաքելությունն իրականացնելու գործում: Ողջունելի է նվագախմբի ձգտումը՝ կանգ չառնել ձեռքբերածով և շարունակել երաժշտարվեստի տարածումը հանրության, և հատկապես՝ երիտասարդության շրջանում: Այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներից հատկապես կարևորվում է մարզերում բնակվող երիտասարդ երաժիշտներին իրենց ոլորտներում կատարելագործվելու հնարավորության ընձեռումը: Այսօրինակ ծրագրերը նպաստում են երաժշտարվեստի ոլորտի սերնդափոխությանը՝ խթանելով նվագարանների գեղարվեստական առանձնահատկություններում ազգային ինքնության տարրերի հետագա զարգացումը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ գործընկերության շնորհիվ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, որպես մշակութային դեսպան, հնարավորություն է ունեցել ոչ միայն համագործակցելու ժամանակակից երաժշտարվեստի մեծ վարպետների հետ, այլև` հայկական մշակույթը և հայ կատարողական դպրոցի ձեռքբերումները ներկայացնելու արտասահմանյան բեմերում:
Երիտասարդական նվագախումբը նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականություն է դարձրել Հայաստանում աննախադեպ ծրագիր՝ դասական համերգների առցանց հեռարձակում, ինչը հնարավորություն է տալիս ավելի ու ավելի մեծ լսարանների հասանելի դարձնել դասական երաժշտությունը ոչ միայն Հայաստանում, այլև՝ նրա սահմաններից դուրս։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացված ծրագրերն օգնում են փոխանցել մեր մշակութային ավանդույթները հասարակության լայն զանգվածներին և նպաստում են երիտասարդ սերնդի գեղագիտական դաստիարակությանը:

For six years now, VivaCell-MTS has been the general partner of the State Youth Orchestra of Armenia. Thanks to the long-term cooperation with Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS, SYOA has achieved considerable progress in promoting classical music among the public.
Yet another joint initiative of VivaCell-MTS and SYOA launched in Gyumri, aimed at helping improve musical education in the provinces of Armenia. In the framework of the project, several master-classes will be organized in the provinces for the musicians of the All-Armenian Choir and the Generation of Independence Orchestra.
22 participants of the Generation of Independence All-Armenian program from Shirak and Tavush provinces, aged 12-18, will attend master-classes by professionals from Yerevan.
“Armenia is a country with rich cultural traditions. Our goal is to maintain and develop these traditions. These goals are easier to achieve when you have a partner and supporter like VivaCell-MTS. The company and its General Manager Ralph Yirikian have their invaluable contribution to the outreach and propagation of the classical music,” said the Artistic Director and Principal Conductor of the SYOA Sergey Smbatyan.
“VivaCell-MTS supports and encourages the activities of the State Youth Orchestra. The striving of the Orchestra to achieve even more, to continue presenting classical music to the wider public and popularizing it among the younger generation is commendable. To meet these objectives, the Orchestra implements projects which are aimed at providing young musicians from the provinces of Armenia an opportunity to reveal their potential and hone their performing skills. Projects of this kind help raise a new generation of musicians, fostering the preservation of Armenian cultural traditions and elements of national identity in the sphere of classical music,” said Yirikian.
Thanks to the partnership with VivaCell-MTS, the Youth Orchestra not only has collaborated with outstanding musicians of our time, but also presented the Armenian culture and the achievements of the Armenian performing arts school on foreign platforms and in the frameworks of the most prestigious festivals.
The Youth Orchestra has also implemented an unprecedented project in Armenia: the connoisseurs of classical music are given a unique opportunity to follow all the concerts of the collective online, regardless of their location.
The Orchestra 's initiatives, implemented owing to the partnership with VivaCell-MTS, will help spread Armenian cultural traditions among the wider public and facilitate the aesthetic education of the younger generation.