Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը կազմել է երկրների 10-յակը, որտեղ առավել հեշտ է բիզնես սկսել: Հետազոտության հեղինակները որպես աղբյուր օգտագործել են Համաշխարհային բանկի Doing Business-2017-ը և դիտարկել են բյուրոկրատական, ֆինանսական ու օրենսդրական խոչընդոտները, որոնց բախվում են ձեռնարկատերերը, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Հայաստանն այդ ցուցակում 9-րդ հորիզոնականում է և միակ երկիրն է «միջինց ցածր եկամուտով», որն ընդգրկվել է առաջին տասնյակում: Հատկանշական է, որ 2015-ին Հայաստանը նմանատաիպ վարկանիշում 5-րդն էր:
2016-ի ցուցակում առաջին 3 տեղերում են Նոր Զելանդիան, «որտեղ կարելի է բիզնես սկսել ժամերի ընթացքում», Կանադան, որտեղ «բիզնես հիմնելու համար ընդամենը 2 գործողություն է պահանջվում» և Հոնկոնգը, որը բարելավել է դիրքը 1 կետով «բիզնեսի գրանցման համար վճարի նվազեցման շնորհիվ»:
4-ը Մակեդոնիան է, 5-ը` Ադրբեջանը, 6-ը` Սինգապուրը, 7-ը` Ավստրալիան, 8-ը` Վրաստանը: Վերջին` 10-րդ տեղում Իռլանդիան է, որը ԵՄ միակ երկիրն է այդ ցանկում:
Doing Business 2017 զեկույցում Հայաստանը բարելավել է իր դիրքը 5 կետով` զբաղեցնելով 38-րդ տեղը 190-ի շարքում:
Doing Business 2017-ի զեկույցում Հայաստանը 1.47 կետով բարելավել է նաև «հեռավորությունը սահմաններից» ցուցանիշը` հասցնելով այն 72.16%-ի` նախորդ 73.63%-ի փոխարեն:
Նշվում է, որ Հայաստանը բարելավել է դիրքերը 2 ոլորտում` վարկի ստացում և պայմանագրերի կիրառում: Մասնավորապես, վարկերն ավելի մատչելի են դարձել, շնորհիվ գործարքների ապահովման մասին նոր օրենքի:

Всемирный экономический форум составил рейтинг десяти стран, в которых легче всего начинать бизнес.
Авторы исследования в качестве источника использовали доклад Всемирного банка Doing Business-2017 и рассматривали бюрократические, финансовые и законодательные препятствия, с которыми сталкиваются предприятия.
Армения заняла девятую позицию и стала единственной страной «с доходом ниже среднего», вошедшей в топовую десятку. Примечательно, что в прошлогоднем аналогичном рейтинге Армения занимала 5-ю позицию.
В нынешнем перечне первые три места занимают Новая Зеландия, «где можно начать бизнес менее, чем за день», Канада, в которой «чтобы основать бизнес, следует пройти лишь две процедуры», и Гонконг, который улучшил свою позицию на один пункт благодаря «снижению платы за регистрацию бизнеса», передает АРКА.
На четвертом месте оказалась Македония, на пятом – Азербайджан, на шестом Сингапур. Седьмое место заняла Австралия, а восьмоe – Грузия.
Ирландия, расположившаяся на последнем месте в рейтинге, является единственной из стран ЕС, попавших в данную десятку.
Армения в ежегодном докладе Doing Business 2017 улучшила свою позицию на пять пунктов и заняла 38-е место среди 190 стран, включенных в исследование.