Նախագահ Սերժ Սարգսյանն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում նոյեմբերի 10-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ ներդրումային և զարգացման մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել արաբական աշխարհի և հատկապես ԱՄԷ-ի հետ Հայաստանի ջերմ բարեկամական հարաբերությունների և բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության մասին, որը նրանց բնորոշմամբ, ցավոք, դեռևս չի համապատասխանում երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի ներկայիս մակարդակին: Այդ ոլորտում հարաբերությունները, կողմերի համոզմամբ, զարգացնելու շատ մեծ ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է հետևողականորեն աշխատել:
Նախագահի այցն ԱՄԷ և արդյունավետ հանդիպումները երկրի քաղաքական բարձրագույն ղեկավարության հետ, ըստ Էմիրությունների ներդրումային և զարգացման ընկերությունների ներկայացուցիչների, վկայում են երկկողմ քաղաքական կամքի և պատրաստակամության մասին` ակտիվացնելու հայ-էմիրաթական հարաբերությունները նաև առևտրատնտեսական ոլորտում: Նրանք վստահեցրել են, որ մեծապես հետաքրքրված են Հայաստանի ներդրումային քաղաքականությամբ ու հստակ ծրագրերով և պատրաստ են այդ առումով քննարկել տարբեր ոլորտներում Հայաստանի առաջնահերթությունները, այցելել Հայաստան և տեղում ուսումնասիրել միջավայրը, առաջ մղել բանակցությունները:
Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է հանդիպմանը ներկա ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարին և տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին` ներդրումային ծրագրերով հետաքրքրված ընկերությունների հետ հետագայում շարունակել սերտ փոխգործակցությունը և նրանց ներկայացնել իրենց բիզնես հետաքրքրությունների շրջանակում գտնվող ծրագրերը:
Նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է զրուցակիցներին, որ հայկական կողմը պատրաստել է ներդրումային ռազմավարական փաթեթներ, որոնք գտնվում են իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում, և կողջունվի ու անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերվի Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում Էմիրությունների ներդրողներին, իսկ խոշորածավալ ներդրումների առկայության դեպքում` հատուկ որոշումով կտրամադրվի առավել արտոնյալ պայմաններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 9-ին պաշտոնական այցով ժամանել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ: Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել ՀՀ նախագահի և Աբու Դաբի էմիրության թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանի ընդլայնված կազմով հանդիպումը` երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ, որին հաջորդել է Սերժ Սարգսյանի և շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանի առանձնազրույցը:
Հանդիպմանը երկկողմ օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերից բացի, անդրադարձ է եղել միջազգային արդի խնդիրներին, մերձավորարևելյան ճգնաժամին, այդ տարածաշրջանում ծավալվող իրադարձություններին, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առկա խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:
Հայ-էմիրաթական բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով կստորագրվեն երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու փոխգործակցության խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր:

Президент Армении Серж Саргсян в рамках официального визита в Объединенные Арабские Эмираты 10 ноября встретился с руководителями ряда инвестиционных и девелоперских компаний ОАЭ.
Глава Армении 9 ноября с официальным визитом отправился в Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ).
В ходе встречи собеседники выразили уверенность, что существует очень большой потенциал для развития торгово-экономических отношений между странами, и в этом направлении необходимо последовательно работать.
Визит президента РА в ОАЭ и результативные встречи с высшим политическим руководством страны, по мнению представителей инвестиционных и девелоперских компаний Эмиратов, свидетельствуют о наличии у обеих сторон политической воли и готовности активизировать армяно-эмиратские отношения также в торгово-экономической сфере. Они заверили, что весьма заинтересованы инвестиционной политикой и конкретными программами Армении и готовы в этом плане обсудить приоритеты Армении, посетить Армению и на месте изучить ситуацию, продвигать переговоры.
Саргсян поручил присутствовавшим на встрече руководителю аппарата президента РА и министру экономического развития и инвестиций в дальнейшем продолжать тесное сотрудничество с заинтересованными инвестиционными проектами компаниями и представлять им проекты, находящиеся в сфере их бизнес интересов.
Саргсян проинформировал собеседников, что армянская сторона подготовила стратегические инвестиционные пакеты, которые находятся непосредственно в центре его внимания, он будет приветствовать и окажет необходимую поддержку инвесторам из Эмиратов, которые будут осуществлять капиталовложения в различные отрасли экономики Армении, а в случае крупномасштабных инвестиций – специальным решением предоставит наиболее льготные условия.
Серж Саргсян 9 ноября на встрече с наследным принцем эмирата Абу-Даби, заместителем главнокомандующего ВС ОАЭ шейхом Мухаммадом бин Зайдом аль-Нахайяном заявил, чтоАрмения заинтересована в активизации политического диалога и развитии всеобъемлющего взаимодействия с ОАЭ.Он выразил надежду, что предстоящие в рамках его официального визита переговоры и договоренности, которые будут достигнуты, внесут свой существенный вклад в дальнейшее развитие двусторонних отношений.