Բնապահպանական կարևոր խնդիրների անդրադարձող «Արևորդի» միջազգային փառատոնի այս տարվա ծրագիրն առավել հագեցած է և խորհրդանշական: 2016թ-ին լրանում է «Արևորդի» էկո-ակումբների հիմնադրման և FPWC–ՎիվաՍել-ՄՏՍ համագործակցության 10-ամյակը: Մեկնարկում է նաև նոր՝ «Կանաչ շարժունակություն» նախագիծը:
Ամեն տարի փառատոնն անդրադառնում է կարևոր բնապահպանական խնդիրների։ Փառատոնի ծրագիրը մեկտեղում է վայրի բնության, շրջակա միջավայրի և դրանց խնդիրների մասին լավագույն ֆիլմերի ցուցադրություն, աշխատարաններ, ցուցահանդեսներ, մեդիա քարոզարշավներ և այլ միջոցառումներ, որոնք կոչված են հանրության տարբեր հատվածներին իրազեկելու բնության պահպանության՝ գնալով ահագնացող հրամայականի մասին:
Այս տարի փառատոնի շրջանակում կցուցադրվի աղմուկ հանած 38 ֆիլմ ամբողջ աշխարհից՝ մրցութային և տեղեկատվական ծրագրերում։
«Արդեն տասը տարի, համատեղ ջանքերով՝ մենք ձգտում ենք բնապահպանական մտածողություն և մշակույթ ձևավորել հատկապես երիտասարդ սերնդի շրջանում: Անխնա, սպառողական մոտեցումն ու անփութությունը մարդկության նետած բումերանգն է ամբողջ աշխարհին, որը մի օր կարող է վերադառնալ՝ աղետի տեսքով: Դրանից խուսափելու համար մենք պետք է կարողանանք առաջին հերթին խուսափել գիտակցված սխալից. բնությունը ոչնչացնելու, աղտոտելու և անտարբերության մթնոլորտից: Մեզ հաջողվում է այսօրինակ միջոցառումներով, քայլ առ քայլ արդյունք արձանագրել: Վստահ եմ, որ երիտասարդ սերունդն առավել պատվախնդիր է այս հարցում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Արևորդի» միջազգային բնապահպանական 6-րդ փառատոնի բացման արարողությունը կկայանա նոյեմբերի 11-ին՝ 18։00, «Մոսկվա» կինոթատրոնի Կապույտ դահլիճում։
Փառատոնի բացման արարողությունից անմիջապես առաջ՝ 17:00, «Մոսկվա» կինոթատրոնի երկրորդ հարկի նախասրահում տեղի կունենա աշխարհահռչակ լուսանկարիչ և ռեժիսոր Յան Արթյուս-Բերտրանի «Կայուն զարգացում, ինչու՞» ֆոտոցուցահանդեսի բացումը։
Բացման արարողությանը կհաջորդի «Ծովախորշը» ֆիլմի օսկարակիր ռեժիսոր Լուի Փսիոյոյի հեղինակած «Ոչնչացման մրցավազք» ֆիլմի բացառիկ ցուցադրությունը։
Ֆիլմադիտումներ, ցուցահանդեսներ, աշխատարաններ տեղի կունենան ԷՕՆում, Մասս մեդիա կենտրոնում, ՀԲԸՄ-ում, Թումոյում, Ալյանս Ֆրանսեզում, Հոդված 3 ակումբում, «Իլիկ» ձեռագործ իրերի խանութ-սրճարանում:
Փառատոնն իրականացվում է FPWC-ի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ։ Բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է:

The program of SunChild International Environmental Festival 2016 is rich and symbolic as it marks the 10th anniversary of partnership between SunChild Eco Clubs and FPWC–VivaCell-MTS. This year the festival features a new project – the Green Mobility.
Each year the festival strives to address important environmental issues. The festival program includes screenings of wildlife and environmental films from all over the world, workshops, exhibitions, media campaigns and other events designed to raise awareness about the growing global challenge of nature conservation.
This year the festival will feature 38 films from around the world in competition and non-competition programs.
“For ten years now, we have been joining efforts in striving to shape an environmental way of thinking especially among the younger generation. Merciless, consumerist attitude and carelessness has a boomerang effect, which may one day turn into a disaster. To avoid this, we should first shun making the deliberate mistake of destroying the nature, polluting it and creating an atmosphere of indifference. We manage to achieve our goals step by step through events like this. I am confident the younger generation is more committed to this cause,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The grand opening ceremony of the SunChild 6th International Environmental Festival will take place on Friday, November 11, in Moscow Cinema Blue Hall.
Before the opening ceremony, French photographer Yann Arthus-Bertrand’s exhibition titled “Sustainable development: why?” will be presented at the cinema's 2nd floor lobby.
The festival’s opening ceremony will be followed by the exclusive screening of “Racing Extinction,” a film from the Oscar winning director of “The Cove” Louie Psihoyo.
Film screenings and discussions, exhibitions and workshops will be held in AEON, Mass Media Center, AGBU, TUMO, Alliance Française, Article 3 Club, Ilik Handmade crafts store and cafe.
The festival has been organized owing to the support of FPWC General Partner VivaCell-MTS. Admission to the events is free.