Ծաղկաձորում մեկնարկել է «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի աշխարհի 14-րդ առաջնությունը, որն առաջին անգամ է անցկացվում Հայաստանում։ Խաղին մասնակցում է մոտ 400 գիտակ աշխարհի 23 երկրից։
Նոյեմբերի 12-ին եղի կունենա խաղի նախընտրական փուլը՝ 4 փուլ 15 հարցով։
Առաջնությանը մասնակցում են հայտնի գիտակներ Մաքսիմ Պոտաշովը, Ալեքսանդր Դրուզը, Ալեքսանդր Ռուբինը, Անդրեյ Կոզլովը, Ելենա Պատանինան և այլ հայտնի գիտակներ։ Հայաստանի Հանրապետության առաջնությանը ներկայացված է հինգ թիմով:
Խաղի բացման արարողությանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Այս դահլիճում բազմաթիվ ծանոթ դեմքեր կան: Մենք նախկինում անձամբ հանդիպելու առիթ չենք ունեցել, բայց ձեզնից շատերին ես ճանաչում եմ, քանի որ հանդիսանում եմ «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ խաղի վաղեմի երկրպագու: Իմ փոքր ծննդավայրում՝ Ղարաբաղում, ինչպես և նախկին, բայց այն ժամանակ դեռ միասնական Խորհրդային Միության բազմաթիվ այլ շրջաններում, մենք շատ ուշադիր նայում էինք այդ զարմանալի հեռուստածրագիրը: Այդպես մենք ոչ միայն հետևում էինք ձեր գերող խաղին, այլ նաև իմանում էինք նոր հրատարակվող գրքերի մասին:
«Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ խաղն այսօր Հայաստանում վայելում է նույն համբավը: Ես ձեզ շնորհակալ եմ նրա համար, որ դուք ձեր խաղով և ձեր օրինակով տարածում եք գիտելիք ու հետաքրքրություն մարդկության ձեռքբերումների նկատմամբ», – ասել է նախագահը:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ակումբների միջազգային ասոցիացիայի հետ համատեղ և իրականացվում է ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո։Աշխարհի առաջնություններ մինչ այժմ կազմակերպվել են Ռուսաստանում, Իսրայելում, Թուրքիայում, Վրաստանում, Ադրբեջանում:

12 Ноябрь 2016 - 10:22 AMT
В армянском Цахкадзоре 12 ноября стартовал 14-й чемпионат мира по интеллектуальной игре «Что? Где? Когда?», в котором принимают участие 400 знатоков из 23 стран.
Выступая на церемонии открытия, президент Армении Серж Саргсян признался, что является давним поклонником игры и знает многих знатоков, хотя лично они не знакомы.
«На моей малой родине, в Карабахе, так же, как и во многих других регионах, тогда еще единого Советского Союза, мы очень внимательно смотрели эту удивительную телепередачу. Таким образом, мы не только следили за вашей завораживающей игрой, но и узнавали о книжных новостях», – отметил Саргсян.
Чемпионат по «Что? Где? Когда?» проводится в Армении впервые. В Ереван для участия в играх прибыли известные знатоки Максим Поташов, Александр Друзь, Александр Рубин, Андрей Козлов и другие игроки.
Армения представлена пятью командами.
Мировые первенства до сих пор организовывались в России, Израиле, Турции, Грузии, Азербайджане.Мероприятие проводится в Армении совместно с Международной ассоциацией клубов «Что? Где? Когда?» и осуществляется при поддержке президента Армении.