2016-ի հուլիսի 29-ին՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, Երևանի «Սարի թաղ» թաղամասում զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը պահանջվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունից և ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գունդը զավթելու և պատանդ վերցնելու դեպքերի վերաբերյալ քննվող քրեական գործին միացնելու և համատեղ քննություն կատարելու համար:
Քրգործի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նույն օրը Երևան քաղաքի Ազատության հրապարակից քաղաքացիների երթը մեկնարկելուց առաջ նախապես ծրագրվել, նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվել «Սարի թաղ» թաղամասում զանգվածային անկարգություններ իրականացնելու ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով ճեղքել ոստիկանական պատնեշը, անկարգության մասնակիցներին հասցնել ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գունդ, օժանդակել հուլիսի 17-ից հիշյալ գունդը զավթած անձանց հանցավոր գործողություններին:
Հուլիսի 17-ի լուսաբացին «Սասնա Ծռեր» խումբը գրոհել է Էրեբունի վարչական շրջանի տարածքում գտնվող ՊՊԾ գնդի շենքը: Հուլիսի 19-ին ի պաշտպանություն նրանց ցույց է կազմակերպվել, որի ընթացքում բախումներ են եղել, ցուցարարները ոստիկանների ուղղությամբ քարեր են շպրտել:
Սարի թաղից 10 քաղաքացի է կալանքի տակ գտնվում: Հուլիսի 19-ին տեղի ունեցած բախումներից հետո ձերբակալված այս քաղաքացիները մեղադրվում են զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, մասնակցելու և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեջ, ինչի համար նրանց սպառնում է 5-ից 10 տարվա ազատազրկում:

Массовые беспорядки в районе Сари тах в Ереване 29 июля 2016 года были заранее спланированы. Об этом заявляют в Генеральной прокуратуре Армении.
В результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках уголовного дела об организации массовых беспорядков в ереванском районе Сари тах 29 июля около 22:30, и участии в них, получены доказательства того, что в тот же день, перед началом шествия граждан с Площади Свободы, заранее планировались массовые беспорядки в квартале Сари тах и велась подготовка к их учинению с целью прорвать полицейское оцепление и привести участников беспорядков на территорию захваченного полка ППС и оказать содействие лицам, захватившим полк 17 июля 2016 года.
Генпрокуратура Армении затребовала данное уголовное дело у Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, в ведении которого находилось дело, и направило его в Специальную следственную службу с тем, чтобы объединить его с уголовным делом, возбужденным по фактам захвата полка ППС и удержания заложников и провести совместное расследование.
С 17 июля на улице Мовсеса Хоренаци в Ереване проходили акции в поддержку вооруженной группы, захватившей 17 июля здание полка патрульно-постовой службы полиции. После очередной акции, проведенной 29 июля не только на улице Хоренаци, но и в ереванском районе Сари Тах, полиция разогнала митингующих, задержав 165 человек. В медучреждения, по предварительным данным, обратились 73 человека, получивших телесные повреждения различной степени тяжести. При разгоне демонстрации пострадали также журналисты и операторы.