ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրը գործում է հինգերորդ տարին: Այդ ընթացքում Հայաստանի տասը մարզում 135 ընտանիք արմատապես փոխել է իր կյանքի որակը և այժմ բնակվում է բարեկարգ պայմաններում:
Համագործակցող կողմերի ղեկավարներն ու աշխատակիցներն այցելել են Շիրակի մարզի Նահապետավան գյուղում բնակվող Թորոսյաններին՝ երիտասարդ ընտանիքի հետ կիսելու նրանց ուրախությունը: Ծրագրի շնորհիվ Թորոսյանները ստեղծել են իրենց երազանքների տունը՝ հիմնովին վերանորոգելով այն:
«Տարիների երազանք է եղել հարմարավետ տուն ունենալը, սակայն հույսը շատ փոքր էր, որ երազանքը երբևէ իրականություն կդառնա: Իմ խորին երախտագիտությունն եմ ուզում հայտնել ընտանիքիս ապագան այսքան լուսավոր, բարեկարգ ու ապահով դարձնելու համար»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Ռուդիկը:
Շիրակի մարզի տարբեր համայնքներում՝ Գյումրի քաղաքում, Նահապետավան և Սարալանջ գյուղերում, այս տարվա ծրագրով աջակցություն է ստացել 3 ընտանիք:
«Յուրաքանչյուրը կարող է օգտակար լինել ինչ-որ հարցում: Կարևորը՝ հնարավորությունների սահմանը ճիշտ գնահատելն է և համախմբվելը: Մեր ճանապարհն ու միասին արձանագրած արդյունքը դա են վկայում: Այս ծրագրի համար եղել է ոչ միայն նյութական, այլև տարբեր ընտանիքներից և աշխատավայրերից կամավորագրված մարդկանց ֆիզիկական աջակցություն: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» կարող էին ծրագրեր իրականացնել առանձնաբար: Միավորվելը, սակայն, արդյունավետ է և՛ հաջողված համագործակցության օրինակի, և՛ առավելագույն թվով մարդկանց օգնելու առումով: Այս համագործակցությունն արժեքավոր է: Իսկ ամենամեծ երջանկությունը մեր հայրենակիցներին առանց հոգսերի տեսնելն է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Մեր աշխատանքում ամենաբերրի ժամանակն աշունն է, երբ շինարարական տարվա ավարտին կարողանում ենք կիսել ոչ միայն ընտանիքի հոգսը, այլև ուրախությունը: Ամեն անգամ, նոր ընտանիքի բնակարանամուտի մասնակիցը լինելով, ավելի ու ավելի եմ համոզվում, որ միասին կարող ենք շատ բան փոխել ոչ միայն կոնկրետ ընտանիքների համար, այլև համայնքի ու հայրենիքի»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Ընթացիկ տարում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մոտ 105 մլն դրամի ներդրում է կատարել բնակարանաշինության ծրագրի համար: Իսկ հինգ տարվա ընթացքում այդ գումարի չափը գերազանցել է 333 մլն դրամը:

The housing project financed by VivaCell-MTS and implemented by Fuller Center for Housing has been underway for five years now. Over this period, 135 families from ten provinces of Armenia have considerably improved their life quality, coming to live in decent housing conditions.
The heads and employees of partnering organizations visited the Torosyan family of the village of Nahapetavan, Shirak province, to share the happiness of the young family. Owing to the project, the Torosyans have fully renovated their house.
“For years I had dreamt of having a comfortable house, with almost no hope of it ever coming true. I want to express my deepest gratitude for making the future of my family so bright, decent and safe,'' said Rudik, the father of the family.
In the framework of housing project 2016, three families have received support in the following communities of Shirak region: the city of Gyumri, the villages of Nahapetavan and Saralanj.
“Everyone can be useful in something. The important things here are the accurate evaluation of one’s limits and the unity. The path we have passed and the results we have recorded together are the proof of it. This program has received both material support and physical aid from various families and volunteers from many organizations. VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing could implement programs separately, but unity is productive in terms of both successful cooperation and the number of people receiving support,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Fall is the "harvest time" of our work when after the construction year we can not only ease the burden of the families but also share with them their happiness. Every time, participating in the housewarming of a family I get more and more convinced that together we can make a difference not only for the families but also for the community and for the homeland,’’ said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
In the current year, VivaCell-MTS has allocated AMD 105 million for the implementation of the housing project. The amount allocated in five years exceeds AMD 333 million.