Նոյեմբերի 16-ին Երևանում մեկնարկել է մեկօրյա բիզնես-համաժողովը՝ ուղղված կենսունակ հանքարդյունաբերության հարցերի քննարկմանը: Այն կազմակերպել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ու HSBC Բանկի հետ համատեղ:
Համաժողովի նպատակը կապերի ձևավորումն է Հայաստանի հանքարդյունաբերողների ու ամերիկյան հայտնի ընկերությունների միջև, որոնք առաջարկում են լուծումներ, որ մեծացնում են հանքարդյունաբերության արդյունավետությունը, աշխատողների անվտանգությունը և օգնում բնապահպանական հարցերում: Համաժողովին մասնակցում է ամերիկյան առաջատար 7 ընկերություն և հայկական հանքարդյունահանող 35 ընկերության ներկայացուցիչներ: Իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները ներկայացնելու համար Հայաստան են գործուղվել ամերիկյան 7 կորպորացիայի՝ Մոդյուլար մայնինգ սիսթեմզի, Ջեներալ էլեքթրիկի, Կատերպիլար/Զեպպելինի, ԱյԲիԷմի, Հանիվելի, Տեռա սորս գլոբալի և Դոուի ներկայացուցիչներ:
Համաժողովը միտված է Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև առևտրային բնույթի հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ Հայաստանի հանքարդյունահանողներին ներկայացնելով առաջատար ամերիկյան ընկերություններին, իսկ ամերիկյան ընկերություններին հնարավորություն ընձեռելով ներկայացնել տեխնոլոգիաների ասպարեզում իրենց նորագույն տեսականին:
«Հանքարդյունահանումը, եթե կատարվում է պատասխանատու ու թափանցիկ կերպով և միջազգային բնապահպանական ու սոցիալական ամենաբարձր նորմերին համապատասխան, կարող է լինել հաջող և շահավետ ներդրում Հայաստանի ժողովրդի համար: Կենսունակ հանքարդյունահանումը նորագույն տեխնոլոգիաների ու սարքավորումների կիրառմամբ անվտանգ կլինի հանքարդյունաբերության աշխատողների համար ու հնարավորություն կտա ապահովելու Հայաստանի բնության պահպանումը», – բացման ելույթում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Նա շեշտեց, որ դեսպանատան ուշադրության կենտրոնում հանքարդյունաբերության ոլորտն է, քանի որ դա Հայաստանի տնտեսության առաջատար ճյուղերից մեկն է՝ զգալի մասնաբաժին ունենալով երկրի ՀՆԱ-ում և արտահանման մեջ:
Միլսի խոսքով, այս ոլորտն իրական հնարավորություններ ունի Հայաստանի համար, իսկ այդ հնարավորությունները միայն թղթի վրա ամրագրված գաղափարներ չեն. կան հաջող հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող ձեռնարկություններ, որոնք արդեն գործում են և ձգտում ընդլայնել իրենց գործունեությունը: «Մենք ուզում ենք, որ նրանք աճեն և միաժամանակ պահպանվի երկրի բնական գեղեցկությունը, ներդրումներ կատարվեն այն համայնքներում, որտեղ արդյունահանում են իրականացնում, և ապահովվի աշխատուժի պաշտպանվածությունը», – ասաց դեսպան Միլսը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, իր հերթին, նշեց, որ հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի կարևոր հենասյուներից է, այն ՀՀ տնտեսության առաջատար ոլորտներից է: Նա նկատեց, որ ՀՀ արտահանման ամենամեծ բաժինն ընկնում է հենց հանքարդյունաբերությանը. 2015-ին այս ոլորտի արտադրանքը $462 մլն էր կազմել, ինչը ՀՀ ամբողջ արտադրության մոտ 31%-ն է կազմում:
Նախարարի խոսքով, այս ճյուղում օտարերկրյա ներդրումներն ուղեկցվում են առաջատար տեխնոլոգիաների, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների մուտքով երկիր: Կարայանը շեշտեց, որ կառավարությունը կարևորում է հանքարդյունաբերության շարունակական զարգացումը՝ ժամանակակից, էկոլոգիապես մաքուր եղանակով:
HSBC Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Փոլ Էդգարն իր հերթին նշեց, որ նպատակ ունեն նպաստել սոցիալապես պատասխանատու և կայուն հանքաարդյունաբերության զարգացմանը Հայաստանում:
Փոլ Էդգարի խոսքով՝ կներկայացվի ոլորտի վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն, կլինի նոր տեխնոլոգիաների շուրջ փորձի փոխանակում, ինչպես նաեւ HSBC-ի հրավիրյալ մասնագետը՝ Անդրյու Ռոբինսոնը, կներկայացնի բանկի առաջարկած ֆինանսավորման լուծումները՝ նախատեսված հանքարդյունաբերության ոլորտի հաճախորդների և իրենց մատակարար ցանցերի համար:
«Հանքարդյունաբերությունը չափազանց կարևոր դեր ունի և այսօրվա հասարակության հիմնական կարիքները բավարարելու հիմնաքարն է: Հանքարդյունաբերությունը ներառում է հետախուզման, արդյունահանման, ինչպես նաև օգտակար հանածոների համալիր արդյունաբերական աշխատանքներ, որոնք անհրաժեշտ են պղնձի, ոսկու կամ այլ նուրբ մետաղների արտադրման համար, որոնք Հայաստանն արտադրում է՝ հիմնականում արտահանման նպատակով:
Սակայն, եթե չկարողանանք այդ աշխատանքներն իրականացնել պատասխանատու ձևով, ապա դրանք կարող են անընդունելի բացասական ազդեցություն ունենալ մարդկանց եւ շրջակա միջավայրի համար», – նկատեց HSBC Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրենը:
Նա շեշտեց, որ HSBC–ն ամբողջ աշխարհում է հանքարդյունաբերության և մետաղագործության ոլորտի կողմնակիցը:
«Մեր նպատակն է ապահովել մեր հաճախորդների գործունեությունը՝ միջազգային փորձի և նվազագույն չափանիշների համաձայն:
Մենք գիտակցում ենք, որ չհետևելու և անուշադրության դեպքում շրջակա միջավայրին հասցվող վնասն ու կլիմայի փոփոխությունը բացասական կազդեն մեր հաճախորդների, համայնքների և շրջակա միջավայրի վրա, իսկ դրանց վրա արդեն ավելի քան 150 տարի կառուցվում է HSBC-ի բիզնեսը: Եթե բանկն ուզում է հաջողել իր հավակնություններում, որն է՝ օգնել մարդկանց իրականացնել իրենց նպատակները, ապա պարտավոր է նաև կարևոր դեր խաղալու՝ այդ մարտահրավերները հաղթահարոլու գործում», – ասաց Փոլ Էդգարը:
Մեկօրյա համաժողովի ընթացքում եղան նաև զեկույցներ ՎԶԵԲ-ի Հայաստանյան գրասենյակի, HSBC բանկի, Լիդիան ինթերնեյշնլի և ՀՀ կառավարության պաշտոնյաների կողմից:
Մեկօրյա այս համաժողովի ընթացքում ամերիկյան ընկերությունները պատկերացում կկազմեն ՀՀ կառավարության ու տեղի գործարարների նպատակների ու գերակայությունների մասին, ինչպես նաև կծանոթանան բազմակողմ ֆինանսական հաստատությունների և բիզնես դաշտի հիմնական դերակատարների տեսակետներին:

On November 16, the U.S. Embassy in Yerevan, in partnership with the Ministry of Economic Development and Investments, the Ministry of Energy and Natural Resources, and HSBC Bank, organized a one-day sustainable mining business conference, Modern Mining in Armenia.
The goal was to connect Armenian mine operators with well-known U.S. companies that offer products and services that ensure greater mine productivity, employee safety, and nature protection. Representatives from seven leading U.S. companies and 35 Armenian mining companies attended the event.
The conference was designed to strengthen the growing commercial ties between the United States and Armenia by introducing leading American businesses to Armenian mining sector operators, and by giving the American companies the opportunity to showcase the latest technological advances in the field. Seven U.S. corporations – Modular Mining Systems, General Electric, Caterpillar/Zeppelin, IBM, Honeywell, Terra Source Global and Dow – sent representatives to Yerevan to present their products and services and to learn about business opportunities in Armenia.
“Mining, done responsibly and transparently in line with the highest international environmental and social standards, can be a successful investment and be of benefit to the Armenian people,” said Ambassador Richard M. Mills, Jr. in his opening remarks. “Sustainable mining, using the latest technology and equipment, can be safe for mining workers and can protect Armenia’s environment.”
“Today we’re focusing on the mining sector, because as you know, it is one of the leading sectors in the Armenian economy and a major contributor to the GDP and the country’s exports. Mining represents real opportunities for Armenia,” said Ambassador Mills. “And these opportunities are not just ideas on paper; there are successful mining enterprises that are already in operation and looking to expand. We want to see them grow, and at the same time preserve the country’s natural beauty, invest in the communities where they operate, and protect their workforce.”
Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan said, in turn, that mining is a vital pillar for Armenia, one of the leading sectors of the economy. He stressed that mining industry accounts for the greatest share of Armenia’s exports: the sector’s produce amounted to some $462 million in 2015, which makes up around 31% of the country’s total production.
According to the Minister, foreign investments in this sector bring advanced technologies and highly qualified specialists into the country. Also, Karayan said, the government prioritizes the continued development of the mining industry in a modern, environmentally-friendly manner.
Paul Edgar, Chief Executive Officer of HSBC Bank Armenia CJSC, said: “Today we have invited companies working in the mining sector to speak about the trends and approaches of the industry aimed at developing sustainable mining in Armenia. Sessions will cover an overview of the sector, experience sharing around new technologies, as well as HSBC's Commodity and Structured Trade Finance proposition supporting customers along their physical supply chains from Andrew Robinson, Head of Commodity and Structured Trade Finance UK and France.”
According to him, the mining and metals sector is fundamental to many of today’s society’s basic needs. Its activities, he said, range from the exploration and mining of minerals to the complex industrial processes required to manufacture refined metals such as copper, gold or those, which Armenia produces, largely for export.
“However, if not managed responsibly, these activities can have unacceptable adverse impact on people and the environment,” Edgar said.
“HSBC is a longstanding supporter of the mining and metals sector globally. We ensure that our customers operate in accordance with international good practice and minimum standards. If unchecked, environmental damage and climate change threatens the customers, the communities and the environment on which HSBC’s business has been built over 150 years. If HSBC is to successfully help people to fulfil their hopes and realise their ambitions, it has an important role to play in addressing these challenges."
The one-day program also featured presentations by EBRD Armenia, HSBC Bank, Lydian International, and Armenian government officials.
The day-long event helped the U.S. companies gain a greater understanding of the objectives and priorities of Armenia’s government leaders and businesses, as well as the perspectives of multilateral financing institutions and other key business actors.