Ուսումնասիրելով հեռուստացանկը` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 10 ժանրային սերիալ, որոնք կարելի է և պետք է դիտել ձմռանը:
«Շերլոկ» (օրիգինալ անվ.` Sherlock)
4-րդ եթերաշրջան
Պրեմիերան` հունվարի 1-ին
Ալիքը` BBC 1
Լեգենդար բրիտանական շոուի երկար սպասված շարունակությունը էկրաններին կհայտնվի Նոր տարվա շեմին: Սըր Արթուր Կոնան Դոյլի ստեղծագործությունների ադապտացիան արդեն երկրպագուների բազմամիլիոնանոց բանակ ունի, որի քանակը շարունակում է աճել յուրաքանչյուր նոր եթերաշրջանի հետ: Եվ դա զարմանալի չէ, չէ որ այդ շոուի հեղինակներն են Մարկ Հեթթիսն ու Սթիվեն Մոֆաթը, որոնք հայտնի են շատերին «Դոկտով Ով» սերիալի վրա աշխատանքով, որը սիրված է հեռուստադիտողի կողմից:
«Ֆիլադելֆիայում միշտ արևոտ է» (օրիգինալ անվ.` It's Always Sunny in Philadelphia)
12-րդ եթերաշրջան
Պրեմիերան` հունվարի 4-ին
Հաճելի իրավիճակային կատակերգություն է, որն ուրախացնում է հեռուստադիտողին արդեն 11 տարի շարունակ: Գլխավոր հերոսները Ֆիլադելֆիայում գործող «Թեդդի մոտ» իռլանդական փաբի ոչ այնքան հաջողակ սեփականատերերն են, որոնք հաճախ տարբեր ծիծաղաշարժ իրավիճակներում են հայտնվում` չպատկերացնելով, թե ինչպես կարելի է դրանց տակից դուրս գալ: Սերիալը, ինչպես և «Մեծ պայթյունի տեսությունը», հայտնի է տարբեր տրամաչափի աստղերի մշտական ներկայությամբ, ինչը կինոդիտումը շատ ավելի անակնկալ ու հետաքրքիր է դարձնում, թեև հումորի տեսակետից վերջին շրջանում խնդիրներ են առաջանում:
«Հայրենիք» (օրիգինալ անվ.` Homeland)
6-րդ եթերաշրջան
Պրեմիերան` հունվարի 15-ին
Կաբելային Showtime-ի գլխավոր արժանիքը համարվող սերիալը շարունակում է հմտորեն պահել հավասարակշռությունը խելացի քաղաքական թրիլերի և գլխավոր հերոսների բարդ դրամայի միջև: Իրաքում գերեվարված ծովային հետևակի ենթասպա Նիկոլաս Բրոուդիի պատմությունը, որը գերության 8 տարվանից հետո տուն է վերադառնում, ընտանիքի մոտ, 6 եթերաշրջանի ընթացքում արդեն խաղարկել է բոլոր հնարավոր թվիսթերն ու ինտրիգները: Սակայն, հեղինակներն ասում են, որ դեռ ամեն ինչ առջևում է:
«Առաջնածինները» (օրիգինալ անվ.` The Originals)
Պրեմիերան` հունվարի 18-ին
Ալիքը` CW
Սա յուրօրինակ հղում է Էնն Ռայսի «Հարցազրույց վամպիրի հետ» վեպին, որը պատմում է Նոր Օրլեանում բնակվող վամպիրների հնագույն ցեղի մասին, որը մշտական պայքարի մեջ է քաղաքի վհուկների ու մարդագայլերի հետ: Սերիալը թեև ոչ պակաս հայտնի «Վամպիրների օրագրերի» ճյուղավորումն է, այնուամենայնիվ կարողացել է սեփական երկրպագուներին գտնել ու ինքնուրույն «ապրել»:
«Բասքեթս» (օրիգինալ անվ.` Baskets)
2-րդ եթերաշրջան
Պրեմիերան` հունվարի 19-ին
«Տղաների հավաքույթը Վեգասում» ֆիլմում իր անմոռանալի դերով հայտնի Զաք Գալիֆիանակիսն ինքնուրույն է մշակել այս կատակերգական սերիալի նախագիծը, միաժամանակ երկու դեր կատարելով: Շոուն պատմում է անհաջողակ ծաղրածու Չիպ Բասքեթսի և նրա երկվորյակ եղբայր Դեյլի պատմությունը: Անհաջողության մատնվելով ծաղրածուների հայտնի ֆրանսիական ուսումնական հաստատությունում` Չիպը կորցնում է պրոֆեսիոնալ ծաղրածու դառնալու հույսը:
«Ուղի» (օրիգինալ անվ.` The Path)
Պրեմիերան` հունվարի 25-ին
Նյու Յորք նահանգի հյուսիսում ի հայտ է գալիս անհայտ ու խորհրդավոր կրոնական պաշտամունք,որի կենտրոնում է հայտնվում դավանանքի ճգնաժամ ապրող Էդդին և նրա հավատարիմ կինը` Սառան, իսկ նրանց ոչ պաշտոնական առաջնորդն է դառնում հավակնոտ Քելը: Նոր հեռուստատեսային թրիլերն, ըստ առաջին եթերաշրջանի, խոստանում է ծայրահեղ լարվածություն, ինտրիգներով լի շարունակություն, որը, հաջողության դեպքում, երկարաժամկետ կդարձնի շոուն:
«Սև առագաստներ» (օրիգինալ անվ.` Black Sails)
Պրեմիերան` հունվարի 29-ին
Ալիքը` Starz
Starz հեռուստաալիքը HBO-ի «հոգևոր հետնորդն է» և հայտնի է իր դիտարժան, մասշտաբային ու շատ բաց տեսարաններով: «Սև առագաստները» սագա է Կարիբյան ավազանի դաժան ծովահենների մասին: Ոսկե դարաշրջան նրանց համար, սակայն միաժամանակ նաև ամենաթեժ ճակատամարտերի շրջանն է XVIII դարի առաջին քառորդում: Դաժան ու անողոք տեսարանները քարը քարին չեն թողնում այն ռոմանտիկ պատկերացումներից, որոնք ձևավորվել են մարդկանց մոտ ամեն տեսակի «Կարիբյան ծովի ծովահենների» նման ֆիլմերի շնորհիվ: Starz-ի շոուն իրատեսական և համոզիչ կերպով պատմում է անցյալի ամենատարօրինակ «մասնագիտություններից» մեկի մասին:
«100» (օրիգինալ անվ.` The Hundred)
Պրեմիերան` փետրվարի 1-ին
97 տարի առաջ միջուկային պատերազմը ոչնչացրել է կյանքը Երկիր մոլորակի վրա: Միակ վերապրածներն ուղեծրում գտնվող 12 միջազգային տիեզերական կայանի ավելի քան 400 բնակիչներն են` կայանները միասին այսպես կոչված Տապան են կազմում: Երեք սերունդ է ծնվել տիեզերքում, վերապրել է ավելի քան 4000 մարդ, ռեսուրսները վերջանում են: Տապանից գաղտնի արտաքսվում է 100 անչափահաս, որոնք դատապարտվում են Երկիր վայրէջք կատարելու` ստուգելու համար արդյոք մոլորակը պիտանի է բնակության համար: Վերջին դարում առաջին անգամ մարդիկ վերադառնում են Երկիր:
«Տարածություն» (օրիգինալ անվ.` The Expanse)
Պրեմիերան` փետրվարի 8-ին
Ամերիկյան SyFy ալիքի հերթական գիտաֆանտաստիկ նախագիծը պատմում է ոչ այնքան հեռավոր ապագայում կատարվող իրադարձությունների մասին: 200 տարուց մարդկությունը սկսել է Տիեզերքի նվաճումը, սակայն, չնայած հսկայական տեխնիկական առաջընթացին, հանցագործությունների բացահայտման համար նախկինի պես հմուտ և խելացի խուզարկուներ են պետք: Դետեկտիվ Միլլերը սովոր է գործն ավարտին հասցնել: Սակայն հերթական հանցագործության հետաքննության ժամանակ նա բախվում է տիեզերական մասշտաբի դավադրության հետ:
«Միլիարդները» (օրիգինալ անվ.` Billions)
Պրեմիերան` փետրվարի 19-ին
Դրամատիկ սերիալը պատմում է հսկայական ֆինանսական մեքենայի աշխատանքին մասնակցող մարդկանց բարդ փոխհարաբերությունների մասին: Գործողությունը կատարվում է Նյու Յորքում, մեծ փողերի աշխարհում: Խոսքը գնում է հեջ-ֆոնդերի հավակնոտ արքա Բոբբի Աքսելրոդի և Դաշնային դատախազ Չաք Ռոդսի դիմակայության մասին: Դեմիեն Լյուսիը (Նիկոլաս Բրոուդին «Հայրենիք» սերիալից) և Փոլ Ջամատին, գերազանց դերասաններ լինելով, կարողանում են իրենց ուսերին պահել շոուն: Գլխավորը, որ սյուժեն նույնքան կլանող լինի, որքան Showtime-ի գործնականում բոլոր սերիալներն են:

17 Ноябрь 2016 - 09:10 AMT
Изучив расписание телесетей, PanARMENIAN.Net представляет десять жанровых сериалов, которые можно и нужно смотреть этой зимой.
«Шерлок» (ориг. название Sherlock)
Сезон 4
Премьера: 1 января
Канал: BBC1
Долгожданное продолжение легендарного британского шоу выйдет на экраны аккурат к Новому году. Адаптация произведений сэра Артура Конан Дойля под современные реалии с блистательной игрой Бенедикта Камбербеча уже собрала вокруг себя многомиллионную армию поклонников, число которых продолжает расти с каждым новым сезоном. И это неудивительно, ведь авторами данного шоу являются Марк Гэтисс и Стивен Моффат, известные многим по работе над сериалом «Доктор Кто», сыскавшим большую популярность у зрителей.
«В Филадельфии всегда солнечно» (ориг. название It's Always Sunny in Philadelphia)
Сезон 12
Премьера: 4 января
Популярная ситуационная комедия, радующая зрителей уже на протяжении 11 лет. Главные герои – владельцы не слишком успешного ирландского паба «У Пэдди» в Филадельфии постоянно попадают в разные смешные ситуации, частенько не представляя, как найти из них выход. Сериал, как и «Теория большого взрыва», славится постоянным наличием приглашенных звезд разного калибра, что делает просмотр намного неожиданнее и интереснее, хотя с точки зрения юмора в последнее время все чаще возникают проблемы.
«Родина» (ориг. название Homeland)
Сезон 6
Премьера: 15 января
Главное достояние кабельного канала Showtime продолжает умело балансировать на грани неглупого политического триллера и сложной драмы главных героев. История Николаса Броуди – сержанта морской пехоты, попавшего в плен в Ираке и после восьми лет вернувшегося домой, к своей семье, на протяжении уже шести сезонов разыграла всевозможные твисты и интриги. Но авторы говорят, что все еще впереди.
«Первородные» (ориг. название The Originals)
Премьера: 18 января
Канал: CW
Своеобразная отсылка к роману Энн Райс «Интервью с вампиром» рассказывает о древнем клане вампиров, проживающих в Новом Орлеане и о вечной их борьбе с оборотнями и ведьмами за контроль в городе. Сериал, хоть и является ответвлением от не менее известных «Дневников вампира», все же смогло сыскать собственных фанатов и продолжить самостоятельное плавание.
«Баскетс» (ориг. название Baskets)
Сезон 2
Премьера: 19 января
Известный по своей незабываемой роли в «Мальчишнике в Вегасе» Зак Галифианакис самостоятельно разработал проект этого комедийного сериала, сыграв в нем одновременно две главные роли. Шоу рассказывает историю клоуна-неудачника Чипа Баскетса и его брата-близнеца Дейла. Потерпев неудачу в престижном французском учебном учреждении для клоунов, Чип не теряет надежды стать профессиональным клоуном.
«Путь» (ориг. название The Path)
Премьера: 25 января
На севере штата Нью-Йорк появляется неизвестный и загадочный религиозный культ, в самом центре которого оказываются переживающий кризис веры Эдди и его преданная жена Сара, а их неофициальным лидером становится амбициозный Кэл. Новый телевизионный триллер, судя по первому сезону, обещает крайне напряженное, полное интриг продолжение, которое, в случае успеха, сделает шоу долгоиграющим.
«Черные паруса» (ориг. название Black Sails)
Премьера: 29 января
Канал: Starz
Телеканал Starz – «духовный последователь» HBO, славится своими зрелищными, масштабными и крайне откровенными шоу. «Черные паруса» – сага о суровых пиратах Карибского бассейна. Золотая эпоха для них, но одновременно и период самых жарких сражений пришлись на первую четверть XVIII века. Жестокое и бескомпромиссное зрелище не оставляет камня на камне о романтических представлениях, сформированных у обывателей благодаря всяким «Пиратам Карибского моря». Шоу от Starz реалистично и убедительно рассказывает об одной из самых странных «профессий» прошлого.
«100» (ориг. название The Hundred)
Премьера: 1 февраля
Девяносто семь лет назад, ядерная война уничтожил жизнь на планете Земля. Единственными выжившими были 400 жителей 12 международных космических станций на орбите, связанных вместе в так называемый Ковчег. Три поколения родились в космосе, выживших теперь более 4000 человек, и ресурсы заканчиваются. С Ковчега тайно изгнана группа 100 несовершеннолетних, приговоренных к спуску на Землю, чтобы проверить, является ли Земля пригодной для жилья. Впервые за почти столетие, люди вернулись на планету Земля.
«Пространство» (ориг. название The Expanse)
Премьера: 8 февраля
Очередной оригинальный научно-фантастический проект американского канала Syfy повествует о событиях, происходящих в не очень отдаленном будущем. Через 200 лет человечество начало экспансию Вселенной, но, несмотря на огромный технический прогресс, для раскрытия преступлений по-прежнему приглашают опытных и умных сыщиков. Детектив Миллер привык доводить дело до конца. Однако во время расследования очередного преступления ему приходиться столкнуться с заговором вселенских масштабов.