CodeFights ստարտափը, որն ուղղված է ծրագրավորման մասին գիտելիքների ստուգմանն ու խաղի միջոցով դրանց կատարելագործմանը, կարողացել է 10 միլիոն ներդրում ստանալ, հայտնում է VentureBeat-ը:
Ընկերությունը, որի կենտրոնակայանը Սան Ֆրանցիսկոյում է գտնվում, 18 ամիս առաջ $2,5 մլն է ներգրավել 16 տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում Granatus Ventures-ից, Felicis Ventures-ից, HIVE-ից, Mesa Ventures-ից և ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ: Այդ օրվանից ի վեր CodeFights-ը ծրագրավորողների որոնման և վարձակալման ոլորտում համագործակցում է այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են Uber-ը, Dropbox-ը, Asana-ն և Quora-ն: Ընկերությունը պնդում է, որ յուրաքանչյուր 4 ամիսը մեկ իր եկամուտները կրկնապատկվում են:
«Մարդկանց դուր է գալիս հավատալ, որ մենք ապրում ենք մերիտոկրատիայի («արժանիների իշխանություն») սկզբունքով, երբ մարդիկ գնահատվում են ըստ հմտությունների և ունակությունների, այլ ոչ թե տիտղոսների, սակայն իրականում դա այդպես չէ»,-ասել է ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Տիգրան Սլոյանը:
Ըստ նրա, ստարտափը մարդկանց համաշխարհային մակարդակի կրթություն ստանալու հնարավորություն է տալիս և առաջին հերթին շեշտը դնում է իրավասության վրա աշխատակիցներ հավաքելիս:
CodeFights ստարտափը ստեղծել են Տիգրան Սլոյանը (ընկերության գլխավոր տնօրեն), Արամ Շատախցյանը (տեխնիկական տնօրեն), Ֆելիքս Դեսրոչեսը (ծրագրավորող): Տեխնիկական ընկերություններն օգտագործում են խաղը լավ ծրագրավորողների գտնելու համար, իսկ ծրագրավորողները` նոր հմտություններ յուրացնելու նպատակով: Խոշոր ընկերություններն ամսական հազարավոր ռեզյումեներ են ստանում, որոնց վրա հիմնվելով դժվար է ճիշտ ընտրություն կատարել: Իսկ խաղը թույլ է տալիս հասկանալ, թե որակավորման ինչ մակարդակ ունի պոտենցիալ աշխատակիցը: CodeFights-ը նաև թույլ է տալիս ծրագրավորողներին խնդիրներ լուծել ծրագրավորման տարբեր ոլորտներից և բարձրացնել հմտությունների մակարդակը` ժամանակն անիմաստ ծախսելու փոխարեն խաղը նոր հմտությունների տիրապետելու հնարավորություն է տալիս` հղկելով ծրագրավորման և մաթեմատիկական ունակություններն այլ օգտատերերի հետ «մարտերում»:

Стартап CodeFights, нацеленный на проверку знаний о программировании и их усовершенствовании посредством игры, смог привлечь инвестиции в размере $10 млн, передает VentureBeat.
Компания, штаб-квартира которой находится в Сан-Франциско 18 месяцев назад привлекла $2,5 млн из 16 различных источников, в числе которых Granatus Ventures, Felicis Ventures, HIVE, Mesa Ventures и другие источники финансирования. С тех пор CodeFights сотрудничает с такими компаниями, как Uber, Dropbox, Asana и Quora в сфере поиска и найма программистов. Компания утверждает, что ее доходы удваиваются каждые 4 месяца.
«Людям нравится верить, что мы живем по принципу меритократии, когда люди ценятся на основе их навыков и способностей, а не титулов, но правда в том, что это не так»,- сказал основатель и генеральный директор CodeFights Тигран Слоян.
По его словам, стартап дает людям возможность доступа к образованию мирового классаи в первую очередь акцентирует внимание на компетентности при наборе сотрудников.
Стартап CodeFights создан Тиграном Слояном (генеральный директор компании), Арамом Шатахтсяном (технический директор) Феликсом Десрочесом (разработчик). Технические компании используют его, чтобы найти хороших программистов, а программисты используют его, чтобы освоить новые навыки. Крупные компании получают тысячи резюме в месяц, и на их основе трудно сказать, насколько программист или разработчик квалифицирован. Игра же позволяет понять уровень квалификации потенциального работника. Также CodeFights позволяет программистам решать задачи из разных областей программирования и повышать уровень своих навыков – вместо бессмысленной траты времени игрок учит что-то новое, оттачивая навыки программирования и математики в «сражениях» с другими пользователями.