CodeFights ստարտափը, որն ուղղված է ծրագրավորման մասին գիտելիքների ստուգմանն ու խաղի միջոցով դրանց կատարելագործմանը, կարողացել է 10 միլիոն ներդրում ստանալ, հայտնում է VentureBeat-ը:
Ընկերությունը, որի կենտրոնակայանը Սան Ֆրանցիսկոյում է գտնվում, 18 ամիս առաջ $2,5 մլն է ներգրավել 16 տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում Granatus Ventures-ից, Felicis Ventures-ից, HIVE-ից, Mesa Ventures-ից և ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ: Այդ օրվանից ի վեր CodeFights-ը ծրագրավորողների որոնման և վարձակալման ոլորտում համագործակցում է այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են Uber-ը, Dropbox-ը, Asana-ն և Quora-ն: Ընկերությունը պնդում է, որ յուրաքանչյուր 4 ամիսը մեկ իր եկամուտները կրկնապատկվում են:
«Մարդկանց դուր է գալիս հավատալ, որ մենք ապրում ենք մերիտոկրատիայի («արժանիների իշխանություն») սկզբունքով, երբ մարդիկ գնահատվում են ըստ հմտությունների և ունակությունների, այլ ոչ թե տիտղոսների, սակայն իրականում դա այդպես չէ»,-ասել է ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Տիգրան Սլոյանը:
Ըստ նրա, ստարտափը մարդկանց համաշխարհային մակարդակի կրթություն ստանալու հնարավորություն է տալիս և առաջին հերթին շեշտը դնում է իրավասության վրա աշխատակիցներ հավաքելիս:
CodeFights ստարտափը ստեղծել են Տիգրան Սլոյանը (ընկերության գլխավոր տնօրեն), Արամ Շատախցյանը (տեխնիկական տնօրեն), Ֆելիքս Դեսրոչեսը (ծրագրավորող): Տեխնիկական ընկերություններն օգտագործում են խաղը լավ ծրագրավորողների գտնելու համար, իսկ ծրագրավորողները` նոր հմտություններ յուրացնելու նպատակով: Խոշոր ընկերություններն ամսական հազարավոր ռեզյումեներ են ստանում, որոնց վրա հիմնվելով դժվար է ճիշտ ընտրություն կատարել: Իսկ խաղը թույլ է տալիս հասկանալ, թե որակավորման ինչ մակարդակ ունի պոտենցիալ աշխատակիցը: CodeFights-ը նաև թույլ է տալիս ծրագրավորողներին խնդիրներ լուծել ծրագրավորման տարբեր ոլորտներից և բարձրացնել հմտությունների մակարդակը` ժամանակն անիմաստ ծախսելու փոխարեն խաղը նոր հմտությունների տիրապետելու հնարավորություն է տալիս` հղկելով ծրագրավորման և մաթեմատիկական ունակություններն այլ օգտատերերի հետ «մարտերում»:

CodeFights –a global platform created by a group of Armenians –which hopes to make hiring of programmers more meritocratic, says it has raised $10 million in a series A round, VentureBeat reports.
The San Francisco-based company raised a $2.5 million seed round 18 months ago, and it has since partnered with companies such as Uber, Dropbox, Asana, and Quora to develop coding challenges that are used to identify recruiting targets. The company says its revenue has doubled each of the past four months.
“People like to believe that we live in a meritocracy, where individuals are valued based on their skills and abilities and not their titles, but the truth is, we do not,” said CodeFights founder and CEO Tigran Sloyan in a statement. “The brand of your school and workplace are really the only things that determine your place in the talent market. CodeFights is on a mission to change that by improving access to world class education and focusing on competency above all else in recruiting.”
In recent years, tech companies in Silicon Valley have battled perceptions that their hiring remains too heavily biased in favor of white men even as they deny critics’ charges of prejudice. CodeFights argues it can help with that blindspot by focusing the hiring process on actual skills rather than a resume or university degree.
On CodeFights, programmers create free accounts and then play in challenges against each other, or against bots built by the company. There are leaderboards, points, and other features that track the players’ skill levels over time. That strategy has expanded to include branded gaming challenges with partners who help design the games.
Companies can use CodeFights for free until they actually hire a programmer from the platform, at which point they pay a referral fee of 15 percent of the first-year salary to the company.