Շվեդիայի թագավորական ակադեմիան մտադիր է գրականության Նոբելյան մրցանակն ամերիկացի երգիչ Բոբ Դիլանին հանձնել 2017-ի գարնանը` Ստոկհոլմում:
Ակադեմիայում ասել են, որ Դիլանը, հավանաբար, համերգով կլինի Շվեդիայում, ուստի «իդեալական հնարավորություն» կունենա Նոբելյան ելույթի համար, գրում է Meduza-ն:
Կազմկոմիտեն որոշել է ոչ մի միջոցառում չկազմակերպել դեկտեմբերի 7-ին, երբ նախատեսվում էր անցկացնել մրցանակի հանձնումը:
Ըստ մրցանակի կանոնների, Բոբ Դիլանը 6 ամիս ունի դեկտեմբերի 10-ից սկսած Նոբելյան ելույթի և մրցանակը ստանալու համար: Ընդ որում, ելույթը պարտադիր պետք է Շվեդիայում կայանա:
Ավելի վաղ Բոբ Դիլանը հայտարարել էր, որ չի կարողանա մեկնել Ստոկհոլմ` գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի հանձնման արարողությանը: Դիլանը շատ կցանկանար մասնակցել արարողությանը, սակայն այլ գործեր ունի, հայտնել է նա Շվեդական ակադեմիային հղած նամակում: «Դափնեկրի ներկա չգտնվելը հազվագյուտ դեպք է, սակայն ոչ բացառիկ»,-ասել են Շվեդիայի ակադեմիայում` նշելով, որ Դիլանի մրցանակը «նախկինի պես իրեն է պատկանում»:

Шведская королевская академия планирует вручить американскому певцу Бобу Дилану Нобелевскую премию по литературе во время концерта в Стокгольме весной 2017 года.
В академии сообщили, что Дилан, вероятно, посетит Швецию с туром, а значит у него будет «идеальная возможность» произнести нобелевскую речь, пишет Meduza.
При этом оргкомитет решил не устраивать никаких мероприятий 7 декабря, когда планировалось провести вручение премии.
По правилам премии, у Боба Дилана есть шесть месяцев с 10 декабря для того, чтобы произнести нобелевскую речь и получить награду. Причем речь необязательно произносить в Швеции.
Ранее Дилан заявил Шведской академии, что не сможет приехать на вручение в декабре из-за других планов. Дилану присудили премию по литературе «за создание нового поэтического языка в великой американской песенной традиции». Две недели певец никак не реагировал на получение премии, затем он позвонил в Швецию и поблагодарил оргкомитет.