Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) և Հայաստանի Հանրապետության միջև ստորագրվել է «Հարևանության ներդրումային գործիքով» ֆինանսավորվող 12 մլն եվրո դրամաշնորհ տրամադրելու մասին համաձայնագիր, որով տրամադրվող միջոցները կօժանդակեն Հայաստանի համար ռազմավարական կարևոր նշանակության տրանսպորտային ենթակառուցվածքի՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի» կառուցման աշխատանքներն ավարտին հասցնելուն։
«Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք ներդրումային ծրագրի» իրականացման 12 մլն եվրո դրամաշնորհը կֆինանսավորվի «Հարևանության ներդրումային գործիքի» բյուջեից: ՀՀ ՀՆԳ-ն տրամադրում է դրամաշնորհը Եվրոպական Հանձնաժողովի անունից: Դրամաշնորհն ունի երկու բաղադրիչ. առաջին բաղադրիչով սահմանված 6 մլն եվրո ներդրումային դրամաշնորհով կֆինանսավորվեն շինարարական աշխատանքներն ու մատակարարման ծախսերը, իսկ երկրորդ բաղադրիչով նախատեսված 6 մլն եվրոն կհատկացվի՝ որպես տեխնիկական աջակցություն: Այս համաձայնագրի նպատակն է սահմանել 6 մլն եվրո ներդրումային դրամաշնորհի ժամանակացույցն ու պայմանները: 6 մլն եվրո տեխնիկական աջակցության տրամադրման համաձայնագիրն արդեն ստորագրվել է 2015 թվականին:
«Մեծապես արժևորում եմ, որ Եվրոպական ներդրումային բանկն ու Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանի Հանրապետության հետ միավորում են կարողություններն՝ ի նպաստ որակի չափանիշներին համապատասխանող, արդյունավետ և ապահով ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացմանը, ժողովրդի կյանքի որակի բարելավմանն ու տնտեսական աճի ու տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը»,- ասել է Եվրոպական ներդրումային բանկի նախագահի տեղակալ Յան Վապաավուորին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն էլ ընդգծել է Հայաստանում ենթակառուցվածքային նախագծերի կարևորությունը և շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական միությանը ՀՆԳ ֆոնդի միջոցով շարունակական աջակցության և դրամաշնորհային ռեսուրսների մոբիլիզացման իր աշխատանքների համար՝ առանձնացնելով Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ արդյունավետ գործակցությունը միտված ենթակառուցվածքային զարգացմանը:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին էլ իր հերթին հավելել է, որ այնպիսի երկրում, ինչպիսին Հայաստանն է, ճանապարահային հաղորդակցությունը անհրաժեշտություն է:
«Եվրոպական միությունը գոհ է, որ կարող է նպաստել ԵՆԲ-ի կողմից ձեռնարկվող ջանքերին ուղղված ՀՀ քաղաքացիների և տնտեսվարող սուբյեկների Հայաստանում ավելի ազատ և ապահով տեղաշարժմանը և հարևան տարածքներ և շուկաներ նրանց ավելի դյուրին մուտք գործելուն»,- շեշտել է Սվիտալսկին:
2013 թվականին Եվրոպական ներդրումային բանկը ստորագրել է Հայաստանի կարևորագույն ավտոտրանսպորտային միջանցքի՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի» բարեկարգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար 60 մլն եվրո վարկ տրամադրելու մասին պայմանագիր:
Ծրագիրը խթան կհանդիսանա Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար ու, նպաստելով տարածարջանային ինտեգրման ամրապնդմանը, զգալի օգուտներ կբերի ամբողջ տարածաշրջանին: Ֆինանսավորվող ծրագիրը հանդիսանում է հյուսիսից հարավ` Վրաստանի սահմանի Բավրայից Իրանի սահման` Մեղրի ձգվող Բավրա, Գյումրի, Աշտարակ, Երևան, Գորիս, Կապան և Մեղրի քաղաքներով անցնող 556 կմ երկարությամբ ճանապարհային միջանցքի բարելավմանն ուղղված հավակնոտ նախագծի բաղկացուցիչը:

Armenia and the European Investment Bank (EIB) have signed a grant agreement under the Neighbourhood Investment Facility (NIF) to support the completion of the North-South Road Corridor, a strategic part of Armenia’s transport infrastructure.
The NIF budget made available a grant of EUR 12 million to Armenia for the North-South Road Corridor Investment Programme. The NIF grant is made available by the EIB on behalf of the European Commission to the Republic of Armenia. It consists of two components: a EUR 6 million investment grant and a EUR 6 million technical assistance component. The purpose of the agreement signed today is to set the terms and conditions for the EUR 6 million investment grant component to finance works and supplies necessary for the Armenia North-South Road Corridor Investment Programme. The agreement for making available the EUR 6 million technical assistance component was already signed last year.
EIB Vice-President Jan Vapaavuori, commented: “I very much appreciate that the European Investment Bank together with the European Commission are joining forces with the Republic of Armenia to develop adequate, efficient and safe road infrastructure improving people’s quality of everyday life and fostering economic growth and regional cooperation.”
Armenia's Minister of Finance Vardan Aramyan highlighted the importance of infrastructure projects in Armenia, expressed gratitude to the EU for its continuous support through NIF funding and especially stressed the fruitful cooperation with the EIB aimed at infrastructural development and its efforts for mobilising grant resources.
Piotr Antoni Świtalski, Ambassador and Head of the EU Delegation to Armenia added: "For a country like Armenia, connectivity is a necessity" and continued by underlining that "the EU is delighted to be able to contribute to the efforts made by the EIB to ensure that Armenian citizens and businesses can circulate more freely and safely in Armenia and access more easily other neighbouring territories and markets."
In 2013 the EIB signed a EUR 60 million loan to finance the upgrading of the North-South Road Corridor – the key transport corridor in Armenia. This project promotes economic and social development in Armenia and improves regional integration, with significant benefits for the whole region. This project is part of an ambitious programme aimed at improving the 556 km North-South Road Corridor running from the border with Georgia at Bavra to the border with Iran at Meghri via the cities of Bavra, Gyumri, Ashtarak, Yerevan, Goris, Comer, Kapan and Meghri.