Իրանն ու Հայաստանը ավտոմեքենաների ազատ տեղաշարժի մասին համաձայնագիր են ստորագրել, հայտնում է Panorama.am-ը իրանական «Մեհր» լրատվական գործակալության վրա հղումով:
ԻԻՀ մաքսային ծառայության ղեկավար Մասուդ Քարբասիանի խոսքով, Հայաստան կատարած այցի շրջանակում Իրանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային միջոցների ազատ տեղաշարժի մասին համաձայնագիր է ստորագրվել, որի համաձայն մեքենաների տեղաշարժը հնարավոր կլինի իրականացնել առանց գրավադրման և թույլտվության:
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարել է, որ աշխատանքային խումբ կձևավորվի, որն իրանական կողմի հետ կքննարկի Հայաստանից Իրան հայկական արտադրանքի, մասնավորապես, սննդամթերքի և գյուղմթերքի արտահանման խթանման հարցերը, ինչպես նաև գործարարների հետ կքննարկի Իրանին սահմանակից տարածքում ազատ տնտեսական գոտի հիմնելու հեռանկարները:
Հայտնի է դարձել նաև, որ Հայաստանը կդառնա տարանցիկ երկիր Եվրոպայից Իրան և հակառակ ուղղությամբ մուլտիմոդալ (կոմինացված), այն է` տարբեր տրանսպորտային միջոցներով բեռնափոխադրումներ իրականացնելիս:
Փորձնական տարբերակով 2 կոնտեյներ արդեն իսկ ջրային ճանապարհով տեղափոխվել է Փոթի, այնուհետև երկաթուղով Հայաստան` Երասխ կայարան, այստեղից էլ ավտոտրանսպորտով՝ Իրան:

19 Ноябрь 2016 - 11:49 AMT
Иран и Армения подписали соглашение о свободном передвижении автомобилей, пишет Panorama.am со ссылкой на иранское агентство «Мехр».
Соответствующий документ был подписан 18 ноября в ходе переговоров в Армении иранской делегации во главе генеральным директором таможенного управления Ирана Масуда Карбасийана.
Согласно документу, передвижение автомобилей станет возможным без предоставления финансовых гарантий и получения соответствующего разрешения.
На заседании камбина 18 ноября премьер-министр Армении Карен Карапетян с целью стимулирования экспорта армянской продукции, в частности пищевых продуктов и сельхозпродукции, в Иран, дал поручение министру экономического развития и инвестиций Армении совместно с министерствами иностранных дел, здравоохранения и сельского хозяйства обсудить и в течение 5 дней представить в предусмотренном порядке проект решения премьер-министра относительно создания рабочей группы, которая будет заниматься стимулированием экспорта.
Стало известно также, что Армения отныне станет транзитной страной для осуществления мультимодальных (посредством различных транспортных средств) контейнерных перевозок грузов из Европы в Иран и в обратном направлении.
Так, в экспериментальном порядке 2 контейнера водным путем уже были доставлены в морской порт Поти (Грузия), затем по железной дороге в Армению – на станцию Ерасх, а отсюда на автотранспорте в Иран.