Nokia ընկերությունը հաստատել է իր բրենդով սմարթֆոնների արտադրության վերսկսումը 2017-ին: Այդ մասին հիշատակվում է ներդրումների համար նախատեսված Nokia's Capital Markets Day 2016 միջոցառման փաստաթղթում:
2017-ին Բարսելոնայում փետրվարի 27-ից մարտի 2-ը կայանալիք MWC ցուցահանդեսի կայքում հաստատվել է Nokia ընկերության Android սմարթֆոնների առաջիկա անոնսը: Ցուցահանդեսի մասնակիցների կազմում է ֆիննական HMD Global ընկերությունը, գրում է Ferra.ru-ն:
Ըստ ավելի վաղ հրապարակված տվյալների, մինչև 2016-ի ավարտն ակնկալվում է Nokia բրենդով թողարկվելիք 4 նոր բջջային սարքերից 3-ի անոնսը, որոնք աշխատում են Android օպերացիոն համակարգով: Այդ 3 սարքի թվում կլինեն ինչպես սմարթֆոններ, այնպես էլ պլանշետներ:
Ամռանը լուրեր հայտնվեցին 2 բարձրակարգ սմարթֆոնի մասին, որոնք արտադրվելու են Nokia բրենդով: Սմարթֆոնները կունենան Qualcomm Snapdragon 820, OLED-դիսփլեյներ Quad HD (2560 x 1440 պիքսել) թողունակությամբ և Android 7.0 Nougat օպերացիոն համակարգով:
Տևական ընդմիջումից հետո Nokia բրենդի առաջին սմարթֆոնը կարող է լինել Nokia D1C-ն: Ակնկալվում է, որ արտադրողը կլինի HMD global ընկերությունը:
Մայիսին Nokia-ն հայտնեց ֆիննական HMD Global-ի հետ ռազմավարական արտոնագրային համաձայնագիր կնքելու մասին մտավոր սեփականության և բրենդի գծով, որի շրջանակում ընկերությունը կկարողանա նոր սերնդի հեռախոսներ և պլանշետներ արտադրել Nokia ապրանքանիշով:

21 Ноябрь 2016 - 09:44 AMT
На сайте выставки MWC, которая в 2017 году пройдет в Барселоне с 27 февраля по 2 марта, появилось подтверждение грядущего анонса Android-смартфонов Nokia. В списке участников выставки значится финская компания HMD Global, пишет Ferra.ru.
Согласно более ранним данным до конца 2016 года ожидался анонс трех из четырех новых мобильных устройств под брендом Nokia, работающих под управлением операционной системы Android. Среди этих трех устройств будут присутствовать как смартфоны, так и планшеты.
Летом появились слухи о двух высококлассных смартфонах, которые готовятся к выпуску под брендом Nokia. Смартфоны получат процессор Qualcomm Snapdragon 820, OLED-дисплеи с разрешением Quad HD (2560 x 1440 пикселей) и операционную систему Android 7.0 Nougat.
Первым смартфоном под брендом Nokia, выпущенным после значительного перерыва, может оказаться Nokia D1C. Ожидается, что производителем станет уже компания HMD global.
В мае Nokia сообщила о заключении стратегического лицензионного соглашения с финской HMD Global относительно интеллектуальной собственности и бренда, в рамках которого HMD Global сможет создавать телефоны и планшеты нового поколения под брендом Nokia в течение следующих десяти лет.