Հայաստանի տնտեսությունը խորքային փոփոխությունների կարիք ունի, ու կառավարությունն անում է հնարավորն առավել արագ բարեշրջումների համար: Այդ մասին է հայտարարել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, գրում է Bloomberg-ը:
Կատարվող գործողությունների թվում Կարապետյանը նշել է պայքարը կոռուպցիայի ու բյուրոկրատիզմի դեմ և ձեռնարկատիրությանն աջակցելու նպատակով ստեղծվող պետական հիմնադրամը:
Վարչական որոշումների համար բիզնեսից գումար պահանջելու և քաղաքական կապերը մրցակցության սահմանափակման համար օգտագործելու երևույթները պիտի վերանան, նշել է նա: «Մենք հավասար, մրցունակ միջավայր ենք ստեղծելու», – շեշտել է վարչապետը նոյեմբերի 19-ին կայացած հանդիպման ժամանակ:
Վարչապետն ասել է նաև, որ հարկային և մաքսային մարմինների ղեկավարության փոփոխությունը կբերի նրան, որ հիմնական խաղացողները չեն կարողանա օգտագործել ադմինիստրատիվ լծակներ՝ այլոց մրցակցությունը ճնշելու համար: «Ոչ ոք անձեռնմխելի չէ ու արտոնյալ չէ», – նշել է Կարապետյանը:
2017 թվականին ակնկալվող 3.2% աճը բավարար չէ կենսամակարդակը զգալիորեն բարելավելու համար, նշել է վարչապետը: «Մենք նաև ունենք արտաքին պարտքի աճի՝ ՀՆԱ-ի ու եկամուտների աճը գերազանցող տեմպի խնդիր», – ասել է Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքերով, կառավարությունը հստակ գիտակցում է, որ պետական ծախսերի կրճատումը կարող է բերել աճի տեմպերի դանդաղեցմանը, և որ գործարար համայնքը հետաձգում է ներդրումները՝ սպասելով ընտրությունների արդյունքին: Անդրադառնալով կարծիքին, թե նրա վարչապետ նշանակվելը կարճաժամկետ լուծում է՝ ուղղված իշխող Հանրապետական կուսակցության դիրքերի բարելավմանը, նա ասել է, որ ընտրություններից հետո իր պաշտոնավարման հավանականության մասին խոսելն աննպատակահարմար է, քանի որ որևէ մեկը չի կարող կանխատեսել դրանց արդյունքը:
Այնուամենայնիվ, կառավարությունը պլանավորում է 6 ամսում երկարաժամկետ ծրագրեր մշակել, որոնք 2018-ից հետո երկարաժամկետ տնտեսական աճի կհանգեցնեն, նշել է նա:
Կարապետյանը նաև խոսել է Իրանի հետ տնտեսական կապերի աշխուժացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին: Նրա խոսքերով, մինչև դեկտեմբերի 25-ը հանձնարարված է ներկայացնել Իրանի սահմանին ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման նախագիծը: Դրանով նախատեսվում է ակտիվացնել հարևան երկրի հետ կապերը սննդի արտադրության և գյուղատնտեսության ոլորտներում:

Armenia’s Prime Minister Karen Karapetyan said on Saturday, November 19 that the country needs “profound change," adding that “we’re proposing the most rapid change that’s possible,” including measures to combat corruption by streamlining bureaucracy and a government fund to support enterprise, Bloomberg reports.
“Businesses shouldn’t be obstructed" by corrupt officials seeking payments for administrative decisions or by dominant rivals using political ties to restrict competition, said Karapetyan, a former mayor of Yerevan who took office after returning from Russia, where he worked in Moscow since 2012 for a subsidiary of Gazprom PJSC, the world’s largest natural-gas exporter.
“We will create an even, competitive, level playing field."
Armenia’s foreign debt is $5.8 billion with GDP at $10 billion, while growth of 3.2% in 2017 won’t be enough to raise living standards significantly, Karapetyan said. “We also have external debt growing faster than the GDP growth and growing faster than revenues," he said.
Changes in the leadership of the customs service and in the tax code are improving transparency, and he won’t allow dominant players to use “administrative support that isn’t available to others" to suppress competition, Karapetyan said. “No one is immune and no one is privileged,’’ he said.
Armenia rejected a trade pact with the European Union to enter the Russian-led Eurasian Economic Union of former Soviet states in January last year.
While critics say there’s been no economic benefit so far, nobody knows what would have happened if Armenia hadn’t joined and “the negative impact could have been much greater," while membership doesn’t stop Armenia developing EU trade, Karapetyan said.
Armenia’s also seeking to bolster trade with Iran following the lifting of international sanctions over the Islamic Republic’s nuclear program. Karapetyan said he’s ordered plans developed by December 25 to implement a free economic zone near Armenia’s southern border to boost ties in areas including agriculture and food production.
Armenia’s in a "challenging" position after absorbing “tremendous shocks" when Russia’s ruble devalued following the fall in oil prices, Teresa Daban Sanchez, the International Monetary Fund’s resident representative in Yerevan, said in an interview.
Karapetyan further said that “we clearly understand that reduced public spending may have a downside effect," while businesses are delaying investment until after the elections. Amid speculation he’s a short-term appointment to improve the ruling Republican party’s prospects, it’s “inappropriate’’ to say if he’ll be prime minister after the vote because nobody can predict the outcome, he said.
Even so, he’s seeking to develop clear long-term plans over the next six months so that “from 2018 we’ll have sustainable year-on-year growth,’’ Karapetyan said.