Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմն առաջադրվել է «Ոսկե Գլոբուս» 74-րդ մրցանակաբաշխությանը: Ռեժիսորը նշել է, որ իրենք հայտ են ներկայացրել և հոկտեմբերի 21-ին, ըստ «Ոսկե գլոբուս»-ի պահանջված կարգի, Լոս Անջելեսում կազմակերպել ցուցադրություն, որին ներկա են եղել «Հոլիվուդում արտասահմանյան մամուլի ասոցիացիա»-ի անդամները: Նրանց քվեարկությունից է կախված՝ ֆիլմը կնոմինացվի «Ոսկե Գլոբուս» 74-րդ մրցանակաբաշխության, թե ոչ, գրում է Panorama.am-ը:
Ռեժիսորնը հայտնել է, որ «Օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված է 65 ֆիլմ, նորմինացվելու է 5-ը, որից մեկն էլ արժանանալու է «Ոսկե գլոբուս» -ի:
«Ոսկե Գլոբուս» 74-րդ մրցանակաբաշխությունը կայանալու է 2017 թ. հունվարի 8-ին:
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ստեղծվել է միջազգային համագործակցության արդյունքում՝ 5 երկրի համատեղ արտադրությամբ։ Ֆիլմում մասնակցություն են ունեցել դերասաններ Իրանից, Լիտվայից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և Հայաստանից։ Ֆիլմը ստեղծվել է Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» պատմվածքի հիման վրա: Սա մի ֆիլմ է մարդու մասին, մարդ, որը ոչ մի դեպքում չի լքում հայենիրքը, ապրում է մեն-մենակ Արցախի սահմանամերձ մի գյուղում:
Այս ֆիլմում մեկ մարդու պարզ ճակատագիրն արտացոլում է պատերազմի ու խաղաղության ամբողջ հմայքն ու ողբերգությունը:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության պատճառով տարհանված հայկական գյուղում Աբգարը միայնակ է մնում թշնամու աստիճանաբար նեղացող օղակի մեջ: Նա սպասում է իր աղջկան, որը տեսել է, թե ինչպես է կատաղած ամբոխը սպանում ամուսնուն, և հոգեկան խանգարումով հոսպիտալացվել: Իբրահիմ անունով մի ադրբեջանցի խոստանում է գտնել ու վերադարձնել Աբգարի աղջկան՝ փոխարենը նրան առաջարկելով աշխատել մզկիթի շինարարության վրա: Մի քանի օր անց Իբրահիմը Բաքվի հոգեբուժարաններից մեկում գտնում է Յուրգա անունով աղջկան և վերադարձնում Աբգարին:

Фильм «Последний житель» режиссера Дживана Аветисяна может быть номинирован на кинопремию «Золотой глобус».
74-я церемония вручения кинопремии «Золотой глобус» пройдет 8-го января 2017 года в Лос-Анджелесе.
По словам режиссера «Последнего жителя», создатели фильма подали заявку. Аветисян сообщил, что 21-го октября в Лос-Анджелесе был организован показ фильма, на котором присутствовали члены Голливудской ассоциации иностранной прессы. Именно от результатов их голосования зависит, будет ли номинирован фильм на кинопремию «Золотой глобус».
По сообщению Аветисяна, в номинации «Фильм на иностранном языке» представлено 65 картин из которых будут номинированы только 5 картин, передает Panorama.am.
Премьера фильма «Последний житель» состоялась 12 июля 2016-го года в рамках XIII Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос». В основу данного полнометражного фильма совместного производства 5 стран (в картине снимались актеры из Ирана, Литвы, Греции, США, России и Армении) легла повесть Цовинар Хачатрян «Последний житель Гюрджевана». Автором сценария картины является Масис Багдасарян. Автор музыки – всемирно известный американский рок-певец и музыкант армянского происхождения, вокалист группы «System of a Down» (SOAD) Серж Танкян.
Фильм «Последний житель» повествует о последнем обитателе села, которое покинуло армянское население. Главный герой картины – Абгар – не собирается покидать родное село, так как ждет дочь, ставшую свидетельницей азербайджанских погромов и попавшую в психбольницу.
«Последний житель» – второй фильм режиссера Дживана Аветисяна. Первым был фильм «Теваник», который удостоился многочисленных наград и призов не международных фестивалях.