Գերմանիան Հայաստանին 54 մլն եվրոյի վարկ կտրամադրի: Բացի այդ՝ 22 մլն եվրո կտրամադրվի Հայաստանի մասնակցությանը տարածաշրջանային ծրագրերին:
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Հայրապետյանը և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական գործակցության և զարգացման նախարարությունում (BMZ) հարավկովկասյան տարածաշրջանի պատասխանատու Յոհանես Դոպֆելը ստորագրել են զարգացման քաղաքականության ոլորտի համագործակցության շուրջ տեղի ունեցած երկկողմ միջկառավարական խորհրդակցությունների արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը:
Վերականգնման վարկերի բանկի միջոցով ընթացող երկկողմ ֆինանսական գործակցության շրջանակում ձեռք է բերվել 54.4 մլն եվրոյի չափով վարկերի և ֆինանսական օժանդակությունների վերաբերյալ պայմանավորվածություն:
Այս միջոցներով Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը կֆինանսավորի կայուն տնտեսական զարգացմանն ուղղված ծրագրեր (36.1 մլն), որոնք իրականացնում է «Գերմանահայկական ֆոնդը» (GAF), և կսատարի գյուղատնտեսական ապահովագրության համակարգի ներդրումը Հայաստանում (5.3 մլն): Համայնքային ենթա-կառուցվածքների ոլորտում 8.3 մլն եվրո կներդրվի Լոռու մարզում աղբահանության, 2 մլն եվրո՝ ջրային տնտեսության զարգացման, 2.7 մլն եվրո՝ Ախուրյան գետի ջրային պաշարների համապարփակ կառավարման ոլորտներում:
Բացի այդ՝ Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը նախատեսում է 22 մլն եվրո հատկացնել իր «Կովկասյան նախաձեռնություն» տարածաշրջանային ծրագրին: Այս գումարից 21 մլն կտրամադրվի տեխնիկական համագործակցության, իսկ 1 մլն՝ ֆինանսական համագործակցության տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացմանը:
2015-ի նոյեմբերին կնքված «ՀՀ և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից ֆինանսական վարկի տրամադրման մասին» համաձայնագրով ՀՀ կառավարությունը $300 միլիոնի չափով բյուջետային աջակցության վարկ է ստացել: Այն նախատեսված էր ուղղել ՀՀ տնտեսության զարգացմանը:

22 Ноябрь 2016 - 13:11 AMT
Германия предоставит Армении еще 54 млн евро в рамках финансового сотрудничества. Замминистра финансов Армении Армен Айрапетян и ответственный за южно-кавказский регион министерства по экономическому сотрудничеству Германии (BMZ) Иоханнес Допфель 22-го ноября подписали протокол о сотрудничестве, разработанный в ходе обоюдных межправительственных совещаний, сообщает пресс-служба посольства Германии.
Была достигнута договоренность о финансовом сотрудничестве посредством кредита Банка реконструкции на сумму 54.4 млн евро. Таким образом правительство Германии профинансирует программы стабилизации экономического развития (36.1 млн евро), которые осуществляют «Немецко-армянский фонд» (GAF),и поддержит внедрение в Армении системы сельхоз страхования (5.3 млн евро).
Отмечается, что на реформирование общинных инфраструктур будет выделено 8,3 млн евро – на сбор мусора в Лори, 2 млн евро – на развитие водного хозяйства, 2,7 млн евро – на управление водными ресурсами реки Ахурян. Кроме того, правительство Германии выделит 22 млн евро на региональную программу «Кавказская инициатива».
РанееЧрезвычайный и Полномочный посол ФРГ в Ереване Матиас Кислер заявил, чтоГермания в 2016 году предоставила Армении 54,4 млн евро в рамках финансового сотрудничества.«Германия, наряду с ЕС и США, является крупным финансовым донором Армении. В 2016 году Германия предоставила Армении 54,4 млн евро в рамках финансового сотрудничества и 22 млн евро в рамках технического взаимодействия для реализации региональных программ»,- заявил Кислер.