Սահմանամերձ Բարձրունին մեկն է այն բնակավայրերից, որը խորհրդային հասարակարգի փլուզումից հետո տարիներ շարունակ քայքայված ենթակառուցվածքների խնդիր է ունեցել: Այստեղ արտաքին լուսավորություն չի եղել շուրջ չորս տասնամյակ: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, գյուղն ամբողջությամբ ապահովվել է լուսավորությամբ: Երկու փուլով իրականացված ծրագրի արդյունքում՝ տեղակայվել է 81 LED լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ:
Ծրագրի առաջին փուլով 40 լուսարձակ տեղեկայելու արդյունքում լուսավորվել են բնակավայրի հիմնական փողոցները: Ընթացիկ տարում համագործակցող կողմերն ավելացրել են ևս 41 լուսարձակ՝ ամբողջությամբ կարգավորելով խնդիրը, հայտնում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի ծառայությունը:
Սահմանամերձ գյուղ հերթական շրջայցի ընթացքում՝ համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանը և բնակիչները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ իրականացվող՝ էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը, բնապահպանական բաղադրիչով հանդերձ, թույլ է տալիս ոչ միայն թեթևացնել Զառիթափ համայնքի ֆինանսական բեռը, այլև՝ աշխուժացնել Բարձրունի գյուղի կյանքը։
«Այսպիսի բնակավայրերում առկա խնդիրների լուծման միջոցներից մեկը դրանց նկատմամբ համակարգված մոտեցումն է: Այս ծրագրի հիմքում առանձնացնում ենք կարևոր երեք թիրախ. սահմանին ապրող մեր հայրենակիցը, նրա ծախսերի կրճատումը և մարդ-բնություն կապի ներդաշնակությունը: Մենք ձգտում ենք ապահովել անվտանգություն, խնայողություն և բնապահպանություն: Սա մի նախաձեռնություն է, որն ունենալու է և՛ կարճաժամկետ և՛ երկարաժամկետ արդյունք»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Bardzruni is one of the many settlements that have had problems with outdated infrastructures following the collapse of the Soviet Union. For over 40 years, Bardzruni had had no street lighting system. In the framework of the Alternative Energy project implemented by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) in cooperation with VivaCell-MTS, the settlement has been provided with outdoor lighting. The two-stage project included installation of 81 light-holding units with LED lamps.
During the first stage of the project, 40 LED lamps were installed, providing lighting along the main streets of the settlement. In the current year, the cooperating parties added additional 41 lights, fully solving the street lighting problem.
FPWC Founder Ruben Khachatryan, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, head of Zaritap community Simon Babayan and Bardzruni residents attended the launching ceremony of the system.
The outcome of the project implemented through VivaCell-MTS support is threefold: in addition to a clear environmental objective, cost-efficient technologies not only help to reduce the financial burden of Zaritap community, but also make the life in Bardzruni more vibrant.
“One of the tools to solve problems in settlements like this is the systemized approach. In the core of this program, we put three major components: our compatriots living in border areas, reduction of the expenses people have here and the harmony between the humans and the nature. We strive to provide security, saving and environmental protection. This is an initiative that is expected to have both short term and long term results,” said Yirikian.
Unlike electric lights, the LED lamps are more efficient and durable, and can serve much longer, reducing outdoor lighting costs by up to 80%.