ՀՀ կառավարությունում նոյեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ, EITI) բազմաշահառու խմբի (ԲՇԽ) առաջին նիստը, որի ժամանակ տրվել է Հայաստանում ԱՃԹՆ-ի ստանդարտը ներդնելու աշխատանքների պաշտոնական մեկնարկը:
Բազմաշահառու խմբի նախագահ, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանըմասնավորապես, նշել է. «Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությունը բնական պաշարների բաց և հաշվետու կառավարումը խթանող համաշխարհային ստանդարտ է, որին ներկայում անդամակցում է 51 երկիր՝ թեկնածու և համապատասխանող կարգավիճակներով:
Այն հանդիսանում է հրաշալի գործիք, անկախ երկրում քաղաքական փոփոխություններից, համագործակցային ձևաչափով բացահայտելու հանքարդունաբերության ոլորտում խնդիրները, ապահովելու ոլորտի թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը, որն իր հերթին կբարելավի հանքարդյունաբերության ոլորտի ներդրումային գրավչությունը, կբարձրացնի հանրային վստահությունը»:
Նախաձեռնությանը միանալու գաղափարը ծնվել է Բաց կառավարման գործընկերության ծրագրի շրջանակում: ՀՀ վարչապետը հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության EITI-ի ստանդարտի ներդրման պատրաստակամության մասին 2015 թ. հուլիսի 28-ին կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստի ժամանակ, որից հետո ՀՀ կառավարության աշխատակազմը Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ կազմակերպեց մի շարք հանրային իրազեկման հանդիպումներ Հայաստանի մարզերում և Երևանում` հասարակությանը և հանքարդյունահանող կազմակերպություններին EITI-ի ստանդարտին ծանոթացնելու և բազմաշահառու խմբի ձևավորման աշխատանքներն սկսելու համար:
2016 թ. հունիսի կեսին ՀՀ կառավարությունը, հանքարդյունահանող կազմակերպությունները և քաղաքացիական հասարակությունն արդեն իսկ ներկայացրեցին Հայաստանի EITI-ի բազմաշահառու խմբի անդամների թեկնածությունը: (Խմբի կազմը հաստատվել է ՀՀ վարչապետի՝ 2016 թ. նոյեմբերի 24-ի 1104 – Ա որոշմամբ):
2017 թ. EITI-ի թեկնածության հայտի ներկայացումն ամրագրվել է նաև ՀՀ կառավարության ծրագրում: ՀՀ-ում սկզբնական շրջանում EITI-ը ներառելու է մետաղական հանքարդյունաբերությունը, հետագայում կարող է որոշում կայացվել ընդլայնելու EITI-ի ընդգրկման շրջանակները:
Հարությունյանի խոսքով, աշխատանքային ծրագիրը կազմելուց հետո ավելի հստակ կուրվագծվեն նաև միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցության ուղղությունները:
Նիստում ելույթ են ունեցել նաև հանքարդյունաբերության կազմակերպությունները և քաղաքացիական հասարակությունը ներկայացնող անդամները, ինչպես նաև նիստին հրավիրված միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Շեշտադրվել է նախաձեռնության ներդրման կարևորությունը երկրի ներդրումային, գործարար միջավայրի բարելավման, հանքարդյունաբերության ոլորտի թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացման, տնտեսական գործունեության որոշակի ռիսկերի նվազման, կառավարության, գործարար հատվածի և հասարակության միջև երկխոսության խթանման հարցերում: Ներկայում խումբն իրականացնում է ԱԹՃՆ-ի ստանդարտով սահմանված պարտադիր աշխատանքները՝ ԱՃԹՆ թեկնածության հայտը ներկայացնելու և 2017 թ. ԱՃԹՆ թեկնածու երկիր դառնալու համար:

В правительстве Армении 25-го ноября прошло первое заседание мультибенефециарной группы (МБГ) Инициативы прозрачности горнодобывающих отраслей (ИПГО, EITI) Инициативы прозрачности горнодобывающих отраслей, во время которого было дано официальное начало работам по внедрению стандарта ИПГО в Армении.
Заседание вел председатель мультибенефициарной группы, руководитель-министр аппарата правительства РА Давид Арутюнян.
«Инициатива прозрачности горнодобывающих отраслей – это мировой стандарт, стимулирующий открытое и подотчетное управление природными ресурсами, в котором в настоящее время участвуют 51 стран в статусах кандидатов и соответчиков. Он является прекрасным инструментом, однако проблемы, существующие в сфере горнодобывающей промышленности по обнаружению в формате сотрудничества, независимо от политических изменений в стране, обеспечению прозрачности и подотчетности отрасли, что в свою очередь повысит инвестиционную привлекательность горнодобывающей отрасли, повысит общественное доверие», – сказал Арутюнян.
Идея присоединения к инициативе зародилась в рамках программы Партнерства по открытому регулированию. Премьер-министр РА заявил о готовности внедрения стандарта EITI Республики Армения во время заседания Совета по борьбе с коррупцией, который состоялся 28 июля 2015г., после чего аппарата правительства РА, совместно с Всемирным банком организовал ряд встреч по общественному информированию в регионах Армении и Ереване, для ознакомления общественности и горнодобывающих организаций со стандартом EITI и начала работ по формированию мультибенефициарной группы. В середине июня 2016 года правительство РА, горнодобывающие организации и гражданское общество уже представили кандидатуру мультифункциональной группы EITI. (Состав группы утвержден постановление премьер-министра РА 1104-А от 24 ноября 2016 года – ред.).
В 2017 году предъявление заявки на членство в EITI было закреплено и в правительственной программе РА. В начальный период в РА EITI будет включать в себя металлургическую горнодобывающую промышленность, в дальнейшем, может быть принято решение о расширении рамок охвата EITI.
По словам Арутюняна, после составления рабочего плана будут более четко обозначены и направления сотрудничества с международными партнерскими организациями.
«Хотим выразить им отдельную благодарность за преодоление стоящих перед нами вызовов и поддержку в реализации работ по внедрению EITI», – отметил Арутюнян.
На заседании также выступали члены, представляющие горнодобывающие организации и гражданское общество, а также представители приглашенных на заседание международных партнерских организаций. Подчеркнута важность внедрение инициативы для улучшения инвестиционной, бизнес-среды страны, повышения прозрачности и подотчетности горнодобывающей отрасли, снижения определенных рисков экономической деятельности, стимулирования диалога между правительством, бизнес-средой и обществом. В настоящее время группа осуществляет обязательные работы, установленные стандартом EITI, для предъявления заявки на EITI и в 2017 году становления страной-кандидатом в EITI.