Հայաստանում ընկերությունների ղեկավարների թվում կանայք կազմում են 35%-ը: Այդպիսի տվյալներ է հրապարակել միջազգային Grant Thornton International ընկերությունը, որը միավորում է աուդիտորական, հաշվապահական և խորհրդատվական ընկերությունները:
Ըստ հետազոտության, այս բարձր ցուցանիշի շնորհիվ երկիրը հայտնվել է վարկանիշի առաջատարների թվում: Վարկանիշի առաջատարը Ռուսաստանն է: ՌԴ-ում կանանց մասնաբաժինը ընկերությունների ղեկավարների թվում հասնում է 43%-ի: ՀՀ ու ՌԴ-ից բացի վարկանիշի առաջատարների թվում են նաև Լատվիան 41%-ով, Լիտվան 39%-ով, Վրաստանը 35%-ով:
Ինչպես նշում են «Կանայք բիզնեսում» ամենամյա հետազոտության հեղինակները, ՌԴ, ՀՀ և հետխորհրդային մյուս երկրների դրական արդյունքը ընդհանուր խորհրդային անցյալի հետևանքն է, որտեղ Կոմունիստական կուսակցությունը հետևողական էր կանանց իրավահավասարության ապահովման հարցում: Սակայն հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ ընդհանուր առմամբ զարգացող երկրներում կանանց ավելի դյուրին է բարձր դիրքի հասնել: Դա կապված է նաև ավանդական ընտանիքի պահպանման հետ, որտեղ պապիկներն ու տատիկներն ամբողջությամբ իրենց վրա են վերցնում փոքր երեխաների խնամքը՝ դրանով իսկ աշխատելու հնարավորություն տալով երիտասարդ մորը:
Բիզնեսի ղեկավար մարմիններում կանանց բարձր տեսակարար կշիռ ունեն նաև Ինդոնեզիան 41%, Ֆիլիպինները՝ 40%, Թայլանդն ու Չինաստանը՝ 38% յուրաքանչյուրը:
Համեմատության համար՝ Ճապոնիայում կին է ավագ մենեջերների միայն 9%-ը, Հոլանդիայում՝ 10 %-ը, Շվեյցարիայում՝ 13 %-ը, Գերմանիայում, Դանիայում, ԱՄԷ-ում և Հնդկաստանում՝ 14 %-ը, Մեծ Բրիտանիայում՝ 20 %-ը, ԱՄՆ և Իսպանիայում՝ 22 %-ը, գրում է «Բիզնես Ռոսիին».

В Армении доля женщин среди руководителей компаний составляет 35%. Такие данные приводит международная организация Grant Thornton International, объединяющая аудиторские, бухгалтерские и консалтинговые фирмы.
Согласно исследованию, такой высокий показатель ставит страну среди лидеров рейтинга.
Лидером рейтинга является Россия: в РФ доля женщин среди руководителей компаний составляет 43%.Кроме Армении и России, среди лидеров рейтинга находятся и другие бывшие республики СССР, в том числе Латвия (41%), Литва (39%), Эстония (37%), Грузия (35%).
Как отмечают авторы ежегодного исследования «Женщины в бизнесе», положительный результат России, Армении и других республик бывшего СССР – это следствие общего советского прошлого. Коммунистическая партия последовательно проводила курс на равноправие женщин, в результате женщин стало больше в таких сферах услуг, как здравоохранение, образование, бухгалтерия и т.д. Однако результаты исследования показывают, что в целом в развивающихся странах женщинам добиться карьерных высот проще. В том числе это связано с сохранением понятия традиционной семьи, когда бабушки и дедушки полностью берут на себя заботу о маленьких детях, тем самым предоставляя молодым матерям возможность работать.
В десятку стран с наивысшим удельным весом женщин среди руководителей бизнеса также входят Индонезия (41%), Филиппины (40%), Таиланд и Китай (по 38%).
Для сравнения: в Японии только 9 % старших менеджеров – женщины, далее идут Голландия (10 %), Швейцария (13 %), Германия, Дания, ОАЭ и Индия (по 14 %), Великобритания (20 %), США и Испания (по 22 %), пишет«Бизнес России».
Увеличивается роль женщин во влиянии на мировую политику. Так, в национальных парламентах всего мира на долю женщин приходится 15 % мест.Самый высокий уровень (почти 45 %) женщин в национальном парламенте Швеции, до 40 % – в Дании, Финляндии и Нидерландах, а 31 % Европарламента занимают женщины.